Vojenství | Zbraně | Prototyp

Americká armáda připravuje testy hypersonických zbraní. První prototyp chce mít v roce 2023

  • Americká armáda chce brzy otestovat prototypy hypersonických zbraní
  • První experimentální prototyp by měl být k dispozici v roce 2023
  • Jde o pozemní systém, který má z mobilní rampy odpalovat hypersonické střely

Stále více se ukazuje, že kdo v dohledné době nebude mít k dispozici hypersonické zbraně, ať už konvenční nebo jaderné, tak nebude žádnou vojenskou velmocí. A nebude moci hrát vysoké geopolitické hry. Tohle je jasné i ve Spojených státech, které ve vývoji hypersonických zbraňových systémů zřejmě poněkud zaspaly. Teď dohánějí, co se dá.

Americká armáda usilovně pracuje na tom, aby se brzy uskutečnily první testy s prototypy hypersonických zbraní. Armádní velitelství nedávno zveřejnilo výzvu, se kterou shání informace ohledně požadavků pro testy hypersonických systémů, souhrnně označených HyTEMPS (Hypersonic Test Engineering, Mission Planning and Systems). US Army potřebuje takové informace pro zajištění zdrojů potřebných technologických dovedností, výrobních kapacit a lidských specialistů.

Nejpozději v červnu 2020 by mělo dojít k uzavření kontraktu, jehož hlavní náplní budou testy prototypů hypersonických zbraní. Tento kontrakt by měl být na dobu čtyř let a jeho hodnota by měla být do 100 milionů dolarů. Kolem hypersonických zbraní se dnes hodně utajuje.

Vybraný kontraktor bude muset mít prověření svých zařízení na stupeň „přísně tajné“. Všechny osoby, které se budou na tomto kontraktu podílet, musí být američtí občané a v průběhu kontraktu musí být prověřeny minimálně na stupeň „tajné“.

První experimentální prototyp v roce 2023?

Jak uvádějí zdroje z administrativy, hypersonické zbraně, tedy systémy, které dosahují rychlosti Mach 5 a vyšší, jsou dnes klíčovým prvkem úsilí americké armády o modernizaci systémů pro přesnou palbu na velkou vzdálenost.

US Army chce mít k dispozici první experimentální prototyp hypersonické zbraně v roce 2023. Jde o pozemní systém, který by měl z mobilní rampy v podobě tahače s kontejnerem odpalovat hypersonické střely, schopné letět rychlostí přes 6 tisíc kilometrů za hodinu.

Tento připravovaný zbraňový systém, který nese označení Long Range Hypersonic Weapon (LRHW), by měl Spojeným státům poskytnout kriticky významnou strategickou technologii a velmi účinný prostředek pro odstrašení geopolitických konkurentů.

Hypersonické střely mohou dosáhnout svrchní části pozemské atmosféry a tam letět mimo dosah stávajících systémů protivzdušné obrany, dokud nebudou připravené k finálnímu úderu. A obrana pak již nebude mít čas zareagovat. Extrémně přesné, rychlé, obratné a odolné hypersonické střely by teoreticky mohly zasáhnout cíl kdekoliv ve světě za pár minut.

Diskuze (15) Další článek: WhatsApp ukončuje podporu Windows Phone a starších verzí Androidu i iOS

Témata článku: Technologie, Budoucnost, Vojenství, Výzkum, USA, Zbraně, Armáda, Prototyp, Pozemní systém, Rampa, US Army, Americká armáda, Střela, Systém, Kontrakt


Určitě si přečtěte

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 78

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple