Čínské námořnictvo postaví válečný trimaran

  • Příští rok by v čínských loděnicích měli zahájit stavbu nového typu válečné lodě
  • Bude mít konstrukci trimaranu s plně elektrickým pohonem, maximální rychlostí 35 uzlů
  • Těžká výzbroj bude zahrnovat helikoptéry a protilodní rakety

Na letošní mezinárodní výstavě vojenských technologií IDEX (International Defence Exhibition) v hlavním městě Spojených arabských emirátů Abú Zabí zaujala nová válečná loď z Číny. Společnost China Shipbuilding Trading Company představila model plánovaného velkého bojového trimaranu a zároveň oznámila, že zahájí stavbu této lodi pro čínské námořnictvo (PLAN) během příštího roku (2018).

Čínské námořnictvo už v současné době využívá menší vojenské trimarany pro nebojové úkoly. Trimarany například vyzvedávají vypálená cvičná torpéda, podílejí se na záchranných operacích nebo na oceánografickém výzkumu. Design nového čínského trimaranu je podobný konstrukci nové americké lodi USS Independence, která vznikla v rámci programu námořnictva Spojených států amerických Littoral Combat Ship pro zavedení nového typu menších hladinových lodí k operacím v pobřežních vodách. A model nového čínského trimaranu vlastně celý dost připomíná loď programu Littoral Combat Ship.

V čem spočívají výhody trimaranů? Tyto lodě mají širší paluby a může z nich operovat více letounů. Na modelu čínského trimaranu je patrný dvoudveřový hangár pro vrtulníky a bezpilotní drony s kolmým startem a přistáním.

Trimarany také mohou dosáhnout vyšších rychlostí, protože tři menší trupy plují lépe, než jediný široký trup. Plánovaný čínský trimaran by měl mít délku asi 142 metrů a výtlak 2 450 tun. Měla by to být první čínská loď, která bude vybavena integrovaným systémem elektrického pohonu (IEPS). Ten bude pohánět 3 jednotky čerpadlového pohonu.

Ve srovnání s americkým trimaranem USS Independence z programu Littoral Combat Ship vychází čínský trimaran jako významně pomalejší. USS Independence byla navržena jako velmi rychlá loď, schopná dosahovat rychlostí kolem 50 uzlů. Čínský trimaran zase ponese těžší konvenční výzbroj. Americký trimaran je vybaven pouze 57 milimetrovým kanonem a protilodními raketami, zatímco čínský trimaran by měl disponovat 76 milimetrovým kanonem, protilodními raketami a systémem pro vertikální odpalování protilodních raket, raket s plochou dráhou letu proti pozemním cílům a protileteckých raket.

Pokud Čína opravdu zahájí výrobu válečných trimaranů, tak lze očekávat, že se tyto silně vyzbrojené lodě zapojí do operací ve Východočínském a Jihočínském moři. Pravděpodobně tam budou nasazeny společně se menšími stealth raketovými čluny Typ 022 (třída Houbei) a raketovými korvetami Typ 056 (třída Jiangdao). Těmto plavidlům se trimaran vyrovná rychlostí a poskytne jim protileteckou obranu a krytí helikoptérami.

Čínské trimarany by také měly být vhodnými plavidly pro speciální operace v pobřežních zónách. Podle odborníků by rovněž mohly sehrát roli těžce vyzbrojených mateřských lodí a velitelských center pro čínské vzdušné, hladinové i podmořské drony.

Zdroj: Popular Science

Diskuze (1) Další článek: Google přestal vyvíjet notebook Pixel, nová generace profesionálního Chromebooku je v nedohlednu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,