Američané mají slibný projekt malého modulárního jaderného reaktoru

Americká Nuclear Regulatory Commission (NRC) schválila návrh malého modulárního reaktoru od společnosti NuScale Power. Jak upozorňuje Scientific America, je to poprvé, kdy v USA k něčemu takovému došlo.

Dotyčný reaktor je vysoký 20 metrů a jeho průměr činí necelé 3 metry.  Než ho však bude možné skutečně postavit a uvést do provozu, je třeba provést další hodnocení bezpečnosti.

„Je mi líto, že musím říct, že to, co je před námi, je riskantní a nákladné,“ konstatoval M. V. Ramana,  odborník na jadernou energetiku z University of British Columbia.

Tyto reaktory by podle svých zastánců mohly urychlit přechod od fosilních paliv k čistším formám energie a tím významně přispět ke snížení emisí uhlíku. NuScale Power proto očekává, že první kusy bude moct zájemcům začít dodávat již v roce 2027.

Mnozí odborníci však tento předpoklad považují za příliš optimistický a domnívají se, že dojde k určitým zpožděním – a to právě kvůli výše zmíněným hodnocením bezpečnosti.

Diskuze (15) Další článek: Drobnost, která ušetří čas: Windows vylepší nastavení pro výchozí aplikace

Témata článku: Technologie, USA, Energie, Design, Energetika, Reaktor, Slibný projekt, Scientific America, Jaderný reaktor, Hodnocení bezpečnosti, Jade, Fosilní palivo, NRC, SlibIzrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Tiché updaty na pozadí. Google nově eviduje seznam změn u Aktualizací služeb systému Android

Tiché updaty na pozadí. Google nově eviduje seznam změn u Aktualizací služeb systému Android

** Velké aktualizace a updaty zabezpečení nejsou všechno ** Google dokáže Androidy v tichosti aktualizovat na dálku ** Děje se tak díky tzv. Aktualizacím služeb systému. Víte, kde je najít?

Martin Chroust
UpdateAndroid
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Zlatý řez ve fotografii

Zlatý řez ve fotografii

Mezi základní kameny fotografické techniky patří kompozice. Obdélníkový tvar fotografie umožňuje různé umístění fotografovaného předmětu ve scéně.

Tomáš Slavíček
Fotoškola