Vlaky v Nizozemsku už jezdí výhradně na energii z obnovitelných zdrojů

Od letošního ledna jsou všechny vlaky veřejné dopravy v Nizozemsku poháněny energií z alternativních zdrojů – především větrnou. Původní plány přitom počítaly s tím, že k tomu dojde do roku 2018. Odpovědní úředníci si tedy zaslouží pochvalu.

Podle dostupných informací se v Nizozemsku momentálně nachází zhruba 2 200 větrných turbín. Energie, kterou vyrobí, by stačila k pokrytí nároků 2,4 milionů domácností. Provoz vlaků si vyžádá cca 1,2 miliardy kWh elektrické energie ročně, což plus-minus odpovídá spotřebě všech domů v Amsterdamu.

Tohoto úspěchu bylo dosaženo díky spolupráci se společností Eneco. „Jedinečné je na tom to, že celý sektor enormně snižuje svou uhlíkovou stopu a je tak příkladem pro další sektory,“ komentoval to její zástupce Michel Kerkhof.

Na zvýšení produkce větrné energie ovšem usilovně pracují i jinde. Například Skotsko před časem oznámilo, že jeho větrné elektrárny dokázaly jeden den vytvořit víc elektřiny, než bylo v celé zemi spotřebováno.

Některé studie dokonce naznačují, že USA a další podobně velké země by mohly fungovat pouze na obnovitelnou energii už v roce 2050.

Zdroj: Futurism

Témata článku: Technologie, Vlaky, Doprava, Ekologie, Elektřina, Energie

17 komentářů

Nejnovější komentáře

  • kapitan Hou Lee Fuk 10. 6. 2017 23:52:15
    Však taky sráč Jančura měl enormní zájem o tuto lukrativní trať
  • MistrKvality 10. 6. 2017 11:45:00
    no jo stat zhulenych je vyspelejsi protoze huleni je v cesku spatny...
  • vzach 10. 6. 2017 0:21:46
    Pokud jezdí výhradně na elektřinu z obnovitelných zdrojů, tak když nefouká...