Ve vesmíru bylo nalezeno dalších deset planet podobných Zemi

Amatérští i profesionální astronomové mají pádný důvod k radosti. Odborníci, kteří pracují s daty z mise K2, totiž zveřejnili seznam dalších planet podobných Zemi. Těch je tentokrát deset, v důsledku čehož jejich celkový počet stoupnul na 49.

„Podobných Zemi“ znamená přibližně to, že jejich chemické složení nápadně připomíná chemické složení naší planety a současně obíhají v takzvané obyvatelné zóně (tedy po takové oběžné dráze, která teoreticky umožňuje existenci kapalné vody na povrchu) kolem relativně mladé hvězdy.

Asi nejzajímavější je KOI 7711, která díky své oběžné dráze dostává plus/mínus stejné množství tepla, jako Země dostává od Slunce – a to navzdory tomu, že je zhruba 1,3krát větší než Země.

Mise sondy Kepler brzy skončí, ale není třeba smutnit. Zařízení Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) James Webb Space Telescope (JWST) totiž dokážou zkoumat exoplanety způsobem, kterého Kepler není schopen. Čeká nás tak nová éra astronomie.

„Na dnešku je vzrušující to, že jsme prostě vzali teleskop a počítali, kolik planet podobných Zemi v této části oblohy je,“ uvedla Susan Thompson ze SETI Institute na tiskové konferenci.

„S daty, která mám, nyní můžu počítat. Jde o odrazový můstek pro určování toho, jak běžné jiné planety jsou. Existují v této galaxii místa, na kterých bychom mohli žít – kromě toho, které nazýváme domovem?“ uzavřela.

Zdroj: Futurism, Foto: NASA, ESA, and G. Bacon (STScI), CC BY 4.0

Témata článku: Vesmír, Země, Výzkum, NASA, Astronomie, Slunce, Mimozemský život, Exoplanety, JWST, Planet, Podobná hvězda, Astronom, James Webb, Planeta, Záblesk, Amatérský astronom, Tess, Oběžná dráha, Pádný důvod, Stejné množství, Nová éra, Tisková konference, Mladá hvězda, Thompson, Záblesk světla

9 komentářů

Nejnovější komentáře

  • dpcstb 21. 6. 2017 9:58:03
    to si naozaj niekto myslel ze slnko je jedina hviezda co ma planety?...
  • Viktor Prudič 20. 6. 2017 21:52:15
    zatím nic moc skóre 49 : 1 000 000 000 000 000 000 000 000...
  • Pavel Černík 20. 6. 2017 18:45:20
    Tak schválně jestli tentokrát rohlíky zlevní nebo zase ne ;-)