Americká armáda otestovala odpálení raket systému THAAD dálkovým ovládáním

  • U.S. Army při cvičení vyzkoušela nově instalovanou technologii odpalu střel protivzdušného systému THAAD
  • Šlo o první využití odpalu střely THAAD dálkovým ovládáním mimo testování během vývoje
  • Z výsledků vyplynulo, že dálkové ovládání představuje cenný přídavek k již tak výkonnému systému

Velení americké armády v Indo-Pacifické oblasti US Indo-Pacific Command (USINDOPACOM) v těchto dnech oznámilo, že protivzdušná obrana ostrova Guam, konkrétně E-3 Air Defense Battery, při cvičení využila nově instalovanou a zásadní technologii odpalu střel protivzdušného systému Terminal High-Altitude Area Defense (THAAD) na dálku.

Na této operaci se podílela řada složek amerických ozbrojených sil. Kromě E-3 Battery to byli ještě Joint Region Marianas, Pacific Air Forces, více formací US Air Force a signalisté z 307th Expeditionary Signal Battalion-Enhanced z Havaje.

Společným úsilím umístili systém THAAD z Guamu na ostrov Rota, nejjižnější ostrov amerického přidruženého státu Severní Mariany (Commonwealth of the Northern Mariana Islands, CNMI). Systém THAAD přitom představuje specializovanou obranu proti balistickým střelám.

Cenný přídavek k již tak velmi výkonnému systému

Tento úspěšný test byl prvním využitím odpalu střely systému THAAD dálkovým ovládáním mimo testování během vývoje této funkce. Z výsledků testů vyplynulo, že dálkové ovládání představuje cenný přídavek k již tak velmi výkonnému systému protivzdušné obrany. Vývoj systému THAAD přitom průběžně pokračuje a v budoucnu je možné očekávat další funkce a technologie.

Přesun systému THAAD na ostrov Rota byl jen dočasný. Samotný test ale byl velice důležitým signálem, že protivzdušná obrana Severních Marian má sílu a schopnost bránit obyvatele těchto pacifických ostrovů.

Jak uvádí Peter Gonsalves z velení E-3 Battery, jejich protivzdušná obrana nechrání jen základnu Andersen Air Force Base na Guamu. Umístěním systému THAAD z Guamu na ostrově Rota chtěli dát najevo místním lidem, že je US Army nevynechává.

Při samotné operaci bylo nutné překonat řadu překážek. Na přesunu systému THAAD i jeho operátorů a dalších zúčastněných se nakonec podílely logistické letecké jednotky 535th Air Lift Squadron a 735th Air Mobility Squadron z havajské základny Joint Base Pearl Harbor-Hickam, společně s 732nd Air Mobility Squadron ze základny Joint Base Elmendorf-Richardson na Aljašce.

Titulní ilustrační foto: NATO North Atlantic Treaty Organization, CC BY-NC-ND 2.0

Diskuze (7) Další článek: Tajný sen lenochů: Autonomní kolo z GitHubu, které samo vyrazí na výlet

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,