Vojenství | Zbraně | Prototyp

Americká armáda připravuje testy hypersonických zbraní. První prototyp chce mít v roce 2023

  • Americká armáda chce brzy otestovat prototypy hypersonických zbraní
  • První experimentální prototyp by měl být k dispozici v roce 2023
  • Jde o pozemní systém, který má z mobilní rampy odpalovat hypersonické střely

Stále více se ukazuje, že kdo v dohledné době nebude mít k dispozici hypersonické zbraně, ať už konvenční nebo jaderné, tak nebude žádnou vojenskou velmocí. A nebude moci hrát vysoké geopolitické hry. Tohle je jasné i ve Spojených státech, které ve vývoji hypersonických zbraňových systémů zřejmě poněkud zaspaly. Teď dohánějí, co se dá.

Americká armáda usilovně pracuje na tom, aby se brzy uskutečnily první testy s prototypy hypersonických zbraní. Armádní velitelství nedávno zveřejnilo výzvu, se kterou shání informace ohledně požadavků pro testy hypersonických systémů, souhrnně označených HyTEMPS (Hypersonic Test Engineering, Mission Planning and Systems). US Army potřebuje takové informace pro zajištění zdrojů potřebných technologických dovedností, výrobních kapacit a lidských specialistů.

Nejpozději v červnu 2020 by mělo dojít k uzavření kontraktu, jehož hlavní náplní budou testy prototypů hypersonických zbraní. Tento kontrakt by měl být na dobu čtyř let a jeho hodnota by měla být do 100 milionů dolarů. Kolem hypersonických zbraní se dnes hodně utajuje.

Vybraný kontraktor bude muset mít prověření svých zařízení na stupeň „přísně tajné“. Všechny osoby, které se budou na tomto kontraktu podílet, musí být američtí občané a v průběhu kontraktu musí být prověřeny minimálně na stupeň „tajné“.

První experimentální prototyp v roce 2023?

Jak uvádějí zdroje z administrativy, hypersonické zbraně, tedy systémy, které dosahují rychlosti Mach 5 a vyšší, jsou dnes klíčovým prvkem úsilí americké armády o modernizaci systémů pro přesnou palbu na velkou vzdálenost.

US Army chce mít k dispozici první experimentální prototyp hypersonické zbraně v roce 2023. Jde o pozemní systém, který by měl z mobilní rampy v podobě tahače s kontejnerem odpalovat hypersonické střely, schopné letět rychlostí přes 6 tisíc kilometrů za hodinu.

Tento připravovaný zbraňový systém, který nese označení Long Range Hypersonic Weapon (LRHW), by měl Spojeným státům poskytnout kriticky významnou strategickou technologii a velmi účinný prostředek pro odstrašení geopolitických konkurentů.

Hypersonické střely mohou dosáhnout svrchní části pozemské atmosféry a tam letět mimo dosah stávajících systémů protivzdušné obrany, dokud nebudou připravené k finálnímu úderu. A obrana pak již nebude mít čas zareagovat. Extrémně přesné, rychlé, obratné a odolné hypersonické střely by teoreticky mohly zasáhnout cíl kdekoliv ve světě za pár minut.

Diskuze (17) Další článek: WhatsApp ukončuje podporu Windows Phone a starších verzí Androidu i iOS

Témata článku: Technologie, Budoucnost, USA, Výzkum, Vojenství, Armáda, Zbraně, Prototyp, Střela, US Army, Americká armáda, Systém, Kontrakt, Rampa, Pozemní systém


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

** Máme ji v mobilech a fotoaparátech ** SD karta je dnes už standard ** A proto ji zkusíme připojit i k Arduinu

Jakub Čížek | 20

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 54

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

** Sony zveřejnilo podrobnosti k PlayStationu 5 ** Poprvé jsou k dispozici technické detaily ** Sony se hodně zaměřilo na rychlost SSD

Karel Javůrek | 31

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 69

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

** Nastavte si automatiku na každodenní rutinní záležitosti ** Propojte online služby a chytrou domácnost ** Vybrali jsme šest nejlepších služeb pro automatizaci

Karel Kilián | 17


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X