Odborníci z ETH Zürich učinili další krok k nahrazování poškozených lidských orgánů bez nutnosti transplantace. Podařilo se jim totiž „vytisknout“ umělé srdce, které tluče téměř stejně dobře jako to skutečné.
Jediný problém spočívá v tom, že dotyčné srdce funguje jen asi půl až tři čtvrtě hodiny – pak se rozpadne. Vědci však na zlepšení svého vynálezu tvrdě pracují. „Našim cílem je vyvinout umělé srdce, které by bylo zhruba stejně velké jako pacientovo vlastní a které by po stránce formy a funkce co možná nejvěrněji napodobovalo lidské srdce,“ uvedl jeden člen týmu Nicholas Cohrs.
Srdce bylo vyrobené ze silikonu a to s použitím technologie 3D tisku. Disponuje levou i pravou komorou. Ty jsou odděleny další komorou, která plní roli jakéhosi motoru. Stlačený vzduch tuto třetí komoru nafukuje a vyfukuje, což umožňuje čerpání krve (resp. kapaliny o stejné viskozitě). Jinak řečeno, jde o náhražku svalových kontrakcí.
Tento umělý orgán váží o něco víc, než normální lidské srdce – 390 gramů. Má ale stejnou velikost. Jeho tvůrci doufají, že by jednoho dne mohlo nahradit mechanické pumpy, jejichž mechanické části jsou nachylné k poruchám a navíc svým nositelům mohou způsobovat různé komplikace. K tomu ovšem vede ještě dlouhá cesta.
„Jednalo se pouze o test proveditelnosti," komentoval to Cohrs. „Naším cílem nebylo představit srdce připravené k implantaci, ale zamyslet se nad novým směrem vývoje umělého srdce.“
Momentálně je jasné, že následující verze budou mj. muset být zhotoveny z výrazně odolnějšího materiálu. I tak ale jde o skvělý začátek.
Zdroj: ETH Zürich