Amazonský prales nezachrání „ekologické“ projekty, ale zvyšování životní úrovně chudých lidí (komentář)

K sepsání tohoto komentáře mně inspirovaly články o úmrtí „nejosamělejšího muže světa“, kterých jsem v uplynulých týdnech četl hned několik.

Oním mužem byl poslední člen jistého indiánského kmene z Brazílie, který vyvraždili nelegální farmáři. Žil 27 let úplně sám v oblasti Tanaru, odmítal kontakt s okolním světem a nakonec se stal jakýmsi symbolem mizejícího deštného lesa i krutosti páchané na domorodých národech.

V této souvislosti se pochopitelně znovu dostala na přetřes i otázka ochrany brazilských přírodních rezervací – která je pod vládou současného prezidenta  Jaira Bolsonara mírně řečeno nedostatečná – jakož i celého amazonského pralesa.

Klepněte pro větší obrázek
Výprava k jednom z nesčetných ramen Amazonky.

Problém je, že řada lidí, kteří se k této problematice rádobyzasvěceně vyjadřují, vůbec netuší, o čem vlastně mluví. Ostatně i většina tzv. ochránců přírody, s nimiž jsem se dosud setkal osobně, to sice myslela dobře, ale nakonec nadělala víc škody než užitku – prostě proto, že se snažila „vnucovat“ své představy místním lidem, aniž by se zajímala o jejich problémy a potřeby.

To je zásadní chyba. Jak svého času prohlásil v jednom rozhovoru známý český biolog Vojta Novotný, jehož přednášky o tropické ekologii jsem měl kdysi tu čest navštěvovat, ochranu pralesů musí mít za vlastní místní agenda, nelze ji nějakým způsobem diktovat zvenku.

Z pozice člověka, který se v Amazonii dlouhodobě pohybuje, bych se proto rád vyjádřil alespoň k několika vybraným věcem, které v dané souvislosti opakovaně zaznívají a které osobně považuji za důležité.

Diskuze (15) Další článek: Duel čteček e-knih: Amazon New Kindle 2020 vs. PocketBook Touch Lux 5

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,