Americká armáda připravuje testy hypersonických zbraní. První prototyp chce mít v roce 2023

  • Americká armáda chce brzy otestovat prototypy hypersonických zbraní
  • První experimentální prototyp by měl být k dispozici v roce 2023
  • Jde o pozemní systém, který má z mobilní rampy odpalovat hypersonické střely

Stále více se ukazuje, že kdo v dohledné době nebude mít k dispozici hypersonické zbraně, ať už konvenční nebo jaderné, tak nebude žádnou vojenskou velmocí. A nebude moci hrát vysoké geopolitické hry. Tohle je jasné i ve Spojených státech, které ve vývoji hypersonických zbraňových systémů zřejmě poněkud zaspaly. Teď dohánějí, co se dá.

Americká armáda usilovně pracuje na tom, aby se brzy uskutečnily první testy s prototypy hypersonických zbraní. Armádní velitelství nedávno zveřejnilo výzvu, se kterou shání informace ohledně požadavků pro testy hypersonických systémů, souhrnně označených HyTEMPS (Hypersonic Test Engineering, Mission Planning and Systems). US Army potřebuje takové informace pro zajištění zdrojů potřebných technologických dovedností, výrobních kapacit a lidských specialistů.

Nejpozději v červnu 2020 by mělo dojít k uzavření kontraktu, jehož hlavní náplní budou testy prototypů hypersonických zbraní. Tento kontrakt by měl být na dobu čtyř let a jeho hodnota by měla být do 100 milionů dolarů. Kolem hypersonických zbraní se dnes hodně utajuje.

Vybraný kontraktor bude muset mít prověření svých zařízení na stupeň „přísně tajné“. Všechny osoby, které se budou na tomto kontraktu podílet, musí být američtí občané a v průběhu kontraktu musí být prověřeny minimálně na stupeň „tajné“.

První experimentální prototyp v roce 2023?

Jak uvádějí zdroje z administrativy, hypersonické zbraně, tedy systémy, které dosahují rychlosti Mach 5 a vyšší, jsou dnes klíčovým prvkem úsilí americké armády o modernizaci systémů pro přesnou palbu na velkou vzdálenost.

US Army chce mít k dispozici první experimentální prototyp hypersonické zbraně v roce 2023. Jde o pozemní systém, který by měl z mobilní rampy v podobě tahače s kontejnerem odpalovat hypersonické střely, schopné letět rychlostí přes 6 tisíc kilometrů za hodinu.

Tento připravovaný zbraňový systém, který nese označení Long Range Hypersonic Weapon (LRHW), by měl Spojeným státům poskytnout kriticky významnou strategickou technologii a velmi účinný prostředek pro odstrašení geopolitických konkurentů.

Hypersonické střely mohou dosáhnout svrchní části pozemské atmosféry a tam letět mimo dosah stávajících systémů protivzdušné obrany, dokud nebudou připravené k finálnímu úderu. A obrana pak již nebude mít čas zareagovat. Extrémně přesné, rychlé, obratné a odolné hypersonické střely by teoreticky mohly zasáhnout cíl kdekoliv ve světě za pár minut.

Diskuze (15) Další článek: WhatsApp ukončuje podporu Windows Phone a starších verzí Androidu i iOS

Témata článku: Technologie, Budoucnost, Výzkum, Vojenství, USA, Prototyp, MIT, Armáda, Zbraně, Střela, Rampa, Systém, Americká armáda, Kontrakt, Pozemní systém, US Army, TESV uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

V uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

** Oppo Find X3 Pro se může opřít o unikátní mikroskopický objektiv ** Nabízí až 60× hybridní přiblížení těch nejmenších detailů ** Je to jediný telefon, který umí nafotit sochy v uchu jehly...

Martin Chroust
MikroskopMakro objektiv
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival
Tam, kde Google zatím zklamal, musí pomoct aplikace. Změňte si orientaci hodinek na pohodlné ovládání levačkou

Tam, kde Google zatím zklamal, musí pomoct aplikace. Změňte si orientaci hodinek na pohodlné ovládání levačkou

** Víte, proč mají hodinky doplňková tlačítka vždy vpravo? ** 90 % populace jsou praváci, hodinky si tak pravačkou upnou na levou ** Leváci musí hodinky ovládat "přes ruku" nebo stáhnout aplikaci Lefty

Martin Chroust
Chytré hodinkyWear OS