64. Lamborghini Sián je z Lega. Vznikl v Kladně a má světovou premiéru v Praze. Zajděte se podívat

Sián je první hybridní a vůbec nejvýkonnější Lamborghini v historii. Limitovaná edice má pouze 63 kusů, každý dostal unikátní design podle přání zákazníka, ceny začínaly na 3,6 milionu dolarů (83,6 mil. Kč), přesto se po nich jen zaprášilo. Pak přišlo LEGO, v životní velikosti postavilo 64. kus a vy si jej teď můžete prohlédnout v Praze.

Podobně jako pojízdné Bugatti Chiron v roce 2018 (a řadu dalších modelů), také Sián postavili v kladenské továrně LEGO. Poprvé se měl předvést na autosalonu v New Yorku, dokonce tam odletěl, ale kvůli covidu se akce zrušila, a tak světová premiéra probíhá až v Praze. Do konce roku si můžete model prohlédnout v obchodním centru Westfield Chodov (před prodejnou Zara).

S tím je spojená soutěž. V pasážích obchodního centra do 17. prosince narazíte na letáčky, kam stačí vyplnit osobní údaje, odpovědět na jednoduchou otázku a můžete vyhrát jednu z 15 stavebnic LEGO od McLarenu GTR v ceně 1 329 Kč po Lamborghini Sián FKP 37 v ceně 9 999 Kč:

1:1

Na Sián nepadla volba náhodou, loni totiž LEGO uvedlo stavebnici v měřítku 1:8. Od předchozích aut v měřítku 1:1 se jedovatě zelený supersport liší, různé modely vznikají na základě různých požadavků.

McLaren Senna z roku 2019 je ze systémových kostek, které jsou pro pevnost celku slepené. Sián a už zmíněný Chiron jsou z Lega Technic a obešly se bez lepení. Ale zatímco Chiron má motor, skutečně jezdí a uveze řidiče, Sián klade hlavní důraz na design.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Stovnání obou LEGO Siánů. 1:1 a 1:8.

Kromě základní ocelové konstrukce, která modelu propůjčuje pevnost, je všechno pospojované z dílků LEGO Technic. Stavitelé použili 154 různých typů kostek, z toho 20 bylo vytvořeno speciálně pro tento model. Celkem na něj padlo 400 000 dílků. Model váží asi 2,2 tuny, ale většina hmotnosti připadá na masivní ocelovou platformu, která slouží k přepravě, v útrobách skrývá elektrickou instalaci a po doplnění krytů se na ní Sián také vystavuje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Jak jdou dohromady primárně hranaté tvary stavebnice LEGO Technic a živočišné tvary boloňského supersportu? O přesné pozicování povrchových dlaždic se starají písty, které se používají například v buldozérech LEGO Technic. Ocelové šasi modelu uvidíte, až když jej budete hledat (nejlépe na stropu kabiny).

Barevné provedené kladenští konzultovali přímo v Automobili Lamborghini. Většina povrchových dílů je ve stejné zelené, jako prodávaný Sián v měřítku 1:8. O plynulé barevné přechody do šedé na přední kapotě a střeše se postaral přímo lakýrník v Automobili Lamborghini.

LEGO Technic 42115 Lamborghini Sian LEGO Technic 42115 Lamborghini Sian
nabízí 9 obchodů za ceny od 7 100 Kč na HLEDEJCENY.cz
Porovnat ceny
hce counter

Pro dokreslení dojmu má model několik dílů ze skutečného vozu. Na první pohled jsou vidět litá kola s pneumatikami, ale brzdové kotouče a jasně červené brzdové třmeny už jsou z Lega. Automobilka dodala také znaky se zuřícím býkem a tzv. show plate, tedy tabulku s označením Sián FKP 37 – stejnou měly i skutečné vozy z limitované edice vystavené v showroomech.

Oslava letitého partnerství s Lamborghini

Automobilka dodala také 3D model, ze kterého v Kladně vycházeli. Zvenčí byl design vozu do detailu zkopírován. „Dlouho mi trvalo si to auto nakoukat, pochopit, co se tam po designové stránce děje, proč je tady nějaká linka či zlom,“ vysvětluje Lubor Zelinka. Mimochodem slovo Sián v boloňském dialektu znamená „blesk“ a blesky převedli stavitelé i do instalace. U přední části auta stojí dotykový panel, na kterém si může každý z návštěvníků pohrát se světly, efektem blesku, který se rozbíhá po světelných prvcích po obvodu karoserie, a konečně nastartovat motor – pochopitelně jde pouze o akustický efekt.

Jak taková gigantická stavebnice vzniká, přibližuje hlavní designer kladenské továrny LEGO, Lubor Zelinka: „Nejdřív musíme vytvořit ideový koncept, jak z drobných dílků LEGO Technic zhmotníme ikonu mezi supersporty. Ten potom rozpracujeme do posledního detailu, ale návod krok za krokem, jako v klasické stavebnici, modelářům nepřipravujeme. Modelář dostane jen počítačový model a pak už záleží na jeho zručnosti, šikovnosti, zkušenosti, aby vůbec věděl, odkud začít, co si musí předem připravit a tak dále. Je to umění, aby vše drželo, bylo to věrohodné, abychom použili optimální množství kostek.“ Model se 5 370 hodin vyvíjel a dalších 3 290 hodin stavěl, podílelo se na něm 15 specialistů.

Klepněte pro větší obrázek
Takhle vypadá skutečný Sián (další obrázky na kliknutí v galerii).

A proč vlastně LEGO staví tyhle obří modely, i když je lidem nikdy nenabídne? „Je to taková oslava partnerství – v tomto případě společnosti LEGO Group a Automobili Lamborghini. Spolupracujeme s nimi na běžných modelech, které LEGO prodává, a postavit tento Sián v měřítku 1:1 bylo jakousi nadstavbou běžných vztahů,“ říká Lukáš Horák, manažer projektu Sián.

Podívejte se na představení lifesize Siánu:

Diskuze (9) Další článek: Digitálně od příjezdu do odjezdu. Český startup MyStay digitalizoval pobyty v hotelích, ještě než to bylo cool

Témata článku: Praha, Lego, Design, Stavebnice, Premiéra, Bugatti Chiron, Limitovaná edice, Lego Group, Lamborghini, Kladně, Lamborghini Sián, Kladno, Model, New York, Lubor Zelinka, Lego Technic, Továrna, Sián, Stavebnice Lego na Heureka.czShowa American Story je akční RPG, zasazené do alternativní minulosti 80tých let

Showa American Story je akční RPG, zasazené do alternativní minulosti 80tých let

O originální zápletky a časová období není nikdy nouze.

Michal Maliarov
VideoRPGAkce
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

** V roce 2010 se začala rodit síť mrtvých schránek Dead Drops ** Byly jich tisíce, časem se na ně ale zapomnělo ** Vypravili jsme se ke schránce č. 595, která funguje dodnes

Jakub Čížek
ZajímavostiÚložiště
Zlatý řez ve fotografii

Zlatý řez ve fotografii

Mezi základní kameny fotografické techniky patří kompozice. Obdélníkový tvar fotografie umožňuje různé umístění fotografovaného předmětu ve scéně.

Tomáš Slavíček
Fotoškola
Ford nevěří autům bez řidiče. Více než polovina energie prý padne na náročné výpočty

Ford nevěří autům bez řidiče. Více než polovina energie prý padne na náročné výpočty

** Má smysl vyrábět autonomní elektromobily, nebo hybridy? ** Ford je přesvědčen, že elektromobily zatím nedávají smysl ** Jiné automobilky to ale vidí přesně obráceně

Karel Kilián
FordAutonomní vůzElektromobily
Hogwarts Legacy se možná posune až na příští rok. Dle spekulací je vývoj v problémech

Hogwarts Legacy se možná posune až na příští rok. Dle spekulací je vývoj v problémech

Velké RPG ze světa Harryho Pottera mělo podle původních plánů vyjít už loni. Dle nových spekulací by ale nemuselo stihnout ani letošní rok.

Martin Nahodil
Hogwarts LegacySpekulace