Americká armáda dostane „pojízdnou powerbanku“, izraelské podpůrné robotické vozidlo ATeMM | Foto: Plasan

Foto: Plasan

Americká armáda dostane „pojízdnou powerbanku“, izraelské podpůrné robotické vozidlo ATeMM

  • Společnost Plasan vyvíjí pokročilé systémy pancéřování i designy celých vozidel
  • Jejich novým počinem je velmi všestranná platforma All-Terrain Electric Mission Module
  • Tu nedávno úspěšně integrovala s vozidlem Infantry Squad Vehicle (ISV) americké armády

Izraelská společnost Plasan vyvíjí pokročilé systémy pancéřování pro řadu vozidel a letounů i systémy osobních ochranných prostředků. Věnuje se i vývoji celých vozidel, jak pro bojové, tak logistické účely.

Jejich novým počinem je pozoruhodná a velmi všestranná platforma All-Terrain Electric Mission Module (ATeMM), která vzniká ve spolupráci s americkou armádou a řadou dalších vládních i soukromých parterů. Plasan nedávno oznámili, že ATeMM úspěšně integrovali s vozidlem Infantry Squad Vehicle (ISV) americké armády.

Vozidlo ATeMM má elektrický pohon a obstojí i v náročném terénu. Zároveň je vybavené rekuperačním systémem, který při brždění nabíjí baterie. Může operovat autonomně, může být ovládané vzdáleným operátorem a rovněž může být připojeno k dalšímu vozidlu jako přívěs nebo dvojice přívěsů.

ATeMM je velmi flexibilní platforma, která nabízí operátorovi snadné ovládání. Podle údajů společnosti Plasan uveze jedno vozidlo ATeMM náklad o hmotnosti 1 150 kg a dvojice vozidel tím pádem 2 300 kg.

Generátor energie, zdravotnická stanoviště nebo...

Pokud jde o využití vozidla ATeMM, je podle všeho velice pestré. Americká armáda si pozvala zástupce společnosti Plasan, aby předvedli vozidlo ATeMM v roli mobilní nabíječky, která je s to zásobovat energií veškerá zařízení s bateriemi celé vojenské jednotky.

All-Terrain Electric Mission Module 1.jpg

ATeMM rovněž může fungovat jako generátor energie pro velitelské stanoviště, zdravotnická stanoviště, komunikační nebo třeba průzkumné systémy.

Pokud jde o výzbroj, vozidlo ATeMM může osazeno celou řadou bojových systémů, v podobě dálkově ovládaných stanic, dronů nebo třeba prostředků proti dronům. Plasan již dříve ověřili funkčnost vozidla ATeMM jako mobilní základny pro drony, střelbu z instalovaného kulometu M2 Browning i použití protitankových střel Javelin.

ATeMM bude rovněž možné využívat jako dálkově ovládaný systém palebné podpory, mobilní zátaras na klíčových komunikacích nebo třeba útočné robotické vozidlo.

Určitě si přečtěte

Články odjinud