Tento robot zvládne dvouhodinový chirurgický zákrok za pouhé 2,5 minuty

Tento robot zvládne dvouhodinový chirurgický zákrok za pouhé 2,5 minuty

Mozková chirurgie je pekelně náročná a každičká chyba může mít fatální následky. Odborníci z celého světa proto všemožně snaží snížit pravděpodobnost toho, že během operace dojde k nějakému selhání lidského faktoru.

Na University of Utah za tímto účelem vyvinuli robota, který je schopen radikálně zkrátit dobu potřebnou k vyvrtání díry do lebky – z cca 2 hodin (při použití standardních metod) na cca 2,5 minuty.

Robot při práci vychází z dat z CT skenů, která mu ukazují jakým oblastem je zapotřebí se vyhnout (například kvůli přítomnosti hlavních cév či nervů). „Můžeme ho naprogramovat tak, aby vrtal kost zcela bezpečně, jen pomocí CT skenů pacienta,“ uvedl vedoucí výzkumník William Couldwell v rozhovoru pro CNN.

Lékař během procedury samozřejmě bude stát hned vedle robota a v případě nutnosti ho vypne. Vrták má rovněž vestavěné různé bezpečnostní prvky – mj. dokáže zjistit, zda nenachází příliš blízko obličejovému nervu. Pokud ano, automaticky ukončí činnost.

První testy probíhaly na plastových blocích, další pak na lebkách mrtvých lidí. Během tohoto období tým vytvořil hned několik prototypů, aby zajistil dostatečnou přesnost a mobilitu finální verze. Nyní probíhá proces komercializace.

Podle předběžných odhadů by dotyčné zařízení mohlo být na trhu za jeden až dva roky. Jeho cena by měla činit maximálně 100 000 USD. Vzhledem k tomu, jak drahý je provoz operačního sálu, se tato investice rychle vrátí.

Zdroj: CNN, University of Utah

Témata článku: Technologie, Výzkum, Roboti, Medicína, Investice, Mozek, Zdraví, Drill, Origami, Utah, Celý svět, Finální verze, Nerv, Fatální následek, Céva, Robot, CNN, Lidský faktor, První test, Výzkumník, Sken, Chirurgický zákrok, Lebka, Operační sál, Předběžný odhad

7 komentářů

Nejnovější komentáře

  • KamTom 21. 5. 2017 20:45:20
    v robotice neni budoucnost uz tolik let se vedci marne pokouseji o ruzne...
  • Ředitel ČTÚ 19. 5. 2017 18:10:14
    Tak to je dobrá správa pre ľudí, čo majů rozum... ;-) Než se dát do rukou...
  • Jozef Kostelanský 19. 5. 2017 17:16:13
    Tak to je dobrá správa pre ľudí, čo si pre prachy nechajú aj do kolena...
Určitě si přečtěte

Jak správně vybrat myš: 5 tipů, na co se zaměřit

Jak správně vybrat myš: 5 tipů, na co se zaměřit

** Pokud cestujete, hodí se mít dvě myši ** Vyplatí se připlatit si za lepší ergonomii ** Herní myši využijete i při běžné práci

Včera | Kluska Vladislav | 17