rad cer
rad cer
19. 5. 2025 • 21:20

nie je nahodou uplne trivialny problem izolovat adresny priestor, v ktorom sa akekolvek nedoveryhodne zariadenie nachadza? co je to za blbost, ze dokazu obchadzat firewall - ved staci to ponechat v sieti, ktora sa nikam neroutuje. okrem toho nepotrebujem ziaden firewall, staci dobre nastavit NAT.ano, ak nebude fungovat alebo sa nebude dat konfigurovat bez pristupu na internet, je to problem. ale asi profesionalny/kriticky hardver predsa nikto nechce obsluhovat cez servery tretich stran.musi mat clovek fakt uplne nasrane v hlave, aby svoj menic pripojil k internetu...takze asi len kecy na zdovodnenie, preco "cina nie".

Názor byl 1× upraven, naposled 19. 5. 2025 21:21

Martin Červený (Fehulot)
17. 5. 2025 • 21:04

Otazka je proc menic mit online on offline taky funguje.

Zbyněk Jaroš (Xudamab)
17. 5. 2025 • 13:53

Ono je to pro někoho překvapení?

Zbynek Novak
17. 5. 2025 • 13:39

Takové fámy. Tak ať ukážou konkrétně, kde, který komponent a u jakého měniče je podezřelý.

Nimo65
17. 5. 2025 • 9:58

cinu rozhodne nemusim, ale ta ilustrace? trochu min buranstvi hraniciciho s rasismem by se nedalo?

zelenymungo
17. 5. 2025 • 9:21

To je docela hodně možný, Čína roste jako blázen a to nejen ekonomicky. A kybernetické zbraně všeho druhu můžou být hodně dobrá atomovka, nepochybně se Čína ně zajímá velice intenzivně. Já bych tedy Donaldovi poradil, aby do přímého konfliktu se šikmáči raději nešel :)

Názor byl 2× upraven, naposled 17. 5. 2025 09:23

Vladan Marcalík
17. 5. 2025 • 8:46

Jen nám chybí aspoň fotky oněch smyšlených modulů.
klasická manipulace STRACHEM

František Lupínek
František Lupínek
17. 5. 2025 • 4:49

Router z Číny..

Petr Prochaska
16. 5. 2025 • 23:56

U měničů je normální, že se data odesílají do cloudu do Číny. Samozřejmě z Číny lze měnič ovládat stejně tak to lze odkudkoliv ze světa a není na to potřeba ani nějaký neznámý komunikační modul.

Ivo Studený
16. 5. 2025 • 22:54
SGvagon
SGvagon
16. 5. 2025 • 22:46

Zrovna měnič, který je zároveň připojen k internetu je pro Čínu jakási pojistka, kdyby nastal nějaký problém/ohrožení pro jejich stát (nejenom ekonomický) . I kdyby to mělo odpojit tisíce/miliony domácností po celém světě od elektriky (přetížením jističů a doslova odstavením energetické sítě) , tak si skrze tento tajný modul mohou udělat obrázek o tom, co a jak lidi doma používají, např. odesláním statistických údajů.
A že to zachytí firewall? Nemusí, pokud se jedná o 4G/LTE modul, tak stačí jeden z čínských balónů, který Amerika sestřelila, aby se na tyto moduly připojil a odeslal data mimo naší síť (proč si Čína dělá vlastní verzi Starlinku? Nebude to jenom dostat internet mezi Čínský lid, ale může to mít i vojenské účely, stejně jako se traduje právě o Starlinku ) . A nebo právě naopak mohli měniče na dálku ovládat. Vzhledem k tomu, že se dá s menší úpravou mobilního telefonu spojit se sítí Starlink, proč by to nešlo právě u tohoto tajného modulu, který by se spojil právě s čínskými satelity?
Rozhodně Ameriku a jejich obavy chápu, když se na jejich území začaly objevovat výše zmíněné čísnké špionážní balóny.

mungo
mungo
16. 5. 2025 • 21:23

Viz článek "Regulace podle NIS2: Solární elektrárny získají v Česku výjimku, Litva po útoku naopak zpřísňuje"
---
Litevští zákonodárci zakazují vzdálený přístup ke střídačům s výkonem nad 100 kW. NÚKIB zajistil úlevu od přísnější regulace elektrárnám do 1 MW. Zahrnutí provozovatelů malých solárních elektráren nebo dobíjecích stanic pod kyberbezpečnostní regulaci vyvolalo už v začátku projednávání návrhu zákona o kybernetické bezpečnosti odmítavé reakce opozice.
---
https://www.lupa.cz/clanky/regulac...zprisnuje/
---
Seriál Regulace podle NIS2
https://www.lupa.cz/serialy/regulace-podle-nis2/

Jindřich Novotný (BarryTranid)
16. 5. 2025 • 20:59

No konečně. Po mobilech a dokonce vysavačích Huawei. Šeptá se, že i v pneumatikách čínských osobních autu 😂

Vaclav Weel
16. 5. 2025 • 17:29

Je to klidně možné. A když to nebude Čína tak to bude někdo jiný. Před lety jsem zapojoval a programoval inteligentní elektro-instalace od značky nikobus . Samozřejmě přes PC- Link. Ale před asi 20 lety byla jiná bezpečnostní situace. Když vím co to dokáže je to k zamyšlení a v dnešní době tuplem. Kdo má rád soukromí nic podobného si nepořídí. 😊😊😊

Adam Vágner
16. 5. 2025 • 16:30

Kdyby to nebyli stejní američani, co řeší na signalu strategické info a ve stejném čase tam mají ve skupině na drátě lidi, kteří jsou někde na jednání v Rusku, anebo se přes Doge hrabou v přísně tajných informacích a zároveň jim tam po stejné síti šmejdí ruské IP adresy, tak by mi to nepřišlo jen jako úsměvná historka. 😃

Mispulda
16. 5. 2025 • 15:38

Úsměvné. Některé země vám dokáži vypnout, či upravit software bez vašeho vědomí na stíhačce, nebo elektromobilů, ale my budeme strašit měniči.

Marian Valach
Marian Valach
16. 5. 2025 • 15:26

Pred 2 rokmi sme instalovali BESS (baterie) na vojensku zakladnu ako dodatok k solarnemu polu. Velka parada pri odovzdavani - prisiel aj senator. Novinari fotili a objavila sa fotka senatora kde v pozadi bol velky napis CATL. Velky poprask a BESS (baterie) sme museli odinstalovat kvoli bezpecnostnemu riziku, ktore je popisane v clanku. A teraz prekvapenie - baterie boli prenesene na inu solarnu elektraren (nie vo vojenskom priestore) a funguju bez problemu a riziko uz "neexistuje".

Radek Vecera
16. 5. 2025 • 14:58

Moc tomu nerozumím,ale zaráží mne ,proč někteří předpokládají, že modul musí komunikovat aktivně. Stačí přece,jen přijmout kód, posunout fázi a je hotovo. Za půl hod. preklopit zpět a je to.

002o  (Sukapax)
002o  (Sukapax)
16. 5. 2025 • 14:52

Čínu a rusko slušný člověk nepodporuje kupováním jakýchkoliv jejich produktů.
rusko vlastně ani (kromě lží) nic nevyrábí.

Jamil
16. 5. 2025 • 14:41

Práve v tomto týždni Trump prehral svoj colný boj s Čínou a ustúpil. Tak je súdružskou povinnosťou pisálkov si vymyslieť nejakú báchorku, ako sa svet len o chlp zbavil čínskeho sledovania. Ako PŠM (politické školenie mužstva) dostatočné, ale tieto články čítajú aj ľudia s ukončenou základnou školou, takže autorovi dávam nedostatočnú.

Bobanowicz
16. 5. 2025 • 14:05

Přiznám se, že si nedokážu představit jak by reálně mohla fungovat komunikace, která by dokázala obcházet různé firewally a další síťové ochrany, které nepochybně budou od různých nečínských výrobců, tak, že si toho nikdo nevšimne, to mi připadá hodně přitažený za vlasy. Taky nějak neumím pochopit, proč by ta tajná komunikace měla probíhat pomocí nějakého dodatečného neznámého hardwarového prvku. Vždyť by bylo daleko nenápadnější realizovat onen tajný komunikační kanál jako součást oficiálního komunikačního subsystému, který je běžně zachycen ve schématech. Ale samozřejmě nemusím chápat všechno. To je taky fakt. :)
Mimochodem, matně si vzpomínám, že před lety jsem četl něco poněkud podobného o síťových prvkách od Cisco a taky se nic takového důvěryhodně neprokázalo.

JP77
JP77
16. 5. 2025 • 13:58

Je jasný že závislost na cizím státu je špatná, hlavně tak velká závislost.
Úvodní obrázek mě přijde opačný než obsah textu.

Názor byl 1× upraven, naposled 16. 5. 2025 13:59

Vladimír Bureš
Vladimír Bureš
16. 5. 2025 • 13:43

LOL kolik destabilizacnich funkci je ve Windows?

BOROCOMP
16. 5. 2025 • 13:23

Již několikrát jsem o tomto riziku psal, ale setkal jsem se s nepochopením!
Rizikem pro rozvodné energetické soustavy je zejména Čínské firmware a jeho pomocí ovládání spínání elektro. spotřebičů tzv. "chytré domácnosti" - "na dálku", neboť na shození jakékoliv energetické sítě by stačilo stotisíc odběratelů u HDJ a spotřebou více jak 5 kW a to je méně než jeden sporák + rychlovarná konvice + vysoušeč vlasů (a 10 kW tak takový odběr je prakticky jeden elektrický sporák + rychlovarná konvice + vysoušeč vlasů či topení aut. pračky a to nepočítám ani auto-nabíječku, vysavač) a zejména KLIMATIZACE. Největším problémem je přesné načasování časovačem řízený "RADIO CONTROLLED" tj. synchronně v přesných časových sekvencích tj. opakovaně zapínat a vypínat příkon (domu), takové jednání by bylo posuzováno jako terorismus, ale pozor z každé (230 V) zásuvky se lze "nabourat" do sítě za VN/NN transformátorem příkazy HDO či pomocí firmware (z Číny apod.) tzv. chytré elektroniky - ovládání elektro. spotřebičů - což je hodnoceno jako "RIZIKO ohrožení státu". ..

Petr Vojvo
16. 5. 2025 • 13:23

USA je kyberneticky nemocná země.
NSA vytvoří blábol na objednávku.
Samozřejmě aby mohly být vyřazeny z byznysu výrobky konkurence.
NSA je ta špiclovací firma, co sledovala všechny zpřatelené politiky jako merkel apod.
A pak to vynesl ven Snowden přes servery od assange.

Bzuci.
16. 5. 2025 • 13:10

Četl jsem to už někde snad na novinkách, a úplně stejně jako tady tam chybělo, jakým způsobem ten modul měl komunikovat. To mi přijde docela zásadní.Překvapuje mě, že tahle věc není nikde uvedená, protože to může hodně říct o tom, co se takovým útokem dá napáchat, nebo jak se dá zhruba určit, v jaké míře je to rozšířené.Za sebe bych tipnul, že to byl bezdrát (protože drát by tam musel někdo aktivně připojit), no a pak je otázka jaký. Jestli podobně jako některé podnikové laptopy využíval LTE, satelitní připojení (jako to mají umět některé telefony), využíval třeba nějaké běžné pásmo na relativně velkou vzdálenost (433MHz) nebo třeba dlouhovlnné rádio (aby se to dalo ovládat z jiného kontinentu).Intevrtory, se kterými jsem se setkal, měly RS-485, které se ukončovalo na nějakém centrálním prvku s ethernetem, který už si uměl popovídat na Internet. Tam by pak nebylo potřeba přidávat další komunikační moduly, stačí vsadit na to, že všechna zařízení na cestě jsou kompromitovaná (vlastně by stačil jen ten centrální prvek, ten invertory vypnout umí) a je tam mizerné zabezpečení (povolené připojení kamkoli). Takových elektráren nebude málo, a pak by stačilo místo nějakých nespecifikovaných komunikačních modulů jen dostatečně vybavit firmware.

Názor byl 1× upraven, naposled 16. 5. 2025 13:11

Samanthea N (Samanthea Nováková)
16. 5. 2025 • 13:04

Abych pravdu řekla, tak mě to nepřekvapuje... Spíš je otázka, jak měnič odpojit od čínského cloudu a mít data a ovládání čistě offline u sebe.

Lubomír Jindra
Lubomír Jindra
16. 5. 2025 • 12:49

No už vidím jaké jsou články v Číně: USA rozebírá naše panely, aby okopírovali naší technologii! Lumpové! Plagiátorství je tak ošklivý a zlý čin!

Jan Kašík
16. 5. 2025 • 12:20

To bude jistě náhoda - no možná i proto tam nechtějí Huawei atd

regine
16. 5. 2025 • 12:07

Úsměvné na obdobnách případech je, jak se státy (bez rozdílu) chlubí, jak výhodné je investovat do špionáže. Tisíci-násobná návratnost vložených investic. Ano státy, kromě toho je ještě soukromá/podniková špionáž, "kradení/kupování mozků", ...

Určitě si přečtěte

Články odjinud