10 nejtragičtějších nehod na železnici: selhávají brzdy, mosty i strojvůdci

  • Přehled deseti nejtragičtějších nehod, jež se odehrály na železnici
  • Oběti se počítají na stovky, jde však o události z minulého století
  • Dnešní železnice je v mnoha směrech podstatně bezpečnější

Pád afrického vlaku z mostu (1985)

V tomto článku se podíváme na deset nejtragičtějších vlakových nehod světa. Rozhodně však nechceme šířit paniku – i přes aktuální sérii mimořádných událostí, které se odehrály na českých kolejích, patří železnice k nejbezpečnějším způsobům přepravy. Ostatně jak uvidíte sami – ty nejtragičtější nehody patří do poměrně hluboké historie, kdy ještě neexistovaly vlaková zabezpečovací zařízení. A protože jsme na VTM.cz, zaměříme se přitom právě na technické stránky příčin jednotlivých nehod. 

Desátá příčka patří dálkovému expresu, který spadl 13. ledna 1985 z mostu u města Awash v Etiopii. Přes 800 km dlouhá železniční trať dlouho spolehlivě sloužila jako zásobovací tepna pro humanitární pomoc africké zemi, která se potýkala s extrémním suchem. V osudnou neděli však tratí projížděl osobní vlak plný lidí a na 12 metrů vysoký most s půdorysným zakřivením (do zatáčky) vjel příliš vysokou rychlostí. 

Klepněte pro větší obrázek 
Železniční trať u města Awash

Ve vlaku cestovalo přibližně tisíc lidí. Čtyři vagóny se z mostu zřítily a smrt v nich našlo 392 obětí. Příčinou byla podle všeho rychlost, která v zatáčce způsobila extrémní zatížení na vnější straně oblouku, což vedlo k vykolejení vlaku a následném převrácení. Ze zavinění byl obviněn strojvůdce. 

Diskuze (25) Další článek: Intel předčasně pohřbívá výkonné procesory Core-X patřící do 9. generace

Témata článku: Doprava, Itálie, Zajímavosti, Mexiko, Francie, Katastrofy, Sovětský svaz, Železnice, Lokomotiva, Rumunsko, Půdorys, Madrid, Galle, Adler, Tunel, SRI, Novosibirsk, Courier, Jasa, Černé moře, Počet obětí, Srí Lanka, Odnětí svobody, León, Vagón40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Na Islandu spustili největší vysavač na CO₂. Ročně zachytí 4 tisíce tun, a to je zoufale málo…

Na Islandu spustili největší vysavač na CO₂. Ročně zachytí 4 tisíce tun, a to je zoufale málo…

** Na Islandu spustili největší čističku vzduchu na světě ** Ročně odstraní až 4 tisíce tun oxidu uhličitého ** Zachycený uhlík se v zemi promění v horninu

Karel Kilián
IslandCO2Atmosféra