Americká armáda testuje chytré minibomby Hatchet pro drony

  • Miniaturní bomba Hatchet původně vznikla jako projekt levné gravitační pumy pro drony
  • Design ale prodělal změny a vyvinul se v lehkou přesně naváděnou munici
  • Ta byla součástí několika nedávných testů v režii Pentagonu

Miniaturní bomba Hatchet, kterou vyvíjí společnost Northrop Grumman od dubna 2012, původně vznikla jako projekt levné gravitační pumy pro drony. Design ale prodělal změny a vyvinul se v lehkou přesně naváděnou munici s klouzavým letem a důrazem na omezení vedlejších škod.

V současné podobě je určená pro všechny skupiny dronů kromě těch úplně nejmenších, čili těch, jejichž hmotnost převyšuje zhruba 9 kg a mohou operovat až ve výškách přes 1 kilometr. Takovými bombami by měly být vyzbrojené především drony, které mají v popisu práce průzkum bojem.

Podle nedávného prohlášení Northrop Grumman byla munice Hatchet součástí několika testů v režii Pentagonu. Během těchto testů instalovali munici Hatchet vůbec poprvé na drony střední velikosti (Group 3), jejichž hmotnost se pohybuje kolem 20 až 600 kilogramů. Jedním z těchto testů bylo významné vojenské cvičení Project Convergence 2022, v němž se testovaly moderní technologie.

V rámci cvičení Project Convergence byla munice Hatchet v krátkém čase přizpůsobena pro použití dronem AeroVironment Jump 20, který je příkladem dronu střední velikosti.

O provoz dronu se v rámci cvičení postaral Battle Management System (BMS), vytvořený v centru Naval Surface Warfare Center. Tento systém nabízí otevřenou architekturu a schopnost obsluhovat rozmanité typy zbraní, mezi které teď patří i chytré minibomby Hatchet.

Důraz na vysokou letalitu útoků

Jak potvrzuje Joe Esler z vedení společnosti Northrop Grumman, za poslední půlrok prošla munice Hatchet vícero testy s ostrou střelbou, na nichž předvedla své operační možnosti a schopnost integrace s dalšími systémy. Díky těmto testům se munice Hatchet podle Eslera posunula podstatně blíž k operačnímu nasazení.

Munice Hatchet byla vyvíjena s důrazem na vysokou letalitu útoků. Ta je daná účinky tříštivé bojové hlavice a inovativním naváděním v konečné fázi letu. Když byla během cvičení tato munice svrhávána drony střední velikosti na nehybné i pohyblivé cíle, přesnost zásahu byla vždy na méně než 2 metry.

Vzhledem k velikosti, přesnosti zásahu a vysoké letalitě je Hatchet zajímavou municí pro mnoho různých typů letounů. Nejlépe se ale uplatní u dronů.

Esler je přesvědčen, že díky dronům s touto municí budou vojáci pozemních jednotek méně závislí na letecké podpoře, která je žádaná a typicky obtížně dostupná. Podle něj můžeme každý den sledovat na Ukrajině, že bojové drony jsou na bojišti velmi platné.

Diskuze (1) Další článek: Na Saturnově měsíci Enceladu se děje něco podivného. Zdá se, jako by tam sněžilo

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,