Medicína | Alphabet | Genetika

Alphabet podpořil plán na léčbu nemocnění srdce zásahem do DNA

Alphabet podpořil plán na léčbu nemocnění srdce zásahem do DNA

Nový biotechnologický startup si vytyčil velice ambiciózní plán – chce pomocí techniky CRISPR zatočit se srdečními chorobami. A nyní se v zahraničních médiích objevily zprávy o tom, že ho významně podpořil internetový gigant Alphabet, provozovatel Googlu.

Zástupci tzv. Verve Therapeutics v úterý oznámili, že se jim na realizaci jejich záměru podařilo získat částku 58,5 milionů dolarů. Většinu těchto financí přitom poskytla společnost GV (někdejší Google Ventures), tedy skupina rizikového kapitálu výše zmíněného Alphabetu.

Co je technika CRISPR

Takto se označuje postup, při kterém se dají v DNA lokalizovat a odstranit přesně vymezené úseky (nebo na určené místo vnést úsek nové DNA, popřípadě obojí zkombinovat) a tím upravit původní genetickou informaci. 

„Na rozdíl od všeho, co jsme až dosud viděli, má Verve rozsáhlý potenciál vyřešit hlavní příčinu úmrtí na světě,“ uvedl generální partner GV Krishna Yeshwant v tiskové zprávě.

To, že při určování pravděpodobnosti rozvoje nějakého srdečního onemocnění hraje významnou roli genetika, vědí vědci již delší dobu. Odborníci z Verve Therapeutics proto hodlají modifikovat geny dospělých jedinců s vysokým rizikem srdečních problémů tak, aby byly podobnější genům lidí s nízkým rizikem.

„Špatná adherence, náklady, vedlejší účinky, omezený přístup… všechny tyto potíže omezily účinnost současných léků na srdce, jako jsou například statiny snižující hladinu cholesterolu,“ řekl nastupující CEO inkriminovaného startupu, Sekar Kathiresan, agentuře Reuters.

„Díky naší terapii bychom mohli změnit paradigma léčby srdečních chorob z chronické péče, každodenního užívání léků či měsíčních injekcí na přístup jednou a hotovo,“ dodal Sekar.

Váš názor Další článek: Hudební služby od Googlu si už předplácí 15 milionů lidí. Na konkurenci ale ztrácí

Témata článku: Zdraví, Google, Výzkum, Medicína, Alphabet, Startupy, Genetika, DNA, Google Ventures, Reuters, Srdeční choroba, Gen, Zásah, Podpor, Srdce, Yes, Léčba


Určitě si přečtěte

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 27

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 96

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67