Planeta Země se otepluje. To je dnes už empirický fakt podložený desítkami let měření. Nadále se sice vedou spory, co samotné oteplování způsobuje, nicméně stále častější teplotní anomálie ve světových oceánech i nad pevninou zaznamenávají také infračervené snímkovací družice NASA.

Teplotní anomálie oproti ročnímu průměru. Rok 2015 byl nejteplejší v historii (Zdroj: NASA)
Britský meteorologický úřad mapuje teplotu moří již od poloviny 19. století. Metodika měření se sice v průběhu času měnila, nicméně díky výpočetním korekcím vznikla obří databáze HadCRUT, která pomocí speciálního modelu mapuje roční teplotní anomálie za posledních 150 let – tedy oblasti, kde teplota poskočila, nebo naopak výrazně poklesla pod obvyklý roční průměr.

Měření ročních teplotních anomálií ukazuje, jak jsou stále častější a výraznější
Klimatolog Ed Hawkins z britské Reading University nyní tyto roční anomálie promítnuté nad mapou světa zobrazil v šachovnici miniatur, ze které je patrné, jak se obrázek v posledních několika desítkách let výrazně barví do odstínů červené, které znázorňují stále častější a extrémnější anomálie zejména v arktických oblastech a nad euroasijským kontinentem.
Změnu klimatu ostatně doprovází ještě jedna skutečnost – postupné mizení pevninských ledovců a úbytek ledové masy v Arktidě, což na druhou stranu umožní nové dopravní cesty mezi Atlantikem a Pacifikem severní cestou.