Amazonský prales nezachrání „ekologické“ projekty, ale zvyšování životní úrovně chudých lidí (komentář)

K sepsání tohoto komentáře mně inspirovaly články o úmrtí „nejosamělejšího muže světa“, kterých jsem v uplynulých týdnech četl hned několik.

Oním mužem byl poslední člen jistého indiánského kmene z Brazílie, který vyvraždili nelegální farmáři. Žil 27 let úplně sám v oblasti Tanaru, odmítal kontakt s okolním světem a nakonec se stal jakýmsi symbolem mizejícího deštného lesa i krutosti páchané na domorodých národech.

V této souvislosti se pochopitelně znovu dostala na přetřes i otázka ochrany brazilských přírodních rezervací – která je pod vládou současného prezidenta  Jaira Bolsonara mírně řečeno nedostatečná – jakož i celého amazonského pralesa.

Klepněte pro větší obrázek
Výprava k jednom z nesčetných ramen Amazonky.

Problém je, že řada lidí, kteří se k této problematice rádobyzasvěceně vyjadřují, vůbec netuší, o čem vlastně mluví. Ostatně i většina tzv. ochránců přírody, s nimiž jsem se dosud setkal osobně, to sice myslela dobře, ale nakonec nadělala víc škody než užitku – prostě proto, že se snažila „vnucovat“ své představy místním lidem, aniž by se zajímala o jejich problémy a potřeby.

To je zásadní chyba. Jak svého času prohlásil v jednom rozhovoru známý český biolog Vojta Novotný, jehož přednášky o tropické ekologii jsem měl kdysi tu čest navštěvovat, ochranu pralesů musí mít za vlastní místní agenda, nelze ji nějakým způsobem diktovat zvenku.

Z pozice člověka, který se v Amazonii dlouhodobě pohybuje, bych se proto rád vyjádřil alespoň k několika vybraným věcem, které v dané souvislosti opakovaně zaznívají a které osobně považuji za důležité.

Diskuze (15) Další článek: Duel čteček e-knih: Amazon New Kindle 2020 vs. PocketBook Touch Lux 5

Témata článku: Příroda, Ekologie, Komentář, Brazílie, Amazonie, Vojta, Životní úroveň, Peru, Biodiverzita, Zvyšování, Chudý člověk, Kmen, Projekt, Amazonský prales, Amazonka, PralesSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Upírská akce Evil West láká prodlouženým trailerem na brutální řezničinu
Michal Maliarov
Evil WestAkce
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně