V pátek 30. září udělala poslední fotku, poté se vesmírná sonda Rosetta zřítila na povrch komety, kterou společně s modulem Philae zkoumala. Rosetta byla vypuštěna v roce 2004 a po deseti letech letu vesmírem dorazila ke kometě 67P/Churyumov–Gerasimenko, které se dva roky držela. Nyní byla navedena k tomu, aby se na kometu zřítila a ukončila tak svůj robotický život.
Poslední fotka před dopadem Rosetty na povrch komety. Pro diváka to není žádné terno, protože působí jako rozmazaná abstrakce. Tady jde ale o to, co daná fotka představuje. Konec desetiletého putování vesmírem a dalšího velkého kroku lidstva při dobývání vesmíru. Fotka je přibližně z výšky 20 m nad povrchem, rozmazání je způsobeno pevným zaostřením kamery na snímání z výšek nad 20 km. (foto: ESA)
Nepřehlédněte:
Sonda už poskytla mnoho zajímavých dat a fotografií, aktuálně už vlastně nemohla nabídnout nic nového. Její řízený konec se však předpokládal, a tak sonda poskytla ještě několik unikátních informací během svého pádu a těsně před dopadem.
Takové působivé obrázky komety 67P nám Rosetta na Zem posílala
Odtud byla sonda řízena • plán desetileté cesty ke kometě • pohled na monitor po odmlce. Zbyl už jen vesmírný šum, signál od Rosetty utichl.
Postupné přibližování Rosetty k povrchu komety. Výška 18, 9 a 6 km (fotky: ESA)
Rosettu do vesmíru vyslala evropská vesmírná agentura a ke kometě donesla samostatný modul Philae, který se snesl na povrch komety. Bohužel přistání neproběhlo podle plánu a Philae se ocitl ve stínu skalního útvaru. Nebylo proto možné využít solární panely a jeho výzkum byl tedy jen krátký a ovlivněný výdrží akumulátorů.
Najdete Philae? Po rozkliknutí si můžete nechat zobrazit originál snímku v plném rozlišení, jak ho Rosetta pořídila. Je to právě ten obrázek, ve kterém je schovaný pozemní modul Philae (foto: ESA)
A pro netrpělivé zde máme nápovědu
Kolem komety kroužící Rosetta však fungovala dál. Mapovala povrch vesmírného tělesa a nedávno dokonce objevila zaklíněný modul Philae.
Bude vás také zajímat: