Američan odsedí 15 měsíců za hoax o bratranci, který s nákazou covid-19 olizoval potraviny v supermarketu

Zatímco u nás se nepravdivé zprávy dostávají do pozornosti orgánů činných v trestním řízení jen výjimečně, v americkém Texasu byl čtyřicetiletý muž odsouzen na 15 měsíců vězení za hoax týkající se covid-19. Informaci přineslo americké ministerstvo spravedlnosti.

Podle soudních záznamů shledala federální porota Christophera Charlese Pereze vinným ze dvou případů porušení zákona, který postihuje nepravdivé informace a hoaxy týkající se biologických zbraní. Kromě nepodmíněného trestu byla Perezovi uložena pokuta ve výši 1 000 dolarů (cca 22 tisíc korun).

Potrestaný hoax

Z důkazů předložených během soudního procesu vyplynulo, že Perez zveřejnil na Facebooku dvě výhružné zprávy. V nich tvrdil, že zaplatil svému bratranci, jenž byl nakažen onemocněním covid-19, za to aby olizoval zboží v obchodech s potravinami v oblasti nejlidnatějšího texaského města San Antonio.

První příspěvek se rychle šířil po Facebooku a po několikerém nahlášení uživateli skončil u Southwest Texas Fusion Center. To obratem kontaktovalo kancelář Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v San Antoniu, jež následně zahájila další šetření.

Perez zřejmě doufal, že odradí lidi od nakupování, protože to podle vyšetřovatelů považoval za příliš nebezpečné. Proto následně navázal další zprávou na Facebooku, ve které tvrdil, že se snažil ostatní varovat.

Vyhrožování nelze tolerovat

Spojené státy, stejně jako velká část světa, se v dubnu 2020 potýkaly s epidemií covidu-19 a panovala velká nejistota ohledně toho, co přinese budoucnost. Země hlásila každý den zhruba 20 000 nových případů, přičemž do konce dubna bylo zaznamenáno celkem 1 012 583 nakažených a 58 355 úmrtí na tuto nemoc.

Dle vyšetřovatelů a následného Perezova přiznání obviněný ve skutečnosti nikomu neplatil za to, aby úmyslně šířil koronavirus v obchodech s potravinami. Přesto byl za výhrůžky potrestán. „Snaha zastrašit lidi hrozbou šíření nebezpečných nemocí není žádná legrace,“ uvedla státní zástupkyně Ashley C. Hoff. „Náš úřad bere podobné hrozby vážně a bude je stíhat v plném rozsahu zákona.“

„Ti, kdož vyhrožují, že použijí covid-19 jako zbraň proti ostatním, se budou za své činy zodpovídat, i kdyby šlo o falešnou hrozbu,“ konstatoval zvláštní agent FBI v San Antoniu Christopher Combs. „Perezovo jednání bylo vědomě zaměřeno na šíření strachu a paniky a dnešní rozsudek dokládá závažnost tohoto trestného činu.“

Diskuze (3) Další článek: Tip: Jak ve Firefoxu vypnout reklamu v našeptávači vyhledávání?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,