Akademie věd ČR umí srovnat antigenní testy na covid. Rozdíly jsou až stonásobné

Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky představil snadný a spolehlivý způsob porovnání antigenních testů na SARS-CoV-2. A rovnou je také srovnal – 13 různých testů (celkově se jich prodávají desítky), které jsou dostupné na českém trhu a ve většině případů jsou Ministerstvem zdravotnictví schválené pro samotestování.

Výrobci testů sice uvádí citlivost a přesnost, ale většinou jde o hodnoty, které neprošly nezávislým posouzením. Nová metoda umožňuje rychle posoudit limit detekce, tzn. jak malé množství viru jsou testy schopné zachytit. Výsledky srovnání zaslouží pozornost, protože mezi nejlepším a nejhorším testem jsou rozdíly ve schopnosti detekovat vir až stonásobné. Ústav také upozorňuje, že nevyškolené osoby výrazně častěji interpretují výsledky jako falešně negativní.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Článek vychází z tiskové zprávy ÚOCHB, tamtéž najdete metodiku a výsledky zmíněného srovnání 13 testů.

Metoda ÚOCHB se zaměřuje také na zřetelnost pozitivního proužku, tedy jak výrazně daný test zobrazuje pozitivní nález. I v tomto ohledu se testy výrazně liší a jednotliví hodnotitelé stejný výsledek interpretovali různě. Ústav tedy zdůrazňuje zásadní důležitost alespoň krátkého tréninku hodnotitelů.

Podle Radiožurnálu se budou právě touto metodou hodnotit jednotlivé testy/produkty, než je Správa státních hmotných rezerv hromadně nakoupí pro školy a další.

Diskuze (8) Další článek: Žádní mimozemšťané – původ záhadného objektu ʻOumuamua je patrně mnohem prostší

Témata článku: Koronavirus, Výzkum, COVID-19, Chemie, Virus, ÚOCHB, IRozhlas, Test, TES, Akademie věd ČR, COVID, Metoda, Ústav, Radiožurnál, SARS-CoVSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Do Microsoft Flight Simulatoru  po odkladech dorazí expanze s tematikou filmu Top Gun

Do Microsoft Flight Simulatoru po odkladech dorazí expanze s tematikou filmu Top Gun

I několik let po vydání se letecký simulátor Microsoftu rozrůstá. Spolupráce se značkou Top Gun byla oznámena už loni a konečně víme, kdy přijde do hry. Fanoušci na ni nebudou muset čekat dlouho.

Martin Nahodil
OznámeníFlight Simulator
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje