Amatérský astronom poprvé objevil nový planetární měsíc

Foto: Pixabay
Amatérský astronom poprvé objevil nový planetární měsíc | Foto: Pixabay

Jupiter má oficiálně nový měsíc.  Dostal název S/2003J24 a o jeho existenci jsme se dozvěděli díky práci amatérského nadšence jménem Kai Ly.

Právě na základě Lyových pozorování vyšlo najevo, že vesmírná hornina v tzv. skupině Carne je ve skutečnosti měsícem obíhajícím kolem výše jmenované planety.

Skupina Carne podle dostupných informací zahrnuje celkem 24 objektů, které byly v minulosti uvězněny na oběžné dráze Jupitera: asteroid o šířce cca 48 kilometrů a 23 jeho fragmentů,

„S hrdostí mohu říci, že se jedná o první planetární měsíc objevený amatérským astronomem!“ uvedl Ly v rozhovoru pro Sky and Telescope.

Jde o další připomínku toho, že v naší Sluneční soustavě je stále co objevovat – a šanci mají i ti jedinci, kteří se podle svých vlastních slov věnují astronomii pouze coby „letnímu koníčku před návratem do školy“.

Diskuze (4) Další článek: Projekt SLAVIA: Češi chtějí mapovat nerostné suroviny ve vesmíru

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Astronomie, Měsíc, Sluneční soustava, Jupiter, Dostupná informace, Fragment, Asteroid, Carne, Astronom, Oběžná dráha, HorninaPřed 32 lety se začalo rodit Bluetooth. Znáte význam jeho tajemného loga?

Před 32 lety se začalo rodit Bluetooth. Znáte význam jeho tajemného loga?

** Bluetooth se mělo stát univerzálním rádiovým protokolem ** Univerzalita mu zůstala, v rychlosti jej ale překonalo Wi-Fi ** Jeho symbol a název sahá až do 10. století

Jakub Čížek
BluetoothTechnologie
Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

** Může se objekt poháněný větrem pohybovat rychleji než vítr? ** Youtuber Muller tvrdí, že ano. Fyzik Kusenko, že nikoli ** Uzavřeli proto sázku o deset tisíc dolarů. Jak to dopadne?

Karel Kilián
Fyzika
Oko, do duše okno: Velikost zornice prozrazuje úroveň inteligence

Oko, do duše okno: Velikost zornice prozrazuje úroveň inteligence

** Kdo má širší zornice očí, má i výkonnější mozek ** Projeví se to při řešení nových problémů nebo při intenzivním soustředění ** Příčinou je zvýšená produkce norepinefrinu v mozkovém kmeni

Jaroslav Petr
ZrakMozek