Akademie věd ČR umí srovnat antigenní testy na covid. Rozdíly jsou až stonásobné

Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky představil snadný a spolehlivý způsob porovnání antigenních testů na SARS-CoV-2. A rovnou je také srovnal – 13 různých testů (celkově se jich prodávají desítky), které jsou dostupné na českém trhu a ve většině případů jsou Ministerstvem zdravotnictví schválené pro samotestování.

Výrobci testů sice uvádí citlivost a přesnost, ale většinou jde o hodnoty, které neprošly nezávislým posouzením. Nová metoda umožňuje rychle posoudit limit detekce, tzn. jak malé množství viru jsou testy schopné zachytit. Výsledky srovnání zaslouží pozornost, protože mezi nejlepším a nejhorším testem jsou rozdíly ve schopnosti detekovat vir až stonásobné. Ústav také upozorňuje, že nevyškolené osoby výrazně častěji interpretují výsledky jako falešně negativní.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Článek vychází z tiskové zprávy ÚOCHB, tamtéž najdete metodiku a výsledky zmíněného srovnání 13 testů.

Metoda ÚOCHB se zaměřuje také na zřetelnost pozitivního proužku, tedy jak výrazně daný test zobrazuje pozitivní nález. I v tomto ohledu se testy výrazně liší a jednotliví hodnotitelé stejný výsledek interpretovali různě. Ústav tedy zdůrazňuje zásadní důležitost alespoň krátkého tréninku hodnotitelů.

Podle Radiožurnálu se budou právě touto metodou hodnotit jednotlivé testy/produkty, než je Správa státních hmotných rezerv hromadně nakoupí pro školy a další.

Diskuze (8) Další článek: Žádní mimozemšťané – původ záhadného objektu ʻOumuamua je patrně mnohem prostší

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,