50 let starý vánoční dárek: Vědci otevírají zapečetěný kontejner z mise Apollo 17

Vědci z European Space Agency (ESA) si tento měsíc hodlají rozbalit 50 let starý vánoční dárek z Měsíce.  Plyne to z tiskové zprávy, které byla zveřejněna minulý týden.

Tým je připraven pomocí speciálně vytvořeného nástroje opatrně otevřít kontejner s lunárním regolitem pocházející z mise Apollo 17, tedy zatím poslední cesty NASA na Měsíc.

Díky dotyčnému nástroji, přezdívanému „otvírák na konzervy Apollo“, bude možné extrahovat vzácné plyny, které ve vzorcích mohly zůstat zachovány.

„Otevření a analýzy těchto vzorků nyní, s technickým pokrokem dosaženým od éry Apolla, může umožnit nové vědecké objevy na Měsíci,“ uvedla Francesca McDonald z ESA. „Může to rovněž inspirovat a informovat novou generaci průzkumníků.“

Dotyčné vzorky shromáždil astronaut Gene Cernan a pocházejí ze sesuvu půdy v údolí Taurus-Littrow. Cernan k jejich získání použil 70 centimetrů dlouhou trubici, kterou zatloukl do povrchu naší přirozené družice.

Diskuze (17) Další článek: Tip: Používejte v Edgi svislé karty. Nezapomeňte vypnout záhlaví okna, ušetříte tak místo

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Měsíc, ESA, Apollo, Kontejner, Starý, Mise, Vánoční dárky, Genus Cernan, VědecZakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2