22 tuny těžký kus čínské rakety spadne na Zem v sobotu nebo v neděli. Stále se neví, kam dopadne

V úterý jsme vás informovali, že k zemi padá první stupeň čínské rakety Dlouhý pochod 5B. Odborníci z americké neziskové společnosti Aerospace Corporation spočítali, že k návratu části rakety, označované jako CZ-5B R, dojde v neděli 31. července v 00:24 UTC, tedy ve 2:24 středoevropského letního času.

Časový údaj je aktuálně uváděn s deklarovanou odchylkou ±16 hodin. V praxi můžeme tedy návrat očekávat od sobotního rána, až do nedělního odpoledne. Průběžně aktualizované informace, včetně aktuální a predikované trajektorie objektu, lze sledovat na stránkách Aerospace.

Čínská raketa padá k zemi

Podle prvních odhadů, publikovaných ve středu odpoledne, byl předpokládaný návrat raketového stupně v neděli 31. července v 7:52 UTC (tj. 9:52 SELČ) s tolerancí ±22 hodin. Dalším sledováním pak došlo k upřesnění predikovaného času a snížení odchylky.

Z vypočtené trajektorie jednoznačně vyplývá, že v Česku se nemusíme obávat dopadu jakýchkoli úlomků, které mohou dosahovat velikosti až 30 metrů. Pás, vyznačující teoreticky ohroženou oblast, začíná na severu Španělska a končí na jihu Austrálie, konkrétně sahá od 41. stupně severní šířky po 41. stupeň jižní šířky.

Klepněte pro větší obrázek Předpokládaná trajektorie

„Pro sledování a předpovídání opětovných vstupů využívá náš tým veřejné soubory dat, které jsou generovány, když sledovaný objekt proletí nad jedním ze sady radarových a optických senzorů rozmístěných po celé planetě,“ vysvětluje technický pracovník a výkonný ředitel Aerospace Corporation Marlon Sorge.

Není to poprvé

V tuto chvíli lze konstatovat, že existuje malá, ale rozhodně ne nulová šance, že trosky z 22,5 tun těžkého jádra dopadnou do obydlené oblasti. Čistě statisticky je však větší pravděpodobnost, že skončí ve vodách některého z oceánů.

Raketa Dlouhý pochod 5B odstartovala 24. července z kosmodromu Wenchang na ostrově Chaj-nan. Úspěšně dopravila na nízkou oběžnou dráhu Země laboratorní modul Wentian, který se po přibližně 13 hodinách spojil s čínskou vesmírnou stanicí Tiangong.

Stejně, jako v případě předchozích startů raket Dlouhý pochod 5B, se hlavní stupeň – který postrádá prostředky pro řízený návrat do atmosféry – dostal na oběžnou dráhu Země a jeho výška postupně klesá. Hlavní stupeň o hmotnosti 22,5 tuny, označený 53240/2022-085B, tak čeká neřízený návrat.

Diskuze (22) Další článek: Jablečná čistka. Návod, jak získat volné místo na disku v Apple macOS

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,