Americká armáda testuje britský stratosférický dron Airbus Zephyr

  • Pozoruhodný dron Airbus Zephyr byl navržený k misím ve stratosféře
  • Díky solárním panelům by měl vydržet létat bez přistání velmi dlouhou dobu
  • Takové letouny mohou pozorovat rozsáhlé území z velké výšky anebo přenášet komunikaci
Foto: Airbus
Americká armáda testuje britský stratosférický dron Airbus Zephyr | Foto: Airbus

Pozoruhodný dron Airbus Zephyr byl navržený k misím ve stratosféře, kde by díky solárním panelům měl vydržet létat bez přistání velmi dlouhou dobu. Takové letouny mohou pozorovat rozsáhlé území z velké výšky anebo přenášet komunikaci, čímž mohou být užitečné ve vojenských i civilních aplikacích.

S rozpětím křídel 25 metrů je Zephyr poměrně velký. Jeho hmotnost, která je nižší než 75 kilogramů, je ale vzhledem k velikosti překvapivě malá. Má k dispozici elektrický pohon se dvěma vrtulovými motory.

Zhruba třetinu hmotnosti dronu tvoří pokročilé lithium-iontové baterie Ampirus, do nichž doplňují energii gallium-arzénové solární články, které pokrývají horní části dronu. Zephyr létá vysoko nad mraky a ostatními letouny, takže na něj Slunce svítí celý den. Operuje ve výšce kolem 21 kilometrů, přičemž jeho dosavadní výškový rekord činí přes 23 kilometrů.

Dron původně postavila společnost QinetiQ. V současné době patří Zephyr Airbusu. Je navržený tak, aby létal autonomně a prakticky neomezeně dlouho. Měl by vydržet ve stratosféře celé měsíce. Funguje podobně jako geostacionární satelit, ale s mnohem nižšími náklady.

Co všechno Zephyr zvládne?

Když je Zephyr ve stratosféře, může detailně pozorovat plochu o velikosti 20 krát 30 kilometrů celou soustavou přístrojů. Nebo může poskytnout pokrytí pro komunikaci, které odpovídá 250 věžím sítě pro mobilní telefony.

Klepněte pro větší obrázek

Tým odborníků americké armády Assured Positioning, Navigation and Timing/Space (APNT/Space) Cross-Functional Team (CFT) momentálně se Zephyrem provádí experimenty ve stratosféře, v oblasti Yuma Proving Ground v Arizoně. V rámci těchto testů ověřují kapacitu, životnost a funkčnost baterií, společně s provozem solárních panelů a dalšími funkcemi dronu.

K prvnímu letu při letošních testech Zephyr vzlétl 15. června (2022). Při tomto letu dosáhl řady prvenství. Například poprvé letěl v mezinárodním leteckém prostoru a poprvé letěl nad vodou.

Rovněž pokořil vlastní rekord v nepřetržitém letu z roku 2018, kdy byl ve vzduchu 26 dní. Letos 22. července Zephyr létal už 36 dní a stále pokračoval v letu. V dohledné době přistane, ale nikoliv kvůli energii, nýbrž proto, že v příštích týdnech poletí nad Pacifik, kde bude testovat vybavení pro vojenské mise.

Diskuze (16) Další článek: Google opět odkládá zákaz cookies třetích stran. Chrome s nimi skončí nejdříve za dva roky

Témata článku: Technika, Vojenství, USA, Létání, Drony, Armáda, Slunce, Airbus, Airbus Zephyr, Yuma Proving Ground, Stratosféra, QinetiQ, Přistání, CFT, Americká armáda, Zephyr, Letoun, Solární panely, Arizona, Pacifik, Výška, Mise, Drony na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Podívejte se na záběry ze zrušeného Doom 4. „Tohle nebyla verze, kterou fanoušci chtěli,“ říká výkonný producent hry

Podívejte se na záběry ze zrušeného Doom 4. „Tohle nebyla verze, kterou fanoušci chtěli,“ říká výkonný producent hry

Spousta projektů je zrušena ještě před tím, než se o nich veřejnost vůbec dozví. Proto jsme rádi za každou ukázku takového projektu. Tentokrát přišla řada na Dooma.

Martin Nahodil
ÚnikDoom
Pod drobnohledem. Čtečky otisků prstů na smartphonech a to, co jste o nich možná nevěděli

Pod drobnohledem. Čtečky otisků prstů na smartphonech a to, co jste o nich možná nevěděli

** Čtečky otisků prstů máme ve smartphonech déle než 20 let ** Jaké máme druhy, a jak vlastně fungují? ** Ten, kdo je nejvíce rozšířil od nich naopak upustil

Martin Miksa
Čtečka otisků v displejiČtečka otisků prstůSmartphony
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru