7 nejvýkonnějších jaderných elektráren světa: Temelín ani Dukovany si neškrtnou

  • Představíme vám sedm nejvýkonnějších jaderných elektráren
  • Srovnáme je s Temelínem, Dukovany a největší solární farmou
  • Naznačíme, kde tkví hlavní výhody tohoto zdroje elektřiny

V současnosti je sice většina mediální pozornosti věnována solárním a větrným elektrárnám, nicméně nesporným faktem je, že jaderná energetika je stále aktuální a má své nesporné výhody. K těm nejzásadnějším patří výkon – nejvýkonnější jaderná elektrárna na světě generuje pětkrát více energie než největší solární farma Tengger Desert Solar Park, zabírající 43 km2.

Jaderné elektrárny jsou nejčastěji provozovány jako náhrada elektráren tepelných, proti kterým bodují zejména výrazně ekologičtějším provozem bez produkce CO2. V jejich prospěch hovoří také dostupnost surovin s dlouhodobým výhledem do budoucnosti. K březnu 2019 bylo v provozu 445 jaderných reaktorů ve třiceti zemích světa a v tomto článku vám představíme nejvýkonnější jaderné elektrárny.

Kashiwazaki-Kariwa

Nejvýkonnější jadernou elektrárnu na světě najdete v Japonsku. Jmenuje se Kashiwazaki-Kariwa a jde o velký a moderní podnik, rozkládající se na ploše 4,2 km2. Závod je vlastněn a provozován společností Tokyo Electric Power Company (TEPCO).

Pozici nejvýkonnější jaderné elektrárny na světě získala díky instalovanému výkonu 7 965 MW, což je zhruba čtyřnásobek energie, dodávané naším Temelínem. Je vybavena sedmi reaktory BWR, její stavba byla zahájena v roce 1980 a o pět let později byl schválen provoz prvního bloku.

Klepněte pro větší obrázek
Jaderná elektrárna Kashiwazaki-Kariwa

V červenci 2007 se potýkala s následky druhého největšího zemětřesení v blízkosti jaderných reaktorů. Svědci poté viděli stoupat z areálu černý kouř, později se však ukázalo, že se jednalo pouze o požár jednoho z transformátorů. Elektrárna byla odstavena a následná inspekce ukázala, že bude nutné zajistit vyšší úroveň zabezpečení.

Všechny reaktory nadále používají jako jaderné palivo nízko obohacený uran. Elektrárna je nyní účinněji chráněna proti vlivům přírodních katastrof – součástí ochrany je mimo jiné 15 metrů vysoká zeď proti vlnám tsunami. Ačkoli se po havárii ve Fukušimě v roce 2011 uvažovalo o odklonu od atomové energie, v současnosti mají jaderné elektrárny v japonském energetickém mixu zásadní podíl.

Diskuze (115) Další článek: Monstrum mezi powerbankami. Tenhle drobeček vám nastartuje auto a uživí i televizi

Témata článku: Elektrárna, Jižní Korea, Evropa, Japonsko, Francie, Elektřina, Energie, Energetika, Reaktor, Téma, Uran, Jaderná fúze, Záporožská jaderná elektrárna, Blok, Jade, Vypršení, Ukončení provozu, Dukovany, Ruská federace, PWR, Možnost prodloužení, Elektrárna světa, Temelín, Záporoží, Huron