American Airlines prodlužují odstávku letadel Boeing 737 Max 8 přinejmenším do září

Společnost American Airlines nebude používat letouny Boeing 737 Max 8 přinejmenším do 3. září tohoto roku. V neděli 9. června oznámila, že i když „zůstává přesvědčena“, že blížící se aktualizace softwaru a výcvik pilotů budou stačit k opětovné certifikaci tohoto letadla, chce dát „zákazníkům a členům týmu“ dostatek času, aby „spolehlivě naplánovali své nadcházející cesty.“

Boeing již v květnu oznámil, že dokončil softwarovou aktualizaci, která má za úkol opravit stabilizační systém. Ten je na základě výsledků zatím neuzavřených vyšetřování označován jako jedna z možných příčin tragických nehod letů Lion Air 610 a Ethiopian Airlines 302, ke kterým došlo v říjnu loňského a v březnu letošního roku.

Nový software se testuje

Boeing dokončil vlastní zkušební lety s použitím nového softwaru a s výsledky je spokojen. Max 8 se dle jeho prohlášení stane nejbezpečnějším letadlem na obloze. Stále ale musí jako součást formálního procesu absolvovat certifikační let pod dohledem Federálního úřadu pro letectví (FAA).

Z důvodu uzemnění letadel tohoto typu musejí American Airlines denně rušit kolem 115 letů, kvůli čemuž očekávají ztrátu ve výši 350 milionů dolarů (cca 8 miliard korun). S podobnými problémy se potýkají i další aerolinky, které je nejčastěji řeší pronájmem starších strojů.

Další dvě americké letecké společnosti, které mají ve flotile postižená letadla – United Airlines a Southwest Airlines – musely v nejrušnější letní sezóně zrušit tisíce letů. S nasazením Boeingů 737 Max 8 s upraveným softwarem však počítají o něco dříve – konkrétně 19. srpna.

Vyšetřování ukazuje na stabilizační systém

Boeing 737 Max 8 přišel oproti předchozí generaci s většími a účinnějšími motory. Ty měly vynikat nižší spotřebou paliva, čímž chtěl výrobce konkurovat francouzskému Airbusu. Nové motory však bylo nutné namontovat o něco výše a více dopředu, což v určitých situacích ovlivnilo chování stroje.

Výrobce to vyřešil implementací automatického stabilizačního systému MCAS (Manoeuvring Characteristics Augmentation System), který měl za úkol korigovat sklon letadla tak, aby předešel pádu do takzvané vývrtky. Přestože jsou komerční letadla často vybavena několika snímači úhlu náběhu, Boeing navrhl MCAS tak, že používal data jen z jednoho.

Dosavadní vyšetřování obou nehod naznačuje, že došlo k poškození tohoto senzoru, který pak předával stabilizačnímu systému nesprávné údaje. Výsledkem bylo, že se MCAS opakovaně snažil naklonit příď letounu směrem dolů, aby se vyhnul ztrátě vztlaku. Piloti nebyli schopni MCAS vypnout, protože vinou absence školení pravděpodobně nevěděli jak.

Diskuze (8) Další článek: Nové grafické karty od AMD: Radeon RX 5700 a RX 5700 XT půjdou proti GeForce RTX 2060 a 2070

Témata článku: Software, Technika, Bezpečnost, Doprava, Letadla, USA, Létání, Boeing, Airbus, MCAS, Stabilizační systém, Odstávka, Let, Southwest Airlines, American Airlines, Náběh, Letadlo, United Airlines, Software na Heureka.czNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

** Kometa 29P/Schwassmann–Wachmann je pozoruhodná tím, že víceméně pravidelně vybuchuje ** A letos se vyloženě předvádí ** V srpnu odpálila pořádnou erupci, v září doslova supererupci a 24. října následovala další velice silná exploze

Stanislav Mihulka
AstronomieKomety
Recenze grafické karty Gigabyte Radeon RX 6600 XT Gaming OC Pro 8G. Konkurence pro GeForce RTX 3060

Recenze grafické karty Gigabyte Radeon RX 6600 XT Gaming OC Pro 8G. Konkurence pro GeForce RTX 3060

Na uvedení konkurenta pro GeForce RTX 3060 jsme se načekali dost dlouho. RX 6600 XT je sice důstojnou odpovědí, poměry na trhu však nezmění.

Adam Vágner
Grafické kartyTesty