Čína by mohla oslepit americké výzvědné satelity pozemními lasery

  • Čína pravděpodobně vyvíjí pozemní laserové zbraně schopné zaútočit na americké výzvědné satelity
  • Stejně tak nejspíš pracuje i na „loveckých satelitech“
  • Američané se na to hodlají připravit

Generál John “Jay” Raymond, který je velitelem United States Space Command (USSPACECOM) a zároveň U. S. Air Force Space Command na svém nedávném vystoupení varoval, že Čína v případě budoucího vojenského konfliktu pravděpodobně zaútočí na americké výzvědné satelity. Zároveň uvedl, že Čína již pravděpodobně vyvíjí pozemní laserové zbraně, které takového útoku budou schopny.

Velitelství SPACECOM se na to podle Raymonda hodlá připravit a spolupracuje na tvorbě scénářů pro obranu satelitů s Národním úřadem pro průzkum National Reconnaissance Office (NRO), což je agentura, která operuje s flotilou amerických výzvědných satelitů.

Raymond tvrdí, že Čína prakticky jistě vyvíjí energetické zbraně, podle všeho lasery, které by mohly oslepit přístroje výzvědných satelitů. V případě vypuknutí válečného konfliktu si prý lze představit, že by čínské pozemní laserové zbraně mohly oslepit optické senzory na palubě klíčových amerických výzvědných satelitů typu KH-11. Když by se takový útok povedl, tak by zasažené satelity v ceně několika miliard dolarů byly rázem k ničemu.

Satelity typu KH-11 obíhají Zemi ve výškách zhruba 250 až 400 kilometrů. Pozemní laser by prostě pálil nad sebe a mohl by zasáhnout optiku satelitu. V takovém případě by muselo jít o velmi výkonný laser, protože laserový paprsek při takovém útoku musí projít atmosférou, kde mohou být mraky, mlha, kouř anebo další jevy, které připraví laserový paprsek o část jeho energie. Pozemní lasery by ale každopádně mohly být skutečně velké a výkonné.

Nebezpečí představují i „lovecké satelity“

Raymond rovněž prohlásil, že Čína vyvíjí satelity, které by mohly být využity k útoku na jiné satelity. Jde o satelity, které jsou oficiálně určené k lovu odpadu na oběžné dráze. Ten v dnešní době ohrožuje satelity na orbitě. Problém je ale v tom, že takové lovecké satelity by bylo možné poměrně snadno použít k lovu a poškození nebo i likvidaci funkčních satelitů protivníka.

Lovecké satelity by mohly ohrozit celou škálu amerických vojenských satelitů, od komunikačních a výzvědných satelitů, až po velkou konstelaci satelitů systému GPS.

Spojené státy teď mohou své zranitelné vojenské i civilní satelity ukrýt či zamaskovat před případným protivníkem. Také by mohly vyslat na orbitu satelitní ochranku, která by hlídala klíčové satelity před satelity či kosmickými loděmi protivníka, nebo třeba rušit vysílání protivníkových satelitů.

Vše nasvědčuje tomu, že stejně jako v případě jaderných zbraní bude nejlepší obranou satelitů na oběžné dráze mechanismus vzájemně zaručeného zničení. Pokud by někdo napadl americké satelity, tak musí počítat s tím, že by jeho satelity dopadly stejně.

Diskuze (25) Další článek: Microsoft SQ1: podrobnosti o nové ARM čipu, který pohání Surface Pro X

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,