Tygři z NATO svolali velké cvičení. Česko vyšle čtyři Gripeny, jeden z nich má unikátní kamufláž

Ve francouzském Landivisiau dnes začíná velké mezinárodní vojenské cvičení NATO Tiger Meet 2017. Potrvá 11 dní a zúčastní se ho elitní jednotky Tiger včetně té české. Ta na cvičení vyrazí se čtyřmi letouny JAS-39 Gripen, dále se pak cvičení zúčastní 30 pilotů a techniků taktické letky z Čáslavi, uvedl oficiální web české armády.

Základem akce je cvičení koordinace jednotek, manévrování ve vzdušném prostoru a trénink úkonů přímé letecké podpory. Cvičení probíhá formou komplexních misí, do kterých se zapojí více než čtyřicet letounů. Budou to stíhačky, ale i vrtulníky nebo letoun včasného varování a řízení AWACS.

„Velkým přínosem cvičení je samozřejmě jeho rozsah a délka. Můžeme si zde vyzkoušet efektivitu vlastní taktiky vzdušného boje nebo plánování komplexních misí,“ vysvětlil velitel českého uskupení a zároveň velitel 211. letky podplukovník Jaroslav Tomaňa pro Army.cz.

Součástí akce je i hodnocení originálních kamufláží bojových strojů. V loňském roce „Tygři z Čáslavi" zabodovali a se svým pomalovaným Gripenem si vysloužili druhé místo v soutěži. Letos je opět jeden z českých Gripenů opatřen originálním nástřikem. Zůstalo u motivu Tygra, oproti loňskému motivu se však na letoun prolnula i ženská tvář.

Témata článku: Vojenství, Armáda, Letadla, Česko, Cvičení, Velký přínos, Letoun, Loňský rok, Tanky, Druhé místo, Čáslav, Tank, Vojenský prostor, Česká armáda, Kamufláž, Včasné varování, Česká republika, Letka, Bojový vrtulník, AWACS, Tygr, Nato, Stíhačka, Vzdušný prostor, Oficiální web

8 komentářů

Nejnovější komentáře

  • DDRatm 6. 6. 2017 14:57:47
    Na centrále NATO se o našem letectvu říká: Češi? Jo to jsou ti, co nemají...
  • našinec 5. 6. 2017 14:07:39
    Nejdříve mi nebylo jasné, s jakým prostředím pomáhá tato kamufláž splývat....
  • dolph1888 5. 6. 2017 13:15:00
    NATO je především záruka míru v Evropě a nejen tam, to je základ. Spoléhat...