A pak, že to nejde! V Rusku oficiálně patentovali perpetuum mobile

Ruský Federální úřad pro duševní vlastnictví („Rospatent“) vydal na základě šetření patent na „perpetuum mobile“ vynálezce Anatolije Ščerbatjuka. Informoval o tom zpravodajský web Gazeta.ru s odvoláním na tiskové oddělení patentového úřadu.

Perpetuum mobile je dle definice na Wikipedii „Stroj, který vykonává práci bez vnějšího zdroje energie. Jediná dodaná energie je počáteční impuls, který by stroj uvedl do činnosti.“ Takový stroj přitom dle fyzikálních zákonů nemůže existovat a nelze ho sestrojit.

V zemi, kde zítra již znamená včera

„Rozhodnutí o všech přihláškách vynálezů se přijímají na základě výsledků přezkoumání. Součástí přezkumu je rešerše informací a ověření souladu nárokovaného vývoje s podmínkami patentovatelnosti, jakož i požadavků kladených na přihlašovací dokumentaci. Současně zkouška neznamená provedení skutečných experimentů a testů, jež by potvrdily funkčnost návrhu.“ vysvětluje ruský patentový úřad.

Klepněte pro větší obrázek V Rusku oficiálně patentovali perpetuum mobile

Patent číslo 2729308 byl tedy vydán proto, že přezkoumání vzoru potvrdilo, že materiály přihlášky jsou v souladu se stanovenými požadavky. Podle Ščerbatjuka provázely udělení patentu „velké porodní bolesti“. Patentový specialista totiž nejprve prohlásil, že „to nejde, protože to nejde“, a až po třech měsících korespondence vydal nový znalec kladné stanovisko.

„Můj motor neporušuje termodynamické zákony, protože čerpá energii z okolního prostředí, podobně jako motory využívající energii slunce nebo energii radioaktivního rozpadu,“ vysvětlil vynálezce. Uvedené tvrzení tak v podstatě popírá základní vlastnost perpetua mobile, které ke svému chodu nemá potřebovat žádnou vnější energii.

Negativní ohlasy

Anatolij Ščerbatjuk nemíní pokračovat v dalším vývoji – svůj patent se chystá prodat, protože vytvoření funkčního modelu může stát až pět milionů rublů (při přepočtu aktuálním kursem asi 1,6 milionů korun).

Klepněte pro větší obrázek Ruské perpetuum mobile

Gazeta.Ru již dříve informovala, že Rospatent udělil patent na konstrukci perpetua mobile v srpnu 2020. Rotační inerciální motor podle vynálezce „využívá k provozu ekologicky šetrnou, obnovitelnou energii dostředivé síly zrychlení kapaliny rotující stejnou úhlovou rychlostí jako rotor motoru.“

Rozhodnutí ruského Federálního úřadu pro duševní vlastnictví vyvolalo vlnu negativních reakcí. Například vedoucí komise pro boj s pseudovědou při Ruské akademii věd Jevgenij Alexandrov ho označil za ukázku zhroucení procesu přezkumu patentů v Rusku. Podle něj není neobvyklé, že lidé podávají návrhy na patenty na podobné stroje, ale jeho skutečné uznání diplomaticky označil za nečekané.

Pseudovědy

Pseudovědy jsou postupy nebo znalosti, které jejich provozovatelé staví na úroveň vědeckých disciplín. Ale i když je propagují způsobem připomínající vědecké postupy, nedodržují při tom základní pravidla vědy nebo vycházejí z chybných předpokladů. Pseudovědy často předpokládají existenci dosud nepoznaných, někdy i duchovních sil. Jejich výsledky bývají neověřitelné, neopakovatelné.

Biorezonance | Homeopatie | Tradiční čínská medicína | Astrologie | Akupunktura | Plochá Země | Scientologie | Sisyfos

Diskuze (67) Další článek: Na trh míří první kabel USB-C, kterým projde 240 W. Jen jej zatím nikde nevyužijete

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,