100 let na jedno nabití. Americká společnost Infinity Power dosáhla průlomu v jaderných bateriích

Americká firma Infinity Power úspěšně vyvinula jadernou baterii, která získává energii z rozpadu radioizotopů. První testy ukázaly, že dosahuje více než 60% celkové účinnosti. Ve srovnání s jinými metodami přeměny radioizotopové energie to představuje nejvyšší úroveň celkové účinnosti, jaké kdy bylo dosaženo. Podrobnosti přináší magazín World Nuclear News.

Vyšší účinnost znamená, že nové baterii k výrobě stejného množství energie stačí méně radioizotopů než baterie s jinými procesy transformace. Navíc ve srovnání s předchozími metodami, které umožňují pouze omezený výběr, podporuje podstatně širší škálu radioizotopových materiálů.

Jaderná baterie vydrží až 100 let

Jaderné baterie – známé také jako radioizotopové baterie – fungují na principu využívání energie uvolněné při rozpadu jaderných izotopů a její přeměny na elektrickou energii prostřednictvím polovodičových konvertorů. Na rozdíl od typických konvertorů využívá baterie Infinity Power blíže nespecifikovaný nový způsob elektrochemické transformace.

Firma tvrdí, že její malá knoflíková baterie může poskytovat desítky miliwattů energie po dobu více než 100 let. Zásadní výhodou je, že tato technologie je škálovatelná a umožňuje výrobu různých baterií.

Infinity Power míří na celou řadu specializovaných aplikací, jako jsou implantovatelné lékařské přístroje, hlubokomořské energetické systémy, vesmírné energetické systémy, energetické systémy pro odlehlé oblasti apod. „Cílem je uvést tento objev na trh a začít novou kapitolu v historii skladování jaderné energie,“ říká generální ředitel Jae Kwon.

Baterie plná výhod

Jaderné baterie využívají skutečnosti, že se radioaktivní izotopy samovolně rozpadají a uvolňují energii, která je následně přeměňována na elektřinu. Mohou být obzvláště užitečné tam, kde je obtížné nebo nemožné pravidelně měnit nebo dobíjet baterie – například v lékařských implantátech nebo průzkumných zařízeních ve vesmíru.

Největší výhodou je jejich mimořádně dlouhá životnost. Mohou fungovat desítky až stovky let v závislosti na použitém izotopu. Poskytují také konzistentní výkon bez ohledu na vnější podmínky, což je užitečné pro vzdálená místa nebo drsná prostředí. Moderní konstrukce jsou miniaturizované, což umožňuje použití v menších zařízeních.

Infinity Power není jedinou firmou, která se snaží vyvinout jadernou baterii. V lednu tohoto roku čínská firma Betavolt New Energy Technology Company oznámila 3V jadernou baterii, která může stabilně vyrábět elektřinu po dobu 50 let bez potřeby dobíjení nebo údržby. Tato baterie využívá jako zdroj energie radioaktivní nikl-63 a jako konvertor energie diamantový polovodič. Baterie je teprve v pilotní fázi, ale počítá se s její sériovou výrobou.

Mimochodem, jaderné baterie nejsou nic nového: 

Diskuze (75) Další článek: Astronauti na ISS se museli ukrýt v kosmických lodích kvůli troskám vysloužilého ruského satelitu

Témata článku: , ,