Elektromobily

60 let starý Rolls-Royce dostal elektrický pohon. Na jedno nabití ujede 480 kilometrů

Společnost Lunaz Design se již nějakou dobu zabývá přestavbou klasických automobilů na elektromobily. Jakkoliv kacířská může petrolheadům tato konverze připadat, nelze jim upřít smysl pro detail. Společnost má za sebou například povedenou přestavbu Jaguaru XK120, který má 375 koní a 700 N.m točivého momentu.

„Nyní je ten správný čas pro elektrický Rolls Royce. Odpovídáme tak na potřebu spojit krásný klasický design se spolehlivostí a udržitelností elektrického ústrojí. Více než kdy jindy nyní uspokojíme poptávky na čistou mobilitu v nejkrásnějších a nejluxusnějších autech v historii. Jsme hrdí na to, že můžeme vytvářet klasické vozy Rolls-Royce pro novou generaci,“ uvedl nyní David Lorenz, zakladatel společnosti.

Tak to vidíte. Už i klasické vozy původem z Derby mají své elektrické konverze. Společnost uvedla elektrický Rolls-Royce Phantom V z roku 1961 a Rolls Royce Silver Cloud, který byl prvním vozem značky, jehož karoserie se vyráběla přímo v továrně. Zákazníci se již pomalu můžou hlásit. Musí si ale pospíšit, protože jich celkově vznikne jen 30.

Levná sranda to pochopitelně není. Model Silver Cloud vyjde na 350 tisíc liber (10.199.000 Kč) a Phantom na 500 tisíc liber (14.570.000 Kč). Za tuto hodně vysokou sumu dostanou majitelé baterii o kapacitě 120 kWh, která na jedno nabití vystačí k ujetí 480 km. Nutno podotknout, že kvůli těmto vozům „zemřou“ ty původní.

Některé společnosti si auta staví od základu, Lunaz ale ne. Klasické staré vozy vezme, oholí je na kost, naskenuje do 3D modelu, kompletně zrenovuje a až poté započne inženýrské práce s elektrickým ústrojím. Kožené čalounění si Lunaz vyrábí v rámci firmy. Fantazii se pak meze nekladou. 

Zákazník si může vybrat jakoukoliv barevnou kombinaci a vymýšlet si výbavu do nekonečna, podobně jako u výchozích modelů. Podrobné informace o pohonném ústrojí a dynamických parametrech jsou gentlemansky skryty. Lunaz ale ubezpečuje, že z kultivovanosti projevu původních vozů nic nezmizelo.

Článek připravila redakce Autorevue.cz

Diskuze (24) Další článek: Týden mobilně 545: Epická válka s Applem a dvě diskutabilní technologie

Témata článku: Elektromobily, Rolls-Royce, Ústrojí, Karo, Konverze, Nabití, Rolls Royce, Přestavba, Jaguar, Elektrický pohon, Vůz


Určitě si přečtěte

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 4

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 20

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8