Airbus představil svůj létající taxík CityAirbus NextGen. Má být výrazně tišší než vrtulníky

Značka Airbus je spojována především s velkými dopravními letadly, nicméně nijak se netají svými ambicemi vyrábět také malý „létající taxík“. Tento plán se nyní přiblížil o další krok blíže k realitě – firma představila „novou generaci“ svého řešení pro městskou leteckou mobilitu.

CityAirbus NextGen je plně elektrický stroj s možností vertikálního vzletu a přistání (eVTOL). Firma na něm pracuje od roku 2015, přičemž chce vyvinout dopravní prostředek pro přepravu lidí, který pomůže vyřešit nepříznivou dopravní situaci v městech přeplněných auty.

Létající taxík CityAirbus NextGen

Na projektu pracuje vrtulníková divize Airbusu, takže i proto jeho předchozí verze dost nápadně připomínala futuristickou helikoptéru. Tato varianta také značně přesáhla rámec uměleckého ztvárnění – firma dokonce zveřejnila informace a video úspěšných letových zkoušek.

Airbus nyní představuje novou generaci, která se od svých předchůdců značně liší. Při její konstrukci využil dosavadní poznatky získané z více než tisíce nalétaných kilometrů a 242 pozemních a letových testů. CityAirbus NextGen splňuje nejvyšší certifikační standardy a je navržený s ohledem na jednoduchost. Ve své třídě nabídne zajímavé ekonomické parametry v oblasti provozu a podpory.

Nový CityAirbus NextGen s pevnými křídly a ocasem ve tvaru V je poháněn osmi vrtulemi. Ačkoli nebyly zveřejněny podrobné specifikace, je evidentně dostatečně velký na to, aby přepravil čtyři osoby. Dle tiskové zprávy má dolet přibližně 80 kilometrů při maximální rychlosti 120 km/h, a především nulové emise.

Tišší než vrtulník

Pro leteckou přepravu na krátké vzdálenosti jsou v současnosti obvykle využívány hlučné vrtulníky. Airbus tvrdí, že jeho CityAirbus nabídne mnohem tišší provoz. Dle slov výrobce je navržen tak, aby během letu udržel hladinu hluku pod 65 decibely a při přistání pod 70 dB. To zhruba odpovídá hluku, který během provozu vydává běžný vysavač.

V současné době se nový CityAirbus nachází ve fázi podrobného návrhu, jeho první let je naplánován na rok 2023 a certifikace se očekává v roce 2025. „Snažíme se spoluvytvářet zcela nový trh, který udržitelně integruje městskou leteckou mobilitu a zároveň řeší ekologické a sociální problémy,“ řekl generální ředitel Airbus Helicopters Bruno Even.

Kromě dopravního prostředku Airbus také spolupracuje s partnery, městy a obyvateli měst na vytvoření ekosystému, který je nezbytný k tomu, aby mohlo vzniknout nové provozní prostředí jako skutečná služba společnosti.

Diskuze (4) Další článek: Nejnovější notebooky HP Spectre x360 lákají na 16palcové OLED displeje a hromadu chytrých funkcí

Témata článku: Technika, Doprava, Létání, Helikoptéry, Airbus, Taxi, Vrtulník, EVTOL, Realita, Přistání, Dopravní prostředky, Taxík, Dopravní letadloVybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu