Čínský výrobce staví nákladní dron schopný unést 20 tun nákladu

  • Společnost Tengoen Technology hodlá postavit největší nákladní dron na světě
  • Ten by měl zvládnout přepravit 20 tun nákladu do vzdálenosti až 7 500 kilometrů
  • Připravovaný nákladní dron se svými parametry blíží pilotovaným nákladním letounům střední velikosti

Pokud jde o drony, tak čínské firmy mají velmi ambiciózní plány. Náleží k nim i mladá společnost Tengoen Technology, která vznikla v roce 2016. Plánuje prodávat vyzbrojené bojové drony a rovněž hodlá postavit největší nákladní dron na světě.

ArticleBox ORIGINÁL Drony pro letadlové lodě se učí chápat gesta posádky na palubě : 191596]

Jejich „vlajkovým dronem“ je bojový dron TB-001 Scorpion se dvěma ocasními plochami a dvěma vrtulovými motory. Jeho vzletová hmotnost je 2,8 tuny, doletí do vzdálenosti přesahující 1 600 kilometrů a unese bomby a rakety o celkové hmotnosti 100 kilogramů.

Před pár týdny Tengoen Technology předvedli vylepšenou verzi TB-011, kterou postavili společně se zásilkovou společností SF Express. Tento dron unese 1,2 tuny nákladu a uspěl při napínavém shození zásob pro tým společnosti Huawei, který opravoval telefonní věž v horách.

Tengoen Technology podle všeho rovněž vyvíjejí úctyhodný osmimotorový dron s rozpětím křídel asi 42 metrů. Ten by měl přepravit 20 tun nákladu do vzdálenosti až 7 500 kilometrů. Pokud se jim to povede, tak získají největší nákladní dron světa, s velkým technologickým i vojenským významem.

Připravovaný nákladní dron se svými parametry blíží pilotovaným nákladním letounům střední velikosti. Stroj z uhlíkových vláken má dva trupy, mezi nimiž nese modul s nákladem. Podle komentátorů na pohled připomíná malého robotického bratříčka ikonického nosiče pro vesmírné lety Scaled Composites Stratolaunch.

Společnost Tengoen tento stroj staví ve svém závodě v metropoli jihozápadní Číny Čcheng-tu. První let by měl největší nákladní dron současnosti absolvovat v roce 2020.

Tento mohutný nákladní dron by měl mít vojenské i civilní uplatnění. Může sbírat špionážní data, nést zbraně pro elektronický boj nebo třeba pracovat jako tanker pro vrtulníky, stíhací letouny, nákladní stroje i bombardéry. Zároveň by mohl sloužit jako platforma pro lety do vesmíru, hasící letoun pro boj s požáry anebo třeba dopravní prostředek pro záchranné mise při katastrofách většího rozsahu.

Rozvoj dronového průmyslu a také výzkumu nabírá na obrátkách. Jen v samotném městě Čcheng-tu sídlí 110 výrobců dronů. Čínské ozbrojené síly se těší na nákupy nových strojů a po čínských dronech, které jsou obvykle levnější, než jejich západní obdoby, baží i světový trh.

Zdroj: Popular Science, Ilustrační foto

Diskuze (10) Další článek: Terminátoři na lyžích si to rozdali na sjezdovce. Padali jak nahnilé hrušky

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,