Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky představil snadný a spolehlivý způsob porovnání antigenních testů na SARS-CoV-2. A rovnou je také srovnal – 13 různých testů (celkově se jich prodávají desítky), které jsou dostupné na českém trhu a ve většině případů jsou Ministerstvem zdravotnictví schválené pro samotestování.
Výrobci testů sice uvádí citlivost a přesnost, ale většinou jde o hodnoty, které neprošly nezávislým posouzením. Nová metoda umožňuje rychle posoudit limit detekce, tzn. jak malé množství viru jsou testy schopné zachytit. Výsledky srovnání zaslouží pozornost, protože mezi nejlepším a nejhorším testem jsou rozdíly ve schopnosti detekovat vir až stonásobné. Ústav také upozorňuje, že nevyškolené osoby výrazně častěji interpretují výsledky jako falešně negativní.



Článek vychází z tiskové zprávy ÚOCHB, tamtéž najdete metodiku a výsledky zmíněného srovnání 13 testů.
Metoda ÚOCHB se zaměřuje také na zřetelnost pozitivního proužku, tedy jak výrazně daný test zobrazuje pozitivní nález. I v tomto ohledu se testy výrazně liší a jednotliví hodnotitelé stejný výsledek interpretovali různě. Ústav tedy zdůrazňuje zásadní důležitost alespoň krátkého tréninku hodnotitelů.
Podle Radiožurnálu se budou právě touto metodou hodnotit jednotlivé testy/produkty, než je Správa státních hmotných rezerv hromadně nakoupí pro školy a další.