Alternativní minulost Marsu: Co když byla mladá Rudá planeta spíše suchá a mrazivá?

Dnešní Mars je zmrzlý a pustý. Odborníci na základě řady pozorování a nálezů na povrchu Marsu předpokládají, že tomu tak nebylo vždy. Mladý Mars byl podle nich před miliardami let o poznání vlhčí a méně extrémní, což z něj dělá planetu mnohem vhodnější pro případný výskyt organismů. Proto také na Marsu pátráme po stopách dávného života.

Existují ale také jiné pohledy, podle kterých dávný Mars nebyl zdaleka tak přívětivý, než si dnes myslíme. Ben Boatwright a James Head z americké Brown University prozkoumali jeden zvláštní kráter a Marsu a na základě svých výsledků nabízejí alternativní pohled na historii Marsu.

Jde o doposud bezejmenný kráter v hornaté oblasti jižní polokoule Marsu. Má průměr asi 54 kilometrů. Vznikl v období noachinu, před 4,1 až 3,7 miliardami let, tedy v době, kdy podle převládajících představ měl být Mars přívětivý a vlhký.

Badatelé si všimli zvláštního geologického uspořádání kráteru, který vykazuje stopy působení vody. Tato voda ale podle nich do kráteru nepronikla při zhroucení boční stěny kráteru.

Rovněž nenalezli stopy po zdroji vody v samotném kráteru. Detailní analýza geologických prvků kráteru je nakonec přivedla k závěru, že zdrojem vody, která pronikla do kráteru, byl ledovec, odtávající ze své vrchní části.

Pustý a chladný

Mars určitě někdy byl vlhký a přívětivý. Otázkou je, zda šlo o celé dlouhé období anebo jestli se na mladém Marsu například občas objevovaly epizody příznivějšího klimatu, které byly záhy střídány obdobími mrazu a sucha. V takovém případě by byl dávný Mars mnohem méně „atraktivní“ pro případné živé organismy.

Pokud mají badatelé pravdu, tak by jejich kráter mohl odhalovat poněkud odlišnou podobu Marsu před miliardami let. V takovém případě šlo spíše o pustou a chladnou planetu, která byla pokrytá množstvím ledovců.

Občas se tam objevovala přechodná teplejší období, v nichž ledovce tály, a jejich voda působila na povrch Rudé planety. Asi není nutné zdůrazňovat, že taková mrazivá alternativa dávného Marsu podstatně snižuje šanci, že by na Marsu mohl vzniknout a dlouhodobě přežívat nějaký místní život.

Titulní foto: European Southern Observatory / M. Kornmesser, CC BY-SA 4.0

Diskuze (2) Další článek: Analyzovali jsme emoce ve vítězném oscarovém filmu Země nomádů pomocí Google Cloud

Témata článku: Vesmír, Historie, Výzkum, Mars, Voda, Geologie, Ledovec, Zdroj vody, Kráter, Brown University, Jižní polokoule, Marsa, Stopa, Rudá planeta, Miliarda letSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

** Zdoláním nákazy covid nekonč, následky mohou přetrvávat ještě řadu měsíců ** Práci mozku může choroba poznamená podobně, jako kdyby člověk zestárnul o dvacet let ** V IQ testech se to projeví poklesem o deset bodů

Jaroslav Petr
SARS-CoV-2COVID-19Mozek
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje
Procesory AMD Ryzen 7000 přicházejí. Slibují 15% nárůst výkonu, takty až 5,5 GHz a integrovanou grafiku

Procesory AMD Ryzen 7000 přicházejí. Slibují 15% nárůst výkonu, takty až 5,5 GHz a integrovanou grafiku

**AMD představilo novou generaci desktopových procesorů pro tento rok ** Procesory Ryzen 7000 mají novou architekturu i výrobu ** K dispozici budou tři verze čipsetů

Karel Javůrek
RyzenProcesoryAMD