Americká armáda si pořizuje nové švédské pancéřovky Carl Gustav

  • Pancéřovky Carl Gustav jsou přenosné bezzákluzové protipancéřové zbraně ráže 84 mm se sofistikovanou optikou
  • Jejich první verze byla vyrobena již v roce 1946
  • Mj. si je oblíbili i v americké armadě

Pancéřovky Carl Gustav svým jménem nezapřou švédského výrobce, kterým je společnost Saab Bofors Dynamics. Je to přenosná bezzákluzová protipancéřová zbraň ráže 84 mm se sofistikovanou optikou, jejíž první verzi Švédové vyrobili již v roce 1946.

Od té doby se pancéřovky Carl Gustav osvědčily při mnoha příležitostech a jejich pokročilé verze zůstaly dodnes ve výzbroji celé řady armád světa. Nacházejí se i ve výzbroji pozemních sil Armády České republiky.

K těmto pancéřovkám existuje celá řada druhů střeliva. Díky tomu se vlastně nejedná o pouhou protipancéřovou zbraň, ale jde o víceúčelový podpůrný prostředek pěchoty. Carl Gustav váží zhruba 9 kg, jeho délka činí něco přes metr a při dvojčlenné obsluze je z této pancéřovky možné vypálit šestkrát za minutu. Obsluhu zvládne i jednotlivec, ale v takovém případě z ní pálí pomaleji.

Švédské pancéřovky si oblíbili i v americké armádě. U. S. Army v před pár dny oznámila své plány rychle opatřit tyto zbraně ve verzi M3E1 MAAWS (Multi-Role Anti-Armor/Anti-Personnel Weapon System), která je založena na verzi Carl Gustav M4, a pak s nimi co nejrychleji vyzbrojit bojové jednotky. V kontraktu jde o celkem 1 111 pancéřovek pro U. S. Army.

Varianta pancéřovky Carl Gustav M4 pochází z roku 2014. Oproti předchozí verzi M3 MAAWS, kterou má americká armáda ve výzbroji již řadu let, je verze M4 v podobě M3E1 MAAWS lehčí a váží 6,6 kg. Rovněž je kratší, měří jen 0,95 metru. Za nižší hmotnost pancéřovka vděčí použití pokročilých materiálů, které jsou lehké a pevné, zkrácení zbraně je zase reakcí na požadavky přizpůsobit výzbroj moderním bojům, které bohužel poměrně často probíhají v městském prostředí.

Výhodou nové verze pancéřovky Carl Gustav je i to, že je použitelná opakovaně, na rozdíl od některých jiných podobných zbraňových systémů. Carl Gustav může pálit municí zhruba deseti různých typů, které jsou podle společnosti Saab Bofors Dynamics vhodné pro různé typy misí.

Protipancéřové náboje zlikvidují obrněné vozidlo nebo tank do vzdálenosti několika set metrů. K dispozici jsou ale i náboje k ničení překážek, pokládání kouřové clony anebo k poskytování palebné podpory. Bezzákluzový systém, jako jsou právě pancéřovky Carl Gustav, je rovněž možné relativně bezpečně používat i ke střelbě uvnitř budov nebo podobných stísněných prostorách.

Díky zbraním jako je Carl Gustav v nejnovějších verzích se z vojáka v boji stává tank. S Carlem Gustavem může pěchota útočit na obrněné cíle, budovy a také protivníkovu pěchotu, na krátké i dlouhé vzdálenosti, a v rozmanitém prostředí. To dává jednotkám s těmito pancéřovkami velkou údernou sílu, kterou obvykle mají jednotky vybavené mnohem větším a těžším dělostřelectvem.

Zdroj: Defense News

Váš názor Další článek: Tržby z hudebního streamingu v USA raketově rostou, stahování přes iTunes už tolik netáhne

Témata článku: Technika, USA, Vojenství, Armáda, Zbraně, Nová verze, Krátká vzdálenost, Nejnovější verze, Česká republika, Palebná podpora, Nový tank, Pokročilý materiál, Dělostřelectvo, Městské prostředí, Prostředek, Saab, Bojová jednotka, Pokročilá verze, Americká armáda, Nízká hmotnost, Moderní boj, První verze, Carl Gustav, Švédský výrobce, Obrněné vozidlo


Určitě si přečtěte

Odposlouchávali jsme děravou domácnost: Katka z Brightonu právě sedí doma, zatímco její manžel hraje asi golf

Odposlouchávali jsme děravou domácnost: Katka z Brightonu právě sedí doma, zatímco její manžel hraje asi golf

** Na internetu jsou tisíce nezabezpečených chytrých domácností ** Podívali jsme se na jednu z britského Brightonu ** Útočník sestaví kompletní socioekonomický profil rodiny

Jakub Čížek | 31

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

** Srpen byl třetí nejteplejší za posledních více než sto let ** Bude to ale daleko horší, jak ukazuje aplikace NYT ** V Praze vzroste počet horkých dní na čtyřnásobek

Karel Kilián | 21

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Jak a proč používat alternativní DNS: Zrychlí internet a odblokuje weby

Jak a proč používat alternativní DNS: Zrychlí internet a odblokuje weby

** Alternativní DNS servery mohou zpříjemnit surfování na internetu ** Existuje několik ověřených alternativ, nejen známé DNS od Googlu ** Alternativní DNS však mají i své nevýhody, pozor na ně

Petr Březina | 33

Co je srdce nového iPhonu? Apple A12 Bionic, první 7nm čip nabitý výkonem

Co je srdce nového iPhonu? Apple A12 Bionic, první 7nm čip nabitý výkonem

** Apple v nových iPhonech používá nový vlastní čip A12 Bionic ** Jde o první 7nm čip na světě ** Kromě vyššího klasického výkonu dostala neuronová část masivní navýšení rychlosti zpracování umělé inteligence

Karel Javůrek | 38

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 68