V Keni zavádějí vysoké tresty za používání plastových sáčků a tašek

V Keni zavádějí vysoké tresty za používání plastových sáčků a tašek

Patříte k jedincům, kteří rádi a často používají tzv. igeliťáky? Pokud se v dohledné době chystáte do Keni, raději s sebou žádné neberte. V opačném případě byste totiž mohli skončit za mřížemi.

Keňský nejvyšší soud včera zamítl odvolání proti zákazu používání plastových sáčků a tašek na světě. V tomto africkém státě tak nyní platí zákon, který lze bez nadsázky označit za nejradikálnější na světě. Jeho porušitelům hrozí opravdu drsné tresty – v krajním případě až čtyři roky vězení a pokuta ve výši 40 000 USD.

Z uvedených sankcí musí mít obavu především výrobci a dodavatelé, nicméně policisté teoreticky mohou zatknout každého, kdo si v takové tašce třeba jen ponese nákup ze supermarketu.

Podobné zákony už platí v cca 40 zemích světa, ale jsou mnohem mírnější. Na druhou stranu, v Keni se igeliťáky skutečně povalují doslova na každém rohu. Ze zprávy United Nations Environmental Program plyne, že každoročně je jich v obchodech rozdáno 100 milionů kusů, což odpovídá přibližně dvěma kusům na obyvatele.

Doba rozkladu plastových sáčků a tašek je přitom velice dlouhá (v řádech stovek let). Řada lidí je navíc s oblibou vyhazuje poblíž řek či pobřeží, což ani trochu nesvědčí vodním živočichům.

A aby toho nebylo málo, tyto produkty mohou ucpat kanály či různé výpustě a přispět tak k záplavám a šíření nemocí. Těžko se tedy divit tomu, že proti nim mnohé vlády snaží bojovat.

Zdroj: The Washington Post

Témata článku: Právo, Soudy, Politika, Ekologie, Vězení, Nejvyšší soud, Opačný případ, The Washington Post, Washington Post, Používání, Taška, Washington, Podobný zákon, Druhá strana, Sáček, Africký stát, Vysoký trest, Dohledná doba, Trest, Keňa

18 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Roman Langer 30. 8. 2017 10:06:29
    Jsem si jistý, že je to jeden z nejžhavějších problémů, který tak...
  • Afrin Eizra 30. 8. 2017 8:03:42
    V Africe se chovají jako africani a tak i zákon a trest musí být pro...
  • Thi Huong 29. 8. 2017 22:13:30
    Proč taky dávat plastové, když se vyrábí i kukuřičné ...