Americká armáda posílí o nové letouny k protipovstaleckým bojům. Budou mít hybridní motor a modulární konstrukci

  • Bronco 2 je lehký pozorovací a útočný letoun s dlouhou výdrží
  • Američané chtějí 75 těchto inovativních letounů
  • Původní Bronco se osvědčil natolik, že by po vyřazení znovu nasazen

Bronco 2 je nový, značně neobvyklý letoun. Je dvoumístný a poháněný tlačnou vrtulí s hybridním motorem - turbovrtulovým a elektrickým, napájeným bateriemi. Sloužit bude v americké armádě.

Dohled, pozorování, ale i boj, když na to přijde

Určení letounu je podle vojenského označení C4ISR, tedy Command, Control, Communications, Computers, Intelligence, Surveillance and Reconnaissance - Velení, Kontrola, Komunikace, Počítače, Zpravodajství a Průzkum. Tomu odpovídá i vybavení letounu v podobě různých modulů, od pokročilých zaměřovacích systémů, přes systémy radioelektronického boje a vlastní ochrany, plánování a dohled na misí až po komunikační uzly.

Různé moduly lze na letounu snadno vyměnit. Modulární konstrukce umožňuje modul zespodu letounu vyjmout a nahradit jej jiným. 

Klepněte pro větší obrázek  
Modulární konstrukce umožňuje letoun přizpůsobit různým misím

Tedy kromě „tvrdé“ podpory ve formě přesných zbraní s minimálními vedlejšími škodami pěchotě poskytne i podporu průzkumnou, komunikační nebo výpočetní pro úkoly, které využijí handheldy a další elektronické prostředky mariňáků. Nemusím dodávat, že vše je součástí konceptu digitálního bojiště, tedy neustálého toku dat posledního pěšáka až ke generálovi a zase zpátky. Bronco II je navrhnuto tak, aby se stalo jedním z významných uzlů tohoto systému.

Američané plánují pro své U.S. Special Operations Command, neboli SOCOM, pořídit až 75 těchto letounů.

Osvědčený předchůdce

Novinka navazuje na původní letoun Bronco, tedy OV-10 Bronco, který měl zajímavou minulost. Vznikl totiž tak trochu náhodou, to když se potkali v klubu pan Becket s plukovníkem Ricem od námořní pěchoty. U piva nedaleko základny China Lake vznikl koncept konstrukčně jednoduchého, na údržbu nenáročného a robustního letadla pro přímou leteckou podporu mariňáků. Nezůstalo jenom u plánů, oba pánové časem svůj koncept zhmotnili v podobě prototypu ze skelných vláken, ale v té době americká armáda o podobný letoun nejevila zájem.

Vše se změnilo v roce 1961, kdy do prezidentského úřadu nastoupil J.F. Kennedy a s vyhrocením situace ve Vietnamu. Tehdy Becket, který odešel od USMC do soukromého sektoru k firmě North American Avaition, uplatnil společný nápad. Sice, jak už tomu bývá, je systém “vykuchal”, ale nakonec průzkumný a lehký útočný letoun vzlétl nad zelené džungle Vietnamu.

 Jeho původní určení je pro protipovstalecký boj, ale za svoji operační činnost prošel mnohými modifikacemi. Nosil dokonce bezzákluzový kanón v otočné věžičce pod trupem, nebo také laserový značkovač. A i když jej různé složky americké armády vyřadili z boje už dávno, dočkal se opětovného uvedení na scénu v roce 2015 v boji proti ISIS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Původní OV-10 Bronco. Tento model vznikl už v roce 1965

Moderní leteckou podporu pěchoty dnes zajišťují stíhačky F-35 nebo vrtulníky AH-64, případně letoun A-10. Zapomenout nesmíme ani na drony MQ-9 Reaper. Přesto později reaktivované OV-10 Bronco nalétaly více jak 120 bojových misí nad Středním Východem. A dělaly přesně to, pro co byly původně určené, tedy podporu pro protipovstalecký boj. Oproti ostatním letounům se Bronco pohybuje podstatně pomaleji a v nižších výškách, takže má na všechno, jak se říká, mnohem více času. Vydrží dlouho patrolovat v oblasti, a když je potřeba, jeho rakety vzduch země, kulomety nebo laserem naváděné bomby odvedou svoji práci.

Bronco má svoje léta a to nejde zapřít, nicméně potřeba podobného letounu tu bude jistě i v budoucnosti a proto je tu Bronco II, Bronco Druhý. Podobně jako jeho předchůdce vznikl jako ryze soukromá aktivita společností Paramount Group a Aerosud z Jižní Afriky. Aby byly možné dodávky americké armádě, vznikl na americké půdě tým Bronco Combat System, který kromě již zmíněných jihoafrických společností tvoří společnosti Fulcrum, Ledios a Vertex.
 

Diskuze (20) Další článek: Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,