Vlaky v Nizozemsku už jezdí výhradně na energii z obnovitelných zdrojů

Od letošního ledna jsou všechny vlaky veřejné dopravy v Nizozemsku poháněny energií z alternativních zdrojů – především větrnou. Původní plány přitom počítaly s tím, že k tomu dojde do roku 2018. Odpovědní úředníci si tedy zaslouží pochvalu.

Podle dostupných informací se v Nizozemsku momentálně nachází zhruba 2 200 větrných turbín. Energie, kterou vyrobí, by stačila k pokrytí nároků 2,4 milionů domácností. Provoz vlaků si vyžádá cca 1,2 miliardy kWh elektrické energie ročně, což plus-minus odpovídá spotřebě všech domů v Amsterdamu.

Tohoto úspěchu bylo dosaženo díky spolupráci se společností Eneco. „Jedinečné je na tom to, že celý sektor enormně snižuje svou uhlíkovou stopu a je tak příkladem pro další sektory,“ komentoval to její zástupce Michel Kerkhof.

Na zvýšení produkce větrné energie ovšem usilovně pracují i jinde. Například Skotsko před časem oznámilo, že jeho větrné elektrárny dokázaly jeden den vytvořit víc elektřiny, než bylo v celé zemi spotřebováno.

Některé studie dokonce naznačují, že USA a další podobně velké země by mohly fungovat pouze na obnovitelnou energii už v roce 2050.

Zdroj: Futurism

Témata článku: Technologie, USA, Energie, Doprava, Vlaky, Obnovitelné zdroje, Elektřina, Ekologie, Energetika, Grál, Sektor, Skotsko, Amsterdam, Leden, Původní plán, Obnovitelné zdroje energie, VLA, Kovy, Celá země, Zdroj, Solární elektrárna, Svatý grál, Větrná elektrárna, Wind, Dostupná informace

16 komentářů

Nejnovější komentáře

  • MistrKvality 10. 6. 2017 11:45:00
    no jo stat zhulenych je vyspelejsi protoze huleni je v cesku spatny...
  • vzach 10. 6. 2017 0:21:46
    Pokud jezdí výhradně na elektřinu z obnovitelných zdrojů, tak když nefouká...
  • pcwifi 9. 6. 2017 21:25:17
    dalsi zeme co dovede filtrovat elektrony aby ty co jsou zeleny sly tam kam...
Určitě si přečtěte

Nově vyvinutá technologie zvládne efektivně přenášet napájení i data přes jedno bezdrátové spojení

Nově vyvinutá technologie zvládne efektivně přenášet napájení i data přes jedno bezdrátové spojení

** Vědci vytvořili nový systém pro přenos dat i napájení pomocí jednoho bezdrátového spojení ** Systém je velmi efektivní a propustnost umožňuje přehrávání videa ** Maximální vzdálenost je sice malá, ale ukazuje možnosti do budoucna

Včera | Javůrek Karel | 8