36 let od havárie v Černobylu. Šéf agentury pro atomovou energii dnes vyděsil svět, pak se ukázalo, že šlo o chybu v přepisu

Právě dnes je to 36 let od havárie jaderné elektrárny V. I. Lenina v Černobylu. Právě dnes v Černobylu vystoupil generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi a řekl: „Nedávná ruská okupace elektrárny byla velmi, velmi nebezpečná. Hladina radiace je, řekl bych, abnormální.“

Rychlejší média se citace chytla, některá se pokusila o senzační titulek. My jsme přemýšleli, proč Grossi opakuje něco, co už víme od 25. února (Rusové obsadili Černobyl hned 24. února se začátkem okupace). Chystali jsme komentář, že abnormální automaticky neznamená špatný, nebezpečný, nebo dokonce tragický. Grossi ke slovu abnormální nepřidal hodnotu nebo kontext.

Pak se ale stejné tiskové agentury opravily, že došlo k chybě v přepisu. Grossi totiž o hladině radiace neřekl „abnormal“, ale „at normal“. Bublina splaskla a aktuálně se věci jeví tak, že Grossi spíše udělal gesto, přijel se podívat do okupované země a osobně podpořil osazenstvo elektrárny, které přečkalo dramatické období.

Kromě zmíněného nedorozumění Grossi řekl, že vyšetřování jeho týmu potvrdilo, že lokálně zvýšenou hodnotu radiace způsobila projíždějící těžká technika. Zajímavý postřeh je, že největší dávku radiace pravděpodobně dostali ruští vojáci, kteří v černobylské oblasti budovali valy a další blíže nespecifikované terénní obranné prvky.

Diskuze (5) Další článek: V Game Baru ve Windows 11 teď nastavíte intenzitu automatické HDR, které vylepšuje starší hry

Témata článku: , , , , , , , , , , ,