Valentino Rossi si to rozdal s robotem na Yamaze. Člověk naštěstí vyhrál

Inženýři z Yamahy před lety posadili na jednu ze svých motorek humanoidního robota, pojmenovali celé podivné stvoření Motobot a vyslali jej na závodní okruh. Nyní si to s ním rozdal Valentino Rossi a naštěstí vyhrál. Alespoň na závodních okruzích ještě vítězí člověk.

Začátky byly krušné, ostatně přečtěte si náš velký článek z roku 2015, nicméně nyní Motobot dospěl konečně do stádia, aby se mohl utkat s profesionální mzávodníkem

K souboji došlo na kalifornském okruhu Thunderhill Raceway Park, kde každý závodník projel jedno dvoumílové kolo West Course.

Zatímco Rossi projel cílem v čase 85,74 sekund, Motobot zdolal složitý okruh plný zatáček za 117,504 sekund.

Klepněte pro větší obrázek
Rozdíl činil bezmála 31,8 sekund

Člověk sice vyhrál, ale v Yamaze nemají důvod ke smutku, rozhodně se totiž nejednalo o primitivní a více než tříkilometrovou rovinku, ale o komplikovaný okruh. Je s podivem, že jej robot v takovém čase vůbec projel, autonomní jednostopé vozidlo totiž musí řešit mnohem více proměnných než robotický automobil.

Nejde pouze o to, aby se Motobot vůbec udržel na dráze a nevyjel kamsi do pole, ale aby především ustál potřebný balanc v zatáčkách. Ostatně sestřih ukazuje, že začátky byly skutečně krušné. Motobot tedy musí při závodní rychlosti zpracovat ohromné množství údajů.

I proto nezvládne nic jiného než jízdu na předem známém okruhu, jehož mapu má ve své databázi, kterou může porovnat s údaji z GPS a inerciálního (odometrického) navigačního systému.

Samotný Motobot je v každém případě pouze čirý experiment bez komerčních ambicí (alespoň prozatím), jehož účelem je jediné: dokázat, že to vůbec jde.

Diskuze (20) Další článek: Vývojáři Microsoftu přestal při prezentaci fungovat Edge. Nainstaloval si Chrome

Témata článku: Umělá inteligence, Roboti, Automobily, Drony, UAV, Motorky, Valentin Rossi, Velký článek, Závodní okruh, Humanoidní robot, Čirý experiment, Motobot, Okruh, Zatáčka, Yamaha, Robotický automobil, Ohromné množství, Sekunda, Robot