Elon Musk může být ještě pár hodin klidný, nevlídné počasí nad Kennedyho vesmírným střediskem totiž dnes v noci zhatilo snahu Amazonu konečně se naplno pustit do boje se SpaceX o satelitní internet.
V pevně daném časovém okně 01:00 až 03:00 SELČ měla odstartovat raketa Atlas V s nákladem prvních 27 družic satelitního internetu Kuiper. United Launch Alliance (ULA) ale nakonec dnešní start krátce před třetí ranní našeho času a po několika odkladech definitivně zastavila.
Můžeme jen doufat, že ULA společně s Amazonem dostanou co nejdříve zelenou pro další pokus a míse KA-01 (Kuiper Atlas 1) se brzy odlepí z rampy.
Nejméně 80 letů a 3 200 družic na LEO
Jejím cílem bude nízká oběžná dráha LEO ve výšce zhruba 450 kilometrů nad zemským povrchem, kde sedmadvacítka satelitů doplní první dvě a zatím pouze testovací družice KuiperSat z roku 2023.
Teď už se jede na ostro a není divu, Amazon totiž tlačí doslova šibeniční termín. Už loni totiž slíbil, že Project Kuiper začne alespoň v omezené míře fungovat ještě letos.

Schéma trajektorie nočního letu. První várka kuipersatů bude křižovat Evropu
Podobných letů hned s několika raketovými nosiči včetně Ariane 6, Vulcan Centaur a obřího New Glenn čeká Amazon, respektive jeho dceřinku Kuiper Systems, ještě více než osmdesát, přičemž na konci cesty v horizontu několika příštích let by se měla pár set kilometrů nad povrchem vznášet konstelace nejméně 3 200 satelitů.
Starlink je dvakrát větší a dále roste
Jen pro srovnání, síť Starlinku k dnešnímu dni čítá 7 187 družic v aktivním provozu, a tak má stále ohromný náskok. Kuiper bude druhý nejmohutnější kolos svého druhu na noční obloze. Tedy přinejmenším v našem kulturním okruhu, podobné ambice má totiž pochopitelně i miliardová Čína.

Schéma dvoustupňového raketového nosiče Atlas V s boosterem a druhým stupněm Centaur
Za zmínku stojí ještě britský OneWeb, který spadá pod francouzský telekomunikační konglomerát Eutelsat. Na nízkých orbitách dnes provozuje 652 aktivních družic a průběžně vysílá další.
OneWeb nicméně nikdy neaspiroval na stavbu megakonstelace jako Starlink nebo Kuiper, nechce totiž prodávat připojení koncovým uživatelům z řad běžných smrtelníků, ale nabízí spíše satelitní páteřní konektivitu operátorům a spojení pro podnikové partnery. Typicky třeba pro ropné plošiny a další dislokovaná pracoviště.
Zdroje a další informace:
Amazon