Vědci ve spolupráci s Teslou prodloužili výdrž Li-Ion baterií na 20 let, cílem je dostat se na několik desetiletí

Vědci ve spolupráci s Teslou prodloužili výdrž Li-Ion baterií na 20 let, cílem je dostat se na několik desetiletí

Tesla v současnosti používá nejpokročilejší baterie typu Li-Ion, které vyvíjí ve spolupráci s Panasonicem v Gigafactory 1. Elon Musk se už v minulosti vyjádřil, že Tesla sleduje všechny různé „revoluční“ technologie v oblasti baterií a žádná zatím není a v nejbližší době ani nebude reálná pro průmyslovou výrobu.

Tesla tak v červnu minulého roku uzavřela pětiletou spolupráci s vědci v čele s Jeffem Dahnem, který je jedním z původních tvůrců Li-Ion baterií. Hlavním cílem spolupráci je přijít na to, jak prodloužit životnost baterií, které Tesla v elektromobilech používá, v nejlepším případě až na desítky let.

Jak Jeff Dahn v rozhovoru uvedl, výzkum pokračuje velmi rychle a úspěšně. Už po necelém roce se jim podařilo zvýšit životnost dvojnásobně, tedy přibližně na 20 let. Výzkum se pochopitelně týká nejen baterií pro elektromobily (Nickel Manganese Cobalt Oxide), ale i pro PowerPacky a Powerwally (Nickel Cobalt Aluminum Oxide).

Mezi vedlejší cíle pak patří klasické zlepšení v oblasti ceny a kapacity, stejně tak bezpečnosti baterií. Vzhledem k tomu, že si Tesla v oblasti záruky na baterie opravdu věří (aktuálně je 8 let), můžeme do budoucna očekávat ještě značné prodloužení.

Témata článku: Věda, Výzkum, Elon Musk, Energie, Tesla Motors, Baterie, Elektromobily, Akumulátory, Li-Ion, Původní tvůrce, Pětiletá záruka, Hlavní cíl, Battery, Necelý rok, Výdrž, Minulý rok, Powerpack, Powerwall, Desetiletí, Revoluční baterie, Tesla S, Tesla Gigafactory, Elon, Tesla, Baterie Li-Ion

19 komentářů

Nejnovější komentáře

  • radon 18. 5. 2017 9:25:30
    teď ještě jestli to prodloužení životnosti vyřešili nějakým převratným...
  • franta321 18. 5. 2017 8:51:02
    Tak výdrž baterií už "vyřešili", tak ještě nějak zařídit, aby auto celý...
  • Jarda.abc 17. 5. 2017 18:28:30
    Tak hlavně, že u mých noťasů HP a Lenovo ( kolem 22 000 Kč, procesor I5 )...
Určitě si přečtěte

Lenost okoukají děti od rodičů už v útlém věku

Lenost okoukají děti od rodičů už v útlém věku

** Když roční dítě vidí, že vytrvalost vede k úspěchu, jeho ochota poprat se s problémy roste ** Když s ničím takovým konfrontováno není, jeho odhodlání ke zdolávání překážek klesá ** Plyne to z nové studie amerických psychologů z bostonského Massachusetts Institute of Technology

Včera | Petr Jaroslav | 5