Čínská armáda stále používá plamenomety. Mimo jiné proti sršňům

  • Čínská armáda stále používá klasické plamenomety
  • Konkrétně jde o Typ 74 ze sedmdesátých let
  • Vojáci pomocí těchto zbraní likvidují hnízda sršní

Nová série propagandistických snímků zveřejněných Čínou prozrazuje, že pozemní jednotky čínské armády PLA stále ještě používají klasické plamenomety. Přitom jde o zbraň, která byla vynalezena před více než stoletím, a její použití již, kulantně řečeno, poněkud zastaralo.

V této době je tedy čínská armáda jednou z mála ozbrojených složek světa, která má ještě plamenomety ve své výzbroji. Podle expertů ale není vyloučeno, že se plamenomety, pochopitelně v moderní úpravě, objeví i ve výzbroji technologicky nejpokročilejších armád či jiných ozbrojených složek, ale z poněkud jiného důvodu než dříve. Neměly by totiž bojovat proti lidem, nýbrž proti invaznímu hmyzu.

Podle čínského armádního blogu si Čína ponechává plamenomety ve výzbroji jako i při právě probíhající modernizaci výstroje, vybavení i struktury armádních jednotek.

Plamenomety vynalezli Němci během 1. světové války. Děsivá zbraň, jejíž použit doprovází i nemalý psychologický efekt, si ihned získala pozornost téměř všech bojujících mocností. Plamenomety se záhy rozšířily do výzbroje armád průmyslových zemí. Během světových válek se plamenomety hojně využívaly například během dobývání opevnění, kdy jeden výstřel mohl zlikvidovat třeba celou posádku bunkru.

Plamenomety byly ve výzbroji řady armád ještě během Studené války. Pak ale došlo k jejich vyřazení, především kvůli rozšíření automatických zbraní s velkým dostřelem. Plamenomety dosáhnou sotva 50 metrů a jejich obsluha je při palbě z větší dálky v nesmírném ohrožení.

S plamenomety proti sršňům

Čínská armáda stále používá plamenomet Typ 74 ze sedmdesátých let, který, jak je u čínských technologií obvyklé, vychází ze staršího sovětského modelu LPO-50. Čínský plamenomet váží 20 kg a je vybavený 2 kanystry s benzínem. Na jeden „výstřel“ vždy dojde k vyprázdnění celého kanystru, takže plamenomet může na jedno naplnění vypálit jen dvakrát, s dostřelem asi 45 metrů.

Zároveň se ukázalo, že čínská armáda používá tyto plamenomety proti hnízdům velkých a agresivních sršní mandarínských (Vespa mandarinia). Tyto sršně pocházejí právě z východní Asie a jsou velmi nebezpečné jak včelstvům, tak i lidem. V posledních letech se navíc šíří jako invazní druh i v Kanadě a USA, takže se možná i tam dočkáme použití plamenometů proti hmyzu

Diskuze (4) Další článek: První Navi 12 v akci. AMD pro Apple vyrobilo nadupaný mobilní Radeon Pro 5600M

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,