Vojenství | Zbraně

Americká armáda si pořizuje nové švédské pancéřovky Carl Gustav

  • Pancéřovky Carl Gustav jsou přenosné bezzákluzové protipancéřové zbraně ráže 84 mm se sofistikovanou optikou
  • Jejich první verze byla vyrobena již v roce 1946
  • Mj. si je oblíbili i v americké armadě

Pancéřovky Carl Gustav svým jménem nezapřou švédského výrobce, kterým je společnost Saab Bofors Dynamics. Je to přenosná bezzákluzová protipancéřová zbraň ráže 84 mm se sofistikovanou optikou, jejíž první verzi Švédové vyrobili již v roce 1946.

Od té doby se pancéřovky Carl Gustav osvědčily při mnoha příležitostech a jejich pokročilé verze zůstaly dodnes ve výzbroji celé řady armád světa. Nacházejí se i ve výzbroji pozemních sil Armády České republiky.

K těmto pancéřovkám existuje celá řada druhů střeliva. Díky tomu se vlastně nejedná o pouhou protipancéřovou zbraň, ale jde o víceúčelový podpůrný prostředek pěchoty. Carl Gustav váží zhruba 9 kg, jeho délka činí něco přes metr a při dvojčlenné obsluze je z této pancéřovky možné vypálit šestkrát za minutu. Obsluhu zvládne i jednotlivec, ale v takovém případě z ní pálí pomaleji.

Švédské pancéřovky si oblíbili i v americké armádě. U. S. Army v před pár dny oznámila své plány rychle opatřit tyto zbraně ve verzi M3E1 MAAWS (Multi-Role Anti-Armor/Anti-Personnel Weapon System), která je založena na verzi Carl Gustav M4, a pak s nimi co nejrychleji vyzbrojit bojové jednotky. V kontraktu jde o celkem 1 111 pancéřovek pro U. S. Army.

Varianta pancéřovky Carl Gustav M4 pochází z roku 2014. Oproti předchozí verzi M3 MAAWS, kterou má americká armáda ve výzbroji již řadu let, je verze M4 v podobě M3E1 MAAWS lehčí a váží 6,6 kg. Rovněž je kratší, měří jen 0,95 metru. Za nižší hmotnost pancéřovka vděčí použití pokročilých materiálů, které jsou lehké a pevné, zkrácení zbraně je zase reakcí na požadavky přizpůsobit výzbroj moderním bojům, které bohužel poměrně často probíhají v městském prostředí.

Výhodou nové verze pancéřovky Carl Gustav je i to, že je použitelná opakovaně, na rozdíl od některých jiných podobných zbraňových systémů. Carl Gustav může pálit municí zhruba deseti různých typů, které jsou podle společnosti Saab Bofors Dynamics vhodné pro různé typy misí.

Protipancéřové náboje zlikvidují obrněné vozidlo nebo tank do vzdálenosti několika set metrů. K dispozici jsou ale i náboje k ničení překážek, pokládání kouřové clony anebo k poskytování palebné podpory. Bezzákluzový systém, jako jsou právě pancéřovky Carl Gustav, je rovněž možné relativně bezpečně používat i ke střelbě uvnitř budov nebo podobných stísněných prostorách.

Díky zbraním jako je Carl Gustav v nejnovějších verzích se z vojáka v boji stává tank. S Carlem Gustavem může pěchota útočit na obrněné cíle, budovy a také protivníkovu pěchotu, na krátké i dlouhé vzdálenosti, a v rozmanitém prostředí. To dává jednotkám s těmito pancéřovkami velkou údernou sílu, kterou obvykle mají jednotky vybavené mnohem větším a těžším dělostřelectvem.

Zdroj: Defense News

Váš názor Další článek: Tržby z hudebního streamingu v USA raketově rostou, stahování přes iTunes už tolik netáhne

Témata článku: Technika, Vojenství, USA, Zbraně, Armáda, Saab, Americká armáda, Merkava, Nejnovější verze, Moderní boj, Předchozí verze, Verze, Výzbroj, Podpůrný prostředek, Nízká hmotnost, Car, Celá řada, Carl Gustav, Krátká vzdálenost, Městské prostředí, Prostředek, Ráže, Nový tank, Nová verze, Česká republika


Určitě si přečtěte

CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky