Americká armáda testuje izraelské „Železné kupole“

  • USA zakoupily dva systémy Iron Dome ve verzi IDDS-A
  • Ty budou chránit významné zámořské základny
  • US Army nedávno ve spolupráci uskutečnila testy ostré střelby s první baterií Iron Dome IDDS-A

Iron Dome, čili „“Železná kupole“, je systém protivzdušné obrany, který vyvinuly izraelské společnosti Rafael Advanced Defense Systems a Israel Aerospace Industries. Iron Dome je navržený tak, aby účinně zasahoval proti raketám krátkého doletu a projektilům, které jsou odpalovány ze vzdáleností 4 až 70 kilometrů.

Systém vznikl jako naléhavá odpověď na útoky, které směřují na Izrael od jeho sousedů. První Iron Dome byl nasazen v březnu 2011 a od té doby si tento připsal mnoho úspěšných zásahů, které zabránily ztrátám na lidských životech i na majetku.

Izrael má k dispozici cca 10 systémů Iron Dome. Zároveň s nimi počítají i pro export. Zjevnou slabinou Iron Dome je jeho krátký dosah. Jeden systém zvládne efektivně bránit zhruba 100 až 150 kilometrů čtverečních.

To je zásadní pro malé státy, které se velikostí blíží Izraeli, ale méně praktické pro velké země. Jeden systém Iron Dome již podle dostupných informací pořídil Singapur.

Další možností ale je používat Iron Dome na ochranu jednotlivých velmi cenných zařízení. Právě s tím počítají USA, které zakoupily dva systémy Iron Dome ve verzi IDDS-A (Iron Dome Defense System-Army) pro ochranu významných zámořských základen.

Testy ostré střelby

US Army nedávno ve spolupráci s Israel Missile Defense Organization (IMDO) a společností Rafael uskutečnila testy ostré střelby s první baterií Iron Dome IDDS-A.

Americká armáda bude využívat IDDS-A především k obraně proti podzvukovým střelám s plochou dráhou letu, dronům a proti klasickým raketovým, dělostřeleckým a minometným útokům.

Spojené státy podepsaly smlouvy o koupi zmíněných dvou systémů Iron Dome v armádní verzi v srpnu 2019. Systémy dorazily do USA v roce 2020 a od té doby procházejí různými testy a probíhá na nich výcvik posádek.

Ostré střelby s Iron Dome se zúčastnili vojáci z jednotky 3-43 Air Defense Artillery (ADA) Battalion, která je součástí brigády 11th ADA Brigade ve Fort Bliss, Texas. Operátoři z 3-43 ADA se systémem Iron Dome úspěšně zasáhli osm simulovaných střel s plochou dráhou letu.

Diskuze (11) Další článek: Souboj desktopů: Je hezčí Windows 11, střídmý Zorin, anebo pastelkový Deepin z Číny?

Témata článku: Technologie, Vojenství, USA, Raketa, Armáda, Baterie, Izrael, Singapur, Ada, US Army, TES, Ostrá střelba, Iron Dům, Texas, Aerospace Industries, Rafael, Kupole, Střelba, Systém, TestSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Námořnictvo USA dostane největší autonomní vojenskou loď světa. Zatím ale neví, co s ní

Námořnictvo USA dostane největší autonomní vojenskou loď světa. Zatím ale neví, co s ní

** Nejnovějším přírůstkem do amerického námořnictva se brzy stane nová loď USNS Apalachicola ** Jde o první loď třídy Spearhead, která je vybavená autonomní navigací a příslušnými operačními systémy ** Zároveň je to momentálně zřejmě největší vojenská loď na světě, co je schopná plavby kompletně bez lidské posádky

Stanislav Mihulka
LoděVojenství
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně