Vojenství | Zbraně

Americká armáda si pořizuje nové švédské pancéřovky Carl Gustav

  • Pancéřovky Carl Gustav jsou přenosné bezzákluzové protipancéřové zbraně ráže 84 mm se sofistikovanou optikou
  • Jejich první verze byla vyrobena již v roce 1946
  • Mj. si je oblíbili i v americké armadě

Pancéřovky Carl Gustav svým jménem nezapřou švédského výrobce, kterým je společnost Saab Bofors Dynamics. Je to přenosná bezzákluzová protipancéřová zbraň ráže 84 mm se sofistikovanou optikou, jejíž první verzi Švédové vyrobili již v roce 1946.

Od té doby se pancéřovky Carl Gustav osvědčily při mnoha příležitostech a jejich pokročilé verze zůstaly dodnes ve výzbroji celé řady armád světa. Nacházejí se i ve výzbroji pozemních sil Armády České republiky.

K těmto pancéřovkám existuje celá řada druhů střeliva. Díky tomu se vlastně nejedná o pouhou protipancéřovou zbraň, ale jde o víceúčelový podpůrný prostředek pěchoty. Carl Gustav váží zhruba 9 kg, jeho délka činí něco přes metr a při dvojčlenné obsluze je z této pancéřovky možné vypálit šestkrát za minutu. Obsluhu zvládne i jednotlivec, ale v takovém případě z ní pálí pomaleji.

Švédské pancéřovky si oblíbili i v americké armádě. U. S. Army v před pár dny oznámila své plány rychle opatřit tyto zbraně ve verzi M3E1 MAAWS (Multi-Role Anti-Armor/Anti-Personnel Weapon System), která je založena na verzi Carl Gustav M4, a pak s nimi co nejrychleji vyzbrojit bojové jednotky. V kontraktu jde o celkem 1 111 pancéřovek pro U. S. Army.

Varianta pancéřovky Carl Gustav M4 pochází z roku 2014. Oproti předchozí verzi M3 MAAWS, kterou má americká armáda ve výzbroji již řadu let, je verze M4 v podobě M3E1 MAAWS lehčí a váží 6,6 kg. Rovněž je kratší, měří jen 0,95 metru. Za nižší hmotnost pancéřovka vděčí použití pokročilých materiálů, které jsou lehké a pevné, zkrácení zbraně je zase reakcí na požadavky přizpůsobit výzbroj moderním bojům, které bohužel poměrně často probíhají v městském prostředí.

Výhodou nové verze pancéřovky Carl Gustav je i to, že je použitelná opakovaně, na rozdíl od některých jiných podobných zbraňových systémů. Carl Gustav může pálit municí zhruba deseti různých typů, které jsou podle společnosti Saab Bofors Dynamics vhodné pro různé typy misí.

Protipancéřové náboje zlikvidují obrněné vozidlo nebo tank do vzdálenosti několika set metrů. K dispozici jsou ale i náboje k ničení překážek, pokládání kouřové clony anebo k poskytování palebné podpory. Bezzákluzový systém, jako jsou právě pancéřovky Carl Gustav, je rovněž možné relativně bezpečně používat i ke střelbě uvnitř budov nebo podobných stísněných prostorách.

Díky zbraním jako je Carl Gustav v nejnovějších verzích se z vojáka v boji stává tank. S Carlem Gustavem může pěchota útočit na obrněné cíle, budovy a také protivníkovu pěchotu, na krátké i dlouhé vzdálenosti, a v rozmanitém prostředí. To dává jednotkám s těmito pancéřovkami velkou údernou sílu, kterou obvykle mají jednotky vybavené mnohem větším a těžším dělostřelectvem.

Zdroj: Defense News

Váš názor Další článek: Tržby z hudebního streamingu v USA raketově rostou, stahování přes iTunes už tolik netáhne

Témata článku: Technika, USA, Vojenství, Armáda, Zbraně, Městské prostředí, Krátká vzdálenost, Nejnovější verze, Předchozí verze, Saab, Dělostřelectvo, Pokládání, Nový tank, Celá řada, Česká republika, Palebná podpora, Moderní boj, Verze, Saab Bofors Dynamics, Pokročilá verze, Nízká hmotnost, Merkava, Carl Gustav, Americká armáda, Nová verze


Určitě si přečtěte

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

** CZ.NIC začal prodávat svůj Turris MOX ** Z několika základních jednotek postavíte skoro cokoliv ** Kompletní Wi-Fi router, rozsáhlý switch i univerzální linuxový server

Jakub Čížek | 32

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25