Hlavně nezapomenout na střídání času jednou za půl roku 😀
rusacko ma urcite jinou gravitaci, protoze tam plati, ze vcera znamena dnes. Nebo to rikali obracene? V tom jejich lhani se tak zamotali, ze uz jim nikdo nic neveri a vse co reknou, musi se negovat aby to dalo aspon trochu smyslu. rusacko uz neni soucast nasi zemekoule, jsou to mimoni.
Tenhle clanek byl o USA a Mesici.Vy mate toho Putina snad uz i v trenyrkach, ze na nej nemuzete prestat myslet.
A kde pisu o putinovi? Vy slysite a vidite uz paranormalni divy. Kazdy rusak ma v hlave hovna, stejne jako vy.
Použil jsem ho jako metaforu na celou problematiku. Tu jste neměl na mysli? Pak bych to asi potřeboval lépe vysvětlit. To víte, v hlavě.
No, von "putin v trenýrkách" není až tak metafora 😀 slyšel von někdy jak rus vodchytil Navalného?https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/alexej-navaln... ...
Názor byl 1× upraven, naposled 7. 4. 2024 17:45
tvl ještě tam nikdo reálně nepřistál a oni už chtějí jiný čas... 😀😀
Prave aby to pristani bylo bezpecne, bude nutne zavadet jiny cas. Ale to urcite nepochopite, tak o tom nepremyslejte.
Ty chceš tvrdit že ruský Lunochod ze sovětského svazu, z CCCP, tam nikdá nepřistal? Sudruhu, tuš to je na facku!
Píše nikdo, ne nic 🙂. Lunochod snad jezdil sám...
A nebylo by jednodušší a efektivnější používat i na Měsíci pozemský čas? Pokud se tam hodiny předbíhají stačí je přeci vybavit nějakým korekčním prvkem který srovná jejich čas s časem pozemským.
Pro to, kolik je hodin, je ta změna zanedbatelná. Tipuji, že by mohl být problém u přesného měření malých časových intervalů, kde by to třeba vadit mohlo.
Je také rozdíl,zda pracujete v budově v prvním nebo druhém patře. Ta délka pracovní doby není stejná.
Názor byl 1× upraven, naposled 5. 4. 2024 06:28
Jo, za sto let to udělá možná nějakou mikrosekundu...
Rozumné. Pro navigaci sond v rámci Artemis nezbytné.
Nech si emericani v tom chudobinci zevedu co chcu. Koho to zaujima.
A zabili Kennyho, parchanti!
Já jsem z článku vůbec nepochopil jaký čas na Měsíci bude.Kdyby to bylo podobně jako na Zemi, že by to odpovídalo střídání dne a noci a ještě časová pásma pro základny na různých místech, protože je docela podstatné za kolik dní vyjde Slunce. Nebo jestli tam bude jeden čas?
Názor byl 1× upraven, naposled 4. 4. 2024 17:10
letní čas bude 😝
Že by to zkomplikovali s letním časem i na Měsíci 😀 Snad ne.I na Zemi je to blbost. Čas má odpovídat poloze Slunce na obloze, teda v poledne má být nejvýš jen s odchylkou šířky časového pásma a lidi si můžou svý aktivity měnit během roku jak chtěj. Jestli chtěj chodit do práce, školy v jinou dobu.Někteří dokonce věří na zimní čas i když neexistuje a je v zimě normální čas podle časového pásma. Zimní by asi musel být o hodinu pozadu.
Zimní čas u nás existuje v zákoně, ale používal se jenom krátce. Je posunutý o hodinu jako letní, ale na druhou stranu. To, čemu se říká zimní, je standardní/pásmový čas.
Aha, o tom skutečně zimním jsem nevěděl. Jinak to že se říká zimní normálnímu, to se neříká úplně běžně i když těch lidí je dost, ale jsou to jen ti co tomu nerozumí.
Mně to právě přijde celkem časté, že lidi říkají zimní čas, bývá to i v médiích. Ono je to svým způsobem logické, když máme letní, který platí v létě. A pokud neví, že existuje i skutečný zimní, tak to používají.
Já jsem nevěděl že skutečně zimní existoval a přijde mě chybný normální čas tak nazývat, protože ten normální daný jen časovým pásmem je správný pro celý rok a letní je vymyšlený jako odchylka která platí v nějaké době a v některých státech a jen pro běžný věci, ne pro všechno. V něčem se musí zachovat správný čas, jako třeba záznamy nějakých měření v čase, nebo v astronomii. V mnoha věcech by bylo nemožný na jaře vynechat hodinu a na podzim opakovat hodinu, to je dost mimo realitu. Čas označený ročním obdobím je teda ten co neodpovídá časovému pásmu. V zimě naštěstí tuto odchylku nemáme.
Tak pro nějaké serióznější použití se používá většinou UTC, to je nezávislé na tom, v jaké jste časové zóně a/nebo jestli se zrovna používá DST (letní čas), při zobrazení se to dá převést na místní čas. Třeba u nadnárodních organizací může být problém i v určení dne. Pokud chci "report za dnešek" týkající se nějakých událostí, tak pro mě dneska znamená něco jiného než pro někoho v Americe nebo Asii. Pak může dávat smysl, že grafy/výpisy vrátí každému něco jiného, kvůli tomu posunu.
Jo UTC ok, ale nevím jestli těm výpisům za dnešek pomůže. Dnešek podle UTC vypadá v ty firmě všude po světě jinak. Třeba v Anglickém sídle je to dnes hezky pátek od půl noci do půlnoci, ale v japonské pobočce už v tom je kousek víkendu.
No ty výpisy děláte v Británii od 00:00, v Americe třeba od 18:00 UTC, což odpovídá půlnoci v daném regionu. Takže lidé pak uvidí na výpisu události za jejich den, ale v různých regionech tam budou mít proti jiným něco navíc nebo bude něco chybět.
Pak mě UTC s výpisy nijak nepomohl.
No pokud by byl uložený lokální čas v nějaké konkrétní timezone (bez info o timezone), tak lidi v různých oblastech uvidí stejnou hodnotu, ale bude to blbě, protože u nich by měla být s časovým posunem. Pokud bude uložena i informace o timezone, tak to jde přepočítat na místní, ale pak mi moc nedává smysl používat něco jiného, než UTC (všechny záznamy ve stejné zóně). U lokálního času by ještě mělo být, jestli to je letní čas atd.
Rozdíl 0,02 sekundy za rok? S tím se dá žít. 😀
Jak na co. Třeba u GPS satelitů se musí čas korigovat taky (dané jednak slabší gravitací, druhak pohybem vůči Zemi). Pokud by se to nedělalo, tak by prý ta odchylka určení polohy dělala desítky km za den. Takže by to moc použitelné nebylo.
To bych upřesnil že odchylku způsobuje velká rychlost pohybu, kde nestačí přesnost newtonových zákonů a musí se počítat přesně podle zákonů o teorii relativity, ale ta odchylka za den si myslím že je spíš desítky metrů, ale nevím jistě.
To je právě kombinace - rychlost pohybu (řeší se přes speciální teorii relativity) a slabší gravitační pole (obecná teorie relativity), obojí vnáší nepřesnost/chybu, ale v opačném směru. Myslel jsem, že se ta chyba (bez korekce) zvyšovala každý den, ale možná je to jenom jednorázové...Našel jsem teď třeba http://fyzika.jreichl.com/main.article/view/1644-ch... >> Celková chyba vyplývající z relativistických korekcí tedy je rovna , což odpovídá chybě v určení vzdálenosti přibližně 11,5 km. Proto je nutné tuto chybu odstranit. Nejjednodušší způsob, jak jí odstraníme, je ten, že satelit nebude vysílat na své nominální frekvenci 10,23 MHz, ale na frekvenci nižší.
Názor byl 2× upraven, naposled 4. 4. 2024 20:36
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.