Studentka navrhla minidron, který by mohl opylovat rostliny

Včely mají mj. obrovský význam pro zemědělství, jenže jejich počet neustále klesá. Co kdyby jim tedy trochu vypomohli roboti?

Tato otázka může znít poměrně absurdně. Anna Haldewang ze Savannah College of Art and Design (SCAD) se ovšem rozhodla navrhnout miniaturní dron, který by to jednoho dne mohl dokázat. Zatím má „jen“ přitáhnout pozornost veřejnosti k výše zmíněnému problému úbytku včelstev.

Zajímavé je, že její koncept se sice jmenuje Plan Bee, ale včelu moc nepřipomíná. „Když ji převrátíte vzhůru, vypadá jako květina,“ konstatovala Anna v rozhovoru pro CNN Tech a dodala, že tímto způsobem chtěla uctít roli květin v procesu opylování.

Klepněte pro větší obrázek

Dron sestává z pěnového jádra a plastového těla a disponuje dvěma vrtulemi. Ve spodní části se nachází šestiúhelník s drobnými otvory, který mu umožňují sbírat (či uvolňovat) pyl, zatímco se vznáší nad květy.

Celý projekt je momentálně v počáteční fázi, nicméně talentovaná studentka už si zažádala o patent na design i technologii a doufá, že zhruba za dva roky Plan Bee bude na trhu.

Zdroj: SCAD

Témata článku: Technika, Budoucnost, Drony, Rostliny, Včely, Anna, Anno, Květy, Miniaturní dron, Vrtule

38 komentářů

Nejnovější komentáře

  • denys.ryl 17. 7. 2017 12:03:17
    To je ale velice zajímavé :) Kdyby to fungovalo, tak by se až tak nemuseli...
  • toththovt 11. 7. 2017 12:51:15
    To je hovadina vytvařet něco co evoluce vyvinula už dávno . Čmelák je...
  • Stanleyy 20. 2. 2017 7:22:19
    fakt nikoho netrapi, ze ten dron vobec nemoze lietat? Nema tam ziadne...