Afrika připravuje historicky první misi k Měsíci. Na projektu se podílí i Češi

Rwandská společnost pracuje na družici pro pozorování Země a nyní začíná vyvíjet také satelit určený pro první africkou misi k Měsíci. Na tomto projektu se podílí i Češi, konkrétně tamější pobočka brněnské firmy TRL Space, která kooperuje s Rwandskou vesmírnou agenturou.

„Pro Rwandu, ze které chce TRL Space vytvořit centrum pro stavbu malých satelitů pro zbytek Afriky, je tato cesta k Měsíci i spolupráce s NASA, která celou aktivitu také kvituje, významným milníkem,“ uvádí se v tiskové zprávě.

Z dostupných informací plyne, že družice o velikosti 6U bude disponovat kamerou a laserem. Hlavním cílem mise je prověřit, zda oba tyto přístroje mohou správně pracovat i v nehostinném a na radiaci bohatém prostředí v okolí Měsíce.

Klepněte pro větší obrázek

Kamera vybavená AI jednotkou pro zpracování dat rovněž pro Rwandskou vesmírnou agenturu pořídí první vlastní fotografie povrchu naší přirozené družice.

Laser pak má za úkol výrazně zpřesnit způsob měření vzdálenosti mezi Měsícem a satelitem, což mj. přispěje k lepšímu fungování dalších podobných zařízení na lunární orbitě.

Dodejme, že rwandské sídlo TRL Space – která se  v poslední době zaměřuje na rozvoj obchodních vztahů i s jinými africkými zeměmi – nedávno navštívil rovněž český prezident Petr Pavel, který její iniciativu ocenil a pochválil ji za budování dobrého jména české značky v zahraničí.

Zdroj: TZ, titulní foto je pouze ilustrační.

Diskuze (6) Další článek: Letošní březen byl opět nejteplejší v historii. Rekordy padají už deset měsíců za sebou

Témata článku: , , , , , ,