Americká armáda posílí o nové letouny k protipovstaleckým bojům. Budou mít hybridní motor a modulární konstrukci

  • Bronco 2 je lehký pozorovací a útočný letoun s dlouhou výdrží
  • Američané chtějí 75 těchto inovativních letounů
  • Původní Bronco se osvědčil natolik, že by po vyřazení znovu nasazen

Bronco 2 je nový, značně neobvyklý letoun. Je dvoumístný a poháněný tlačnou vrtulí s hybridním motorem - turbovrtulovým a elektrickým, napájeným bateriemi. Sloužit bude v americké armádě.

Dohled, pozorování, ale i boj, když na to přijde

Určení letounu je podle vojenského označení C4ISR, tedy Command, Control, Communications, Computers, Intelligence, Surveillance and Reconnaissance - Velení, Kontrola, Komunikace, Počítače, Zpravodajství a Průzkum. Tomu odpovídá i vybavení letounu v podobě různých modulů, od pokročilých zaměřovacích systémů, přes systémy radioelektronického boje a vlastní ochrany, plánování a dohled na misí až po komunikační uzly.

Různé moduly lze na letounu snadno vyměnit. Modulární konstrukce umožňuje modul zespodu letounu vyjmout a nahradit jej jiným. 

Klepněte pro větší obrázek  
Modulární konstrukce umožňuje letoun přizpůsobit různým misím

Tedy kromě „tvrdé“ podpory ve formě přesných zbraní s minimálními vedlejšími škodami pěchotě poskytne i podporu průzkumnou, komunikační nebo výpočetní pro úkoly, které využijí handheldy a další elektronické prostředky mariňáků. Nemusím dodávat, že vše je součástí konceptu digitálního bojiště, tedy neustálého toku dat posledního pěšáka až ke generálovi a zase zpátky. Bronco II je navrhnuto tak, aby se stalo jedním z významných uzlů tohoto systému.

Američané plánují pro své U.S. Special Operations Command, neboli SOCOM, pořídit až 75 těchto letounů.

Osvědčený předchůdce

Novinka navazuje na původní letoun Bronco, tedy OV-10 Bronco, který měl zajímavou minulost. Vznikl totiž tak trochu náhodou, to když se potkali v klubu pan Becket s plukovníkem Ricem od námořní pěchoty. U piva nedaleko základny China Lake vznikl koncept konstrukčně jednoduchého, na údržbu nenáročného a robustního letadla pro přímou leteckou podporu mariňáků. Nezůstalo jenom u plánů, oba pánové časem svůj koncept zhmotnili v podobě prototypu ze skelných vláken, ale v té době americká armáda o podobný letoun nejevila zájem.

Vše se změnilo v roce 1961, kdy do prezidentského úřadu nastoupil J.F. Kennedy a s vyhrocením situace ve Vietnamu. Tehdy Becket, který odešel od USMC do soukromého sektoru k firmě North American Avaition, uplatnil společný nápad. Sice, jak už tomu bývá, je systém “vykuchal”, ale nakonec průzkumný a lehký útočný letoun vzlétl nad zelené džungle Vietnamu.

 Jeho původní určení je pro protipovstalecký boj, ale za svoji operační činnost prošel mnohými modifikacemi. Nosil dokonce bezzákluzový kanón v otočné věžičce pod trupem, nebo také laserový značkovač. A i když jej různé složky americké armády vyřadili z boje už dávno, dočkal se opětovného uvedení na scénu v roce 2015 v boji proti ISIS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Původní OV-10 Bronco. Tento model vznikl už v roce 1965

Moderní leteckou podporu pěchoty dnes zajišťují stíhačky F-35 nebo vrtulníky AH-64, případně letoun A-10. Zapomenout nesmíme ani na drony MQ-9 Reaper. Přesto později reaktivované OV-10 Bronco nalétaly více jak 120 bojových misí nad Středním Východem. A dělaly přesně to, pro co byly původně určené, tedy podporu pro protipovstalecký boj. Oproti ostatním letounům se Bronco pohybuje podstatně pomaleji a v nižších výškách, takže má na všechno, jak se říká, mnohem více času. Vydrží dlouho patrolovat v oblasti, a když je potřeba, jeho rakety vzduch země, kulomety nebo laserem naváděné bomby odvedou svoji práci.

Bronco má svoje léta a to nejde zapřít, nicméně potřeba podobného letounu tu bude jistě i v budoucnosti a proto je tu Bronco II, Bronco Druhý. Podobně jako jeho předchůdce vznikl jako ryze soukromá aktivita společností Paramount Group a Aerosud z Jižní Afriky. Aby byly možné dodávky americké armádě, vznikl na americké půdě tým Bronco Combat System, který kromě již zmíněných jihoafrických společností tvoří společnosti Fulcrum, Ledios a Vertex.
 

Diskuze (20) Další článek: Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Témata článku: Letadla, MIT, Létání, Armáda, Pěchota, Fulcrum, Vietnam, Americká armáda, Střední východ, Becket, Communications, Jižní Afrika, Nový letoun, Džungle, Computers, Konstrukce, Command, Kontrola, Vertex, Rico, Letoun, ZaměřovačSrovnávací test soundbarů. Snadná cesta k lepšímu zvuku

Srovnávací test soundbarů. Snadná cesta k lepšímu zvuku

I ten nejmenší a nejlevnější soundbar v testu přinese obrovské zlepšení zvukového doprovodu u většiny televizorů. Náš test ukázal, že výrobci nabízejí různá konstrukční řešení a záleží pouze na vás, jaké si vyberete.

David Starý
SoundbarySrovnáníTesty
Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

** V roce 2010 se začala rodit síť mrtvých schránek Dead Drops ** Byly jich tisíce, časem se na ně ale zapomnělo ** Vypravili jsme se ke schránce č. 595, která funguje dodnes

Jakub Čížek
ZajímavostiÚložiště
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
K čemu se hodí chytré měření spotřeby elektřiny a jak s ním můžete ušetřit

K čemu se hodí chytré měření spotřeby elektřiny a jak s ním můžete ušetřit

** Šetřit energií můžete nejen LED žárovkami a úspornými spotřebiči ** K dispozici je několik možností, jak změřit spotřebu elektřiny ** Používání zařízení můžete také plánovat a automatizovat

Jakub Čížek
ElektřinaChytrá domácnost
Programování elektroniky: Naučte se Arduino teď hned a přímo v prohlížeči

Programování elektroniky: Naučte se Arduino teď hned a přímo v prohlížeči

** Arduino můžete naprogramovat bez jediné součástky ** Pomůže webový prohlížeč a simulátor Wokwi ** Nabízí desítky virtuálních součástek včetně motorů a displejů

Jakub Čížek
ArduinoPojďme programovat elektroniku
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy