150 kilometrů od českých hranic najdete elektrárnu s největší uhlíkovou stopou na světě

Které elektrárny patří k těm nejhorším na světe z hlediska roční produkce oxidu uhličitého? Na tuto otázku se pokusili odpovědět vědci z Coloradské univerzity v Boulderu a analyzovali dostupné údaje o 29 tisících elektrárnách na fosilní paliva v 221 zemích světa.

Takto komplexní a hlavně kompletní data nejsou zpravidla k dispozici zrovna v nejčerstvější podobě, a tak jejich studie, kterou publikovali (PDF) v odborném časopisu Environmental Research Letters, popisuje stav v roce 2018. Lze však předpokládat, že se od té doby nic významného nezměnilo.

Belchatów: 37,6 milionů tun CO₂ ročně

A jak to dopadlo? Asi nebude žádným překvapením, že celou první desítku tvoří výhradně uhelné elektrárny. A byť to jsou až na dva kusy asijské kolosy, nelichotivé první místo nakonec náleží polským sousedům a uhelné elektrárně Belchatów zhruba 150 kilometrů od českých hranic.

Elektrárny s největší produkcí oxidu uhličitého v roce 2018 (všechny jsou uhelné):

  1. Belchatów, Polsko, 37,6 milionů tun CO₂
  2. Vindhyachal, Indie 33,9 milionů tun CO₂
  3. Dangjin, Jižní Korea 33,5 milionů tun CO₂
  4. Taean, Jižní Korea 31,4 milionů tun CO₂
  5. Taichung, Tchaj-wan 29,9 milionů tun CO₂
  6. Tuoketuo, Čína 29,5 milionů tun CO₂
  7. Niederaussem, Německo 27,2 milionů tun CO₂
  8. Sasan UMPP, Indie 27,2 milionů tun CO₂
  9. Yonghungdo, Jižní Korea 27,0 milionů tun CO₂
  10.  Hekinan, Japonsko 26,6 milionů tun CO₂

Elektrárna s výrobní kapacitou až 5 102 MWe a dvanácti bloky slouží s mnoha modernizacemi od 80. let minulého století a před sebou má podle současných plánů dalších patnáct – sloužit by měla do roku 2036.

Co je to MWe?

V technické praxi se lze u výkonu setkat s indexy „e“ či „t“, ve tvaru We a Wt. Toto dělení se používá u tepelných závodů, kde má smysl rozdělovat celkový výkon na tepelný (s indexem t) a elektrický (s indexem e).

Symboly jsou používané např. u elektráren, kde MWe je elektrický výkon generátoru a MWt je tepelný výkon nutný pro provoz generátorů. Tepelný výkon je obvykle přibližně třikrát větší než elektrický výkon. U solární energetiky se lze setkat s indexem „p“ k označení špičkového výkonu elektrárny.

Indexování jednotek není v souladu s pravidly SI.

Zdroj: Wikipedie, heslo WattCC BY-SA 3.0

Odstavení elektrárny Belchatów bude pro Polsko relativně bolestivé, dnes se totiž podílí na celkové výrobě elektřiny v zemi zhruba z 20 %.

V roce 2018 dodal Belchatów do rozvodné sítě 32,5 TWh elektřiny a potřeboval k tomu spálit 44,2 milionů tun uhlí z několika povrchových dolů, které jsou součástí celého energetického komplexu.

Klepněte pro větší obrázek
Parametry techniczne (viz webové stránky elektrárny)

Belchatów vévodí horním příčkám podobných statistik v podstatě odjakživa, studie z Colorada je ale první, která jej – z hlediska uhlíkové stopy – ocenila jako zdaleka uhlíkově-nejšpinavější.

Areál elektrárny a přilehlých dolů na leteckém snímku:

Diskuze (40) Další článek: Další souboj Muska a Bezose o zakázku. Raketa Falcon Heavy vynese sondu k měsíci Europa

Témata článku: Japonsko, Německo, Elektrárna, Čína, Jižní Korea, Wikipedia, PDF, Indie, Ekologie, Energetika, Polsko, Index, Tuna, Tchaj-wan, Boulder, Colorado, Oxid uhličitý, Uhlíková stopa40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Příběhový trailer ELEX II varuje před blížící katastrofou

Příběhový trailer ELEX II varuje před blížící katastrofou

Pokračování RPG ELEX od studia Piranha Bytes se připomíná příběhovým trailerem. V něm se hlavní hrdina snaží spojit frakce proti blížící se katastrofě.

Vojtěch Matušinský
Elex IIVideo
Programujeme ZX Spectrum: Ten nejhloupější možný program v Basicu
Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuHistorieProgramování