Američané objevili záhadný objekt. Pohybuje se na oběžné dráze vedle čínské družice Shijian-21

Vesmírné síly Spojených států amerických (USSF) objevily na oběžné dráze poblíž čínského satelitu Shijian-21 záhadný objekt. Neidentifikovaný předmět obíhá souběžně s kosmickou lodí, jejímž údajným cílem je zkoumat způsoby uklízení kosmického odpadu z oběžné dráhy Země, informuje web Space News.

Podle některých odborníků se může jednat o zbytky rakety, přesněji řečeno raketového motoru, jehož úkolem je dopravit satelit na orbitu. Pozorovatelé jsou podivným tělesem zmateni – mimo jiné i proto, že může jít o zcela nesouvisející objekt. Vzhledem k tomu, že čínská vláda prakticky všechny své vesmírné aktivity utajuje, se možná nikdy nedozvíme jeho skutečný původ a účel.

Co to obíhá spolu se satelitem?

Družice Shijian-21 byla vynesena na oběžnou dráhu 23. října raketou Long March 3B. Čínské státní sdělovací prostředky uvedly, že bude „testovat a ověřovat technologie pro zmírňování kosmického odpadu“, nicméně nebyly zveřejněny žádné další podrobnosti. V pondělí 1. listopadu zaznamenala 18. letka amerických vesmírných sil vedle Shijian-21 nový objekt s mezinárodním označením 2021-094C.

V současné době není známo, zda se jedná o zbytky raketového motoru či objekt související s nějakým úkolem, který má družice plnit. Těleso by mohlo sloužit k testování operací setkávání a přibližování, experimentům s doplňováním paliva nebo manipulaci pomocí robotického ramene či jiných prostředků.

Čína není sdílná

Vzhledem k nedostatečné transparentnosti bude činnost Shijian-21 a jejího společníka pravděpodobně pečlivě sledována a kontrolována. Navazuje totiž na složité manévry, které na geostacionární dráze v posledních letech provedly jiné čínské testovací družice.

Například čínská družice TJS-3 (Tongxin Jishu Shiyan-3), vypuštěná v roce 2018, vypustila náklad s blíže nespecifikovaným účelem. Družice a náklad se pohybovaly společně a prováděly koordinované manévry ve snaze zmást vesmírné sledovací sítě. Tyto aktivity jsou dávány do souvislosti s rostoucím testováním protikosmických a tajných aktivit na geostacionární dráze ze strany Číny, USA a Ruska.

Povaha Shijian-21 a doprovodného objektu se pravděpodobně ukáže až časem – například podle toho, zda a kdy manévrují, jaká je povaha případných změn oběžných drah a zda jsou tyto změny koordinované. Dosavadní sledování naznačují, že se spíše jedná o aktivní objekt.

Diskuze (30) Další článek: Windows 11 vynucuje Edge ještě agresivněji než dřív. EdgeDeflector už nefunguje

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,