Jo NuScale a jejich "kapesní" elektrárny. To je už 20 let evergreen (před tím se ta firma jmenovala jinak, ale stáli za tím ti stejní lidé).Než postaví první, tak už po světě budou v provozu jaderky 4. generace.Jinak pro autora. Reaktor fakt není 3 metry široký a 20 metrů vysoký. To by byl obrovský reaktor, mnohem větší nežli veverka v Temelíně. Ty rozměry platí pro celou elektrárnu. NuScale právě plánuje ten reaktor dodávat v obalu integrovaný s prvním okruhem, pumpami a turbínou. Zjednodušeně řečeno, dopraví se na místo určení. Smontuje. Naplní vodou a jede se.
"... reaktor dodávat v obalu integrovaný s prvním okruhem, pumpami a turbínou."Turbínou nebo turbogenerátorem?Co chlazení?Co transformátory k připojení do energetické sítě / k zajištění napájení vlastní spotřeby? IMHO vlastní spotřeba by měla jet z úplně nezávislé sítě ...
Průměr 3 x 20 m ... je to vodorovně nebo na štorc (vertikálně) postavené?Vertikální sedmipatrová věž by byla poněkud nestabilní ...
Je to vertikalne ale jde to do diry, takze stabilita nebude problem.V pripade turbiny, zmylil jsem se, ma to jen vyvody tlakovych parovodu sekundaru. Tj. Vystupem je jen para, jeji vyuziti je jiz pak na objednavateli.Zadej nuscale reactor do googla a prepni na obrazky, z nakresu se ti vse zodpovi.
Celou elektrárnu? Uvádí se "the reactor measures 65 feet tall x 9 feet in diameter". A jen kontejnment má mít dalších "76 feet tall x 15 feet in diameter". Tak asi moc nerozumím tomu, jak to za takových okolností můžou být rozměry celé elektrárny.
Názor byl 3× upraven, naposled 11. 9. 2020 20:43
Podle jejich diagramu:1. Z modulu vede pára a dovnitř zase ochlazená voda, takže podle mě turbína není součástí modulu (výstupem je pára).2. Chlazení by nemělo být realizované pumpami, ale přirozenou cirkulací (jaderné palivo je dole, ohřátá voda přirozeně stoupá nahoru k parogenerátoru, kde se ochladí a zase klesá dolů).3. Průměr 3 metry a výška 20 metrů uvádějí skutečně jen pro reaktorovou nádobu, pro kontejnment je to ~4,5 a ~23 metrů (uvádějí 15 a 76 stop).
Spíš mi řekněte, jak to chtějí zabezpečit proti tomu, aby to někdo nevyhodil do luftu konvenčním... hnojivem.
Tak to holt vyhodi do luftu a bude z toho spinava bomba. Pri dostatecnem dodanem vykonu to bude vzdycky prusvih, otazka je mira, kdy se to stane, a jestli nahodou ten samotny konvencni vybuch nebude mnohem nebezpecnejsi nez rozpad reaktoru.
No tak to nekdo vyhodi do vzduchu. Bude trosku opruz posbirat trosky a odvezt je do uloziste, ale porad lepsi, nez kdyby vyhodili do vzduchu treba chemicku.
Vznikne efektní kráter.https://vtm.zive.cz/Client.Gallery/show.aspx...
Proč by měl?
Protože krátery vznikají po výbuchu výbušného hnojiva, stačí se podívat do Bejrútu.
„jak to chtějí zabezpečit proti tomu, aby to někdo nevyhodil do luftu“Podle mě je největší ochrana prostá otázka, proč by to někdo dělal.Má to vypadat jako podzemní nádrž s vodou, ve které je ponořený kontejnment a uvnitř reaktor.Nevím jak tohle jde „vyhodit do luftu“, ale kdyby někdo měl dost silnou bombu, může daleko jednodušeji způsobit větší škody když ji odpálí někde ve městě.
A jaký je teda rozdíl mezi reaktorem od nich a tím co vymýšlí Gatesova firma? https://energozrouti.cz/z/terrapower-billa-gatese... ...
Podle článku soudě je minimálně jeden rozdíl v tom, že návrh tohohle je úředně schválený.Takže alespoň v byrokracii jsou blíž k realizaci.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.