Americká armáda testuje izraelské „Železné kupole“

  • USA zakoupily dva systémy Iron Dome ve verzi IDDS-A
  • Ty budou chránit významné zámořské základny
  • US Army nedávno ve spolupráci uskutečnila testy ostré střelby s první baterií Iron Dome IDDS-A

Iron Dome, čili „“Železná kupole“, je systém protivzdušné obrany, který vyvinuly izraelské společnosti Rafael Advanced Defense Systems a Israel Aerospace Industries. Iron Dome je navržený tak, aby účinně zasahoval proti raketám krátkého doletu a projektilům, které jsou odpalovány ze vzdáleností 4 až 70 kilometrů.

Systém vznikl jako naléhavá odpověď na útoky, které směřují na Izrael od jeho sousedů. První Iron Dome byl nasazen v březnu 2011 a od té doby si tento připsal mnoho úspěšných zásahů, které zabránily ztrátám na lidských životech i na majetku.

Izrael má k dispozici cca 10 systémů Iron Dome. Zároveň s nimi počítají i pro export. Zjevnou slabinou Iron Dome je jeho krátký dosah. Jeden systém zvládne efektivně bránit zhruba 100 až 150 kilometrů čtverečních.

To je zásadní pro malé státy, které se velikostí blíží Izraeli, ale méně praktické pro velké země. Jeden systém Iron Dome již podle dostupných informací pořídil Singapur.

Další možností ale je používat Iron Dome na ochranu jednotlivých velmi cenných zařízení. Právě s tím počítají USA, které zakoupily dva systémy Iron Dome ve verzi IDDS-A (Iron Dome Defense System-Army) pro ochranu významných zámořských základen.

Testy ostré střelby

US Army nedávno ve spolupráci s Israel Missile Defense Organization (IMDO) a společností Rafael uskutečnila testy ostré střelby s první baterií Iron Dome IDDS-A.

Americká armáda bude využívat IDDS-A především k obraně proti podzvukovým střelám s plochou dráhou letu, dronům a proti klasickým raketovým, dělostřeleckým a minometným útokům.

Spojené státy podepsaly smlouvy o koupi zmíněných dvou systémů Iron Dome v armádní verzi v srpnu 2019. Systémy dorazily do USA v roce 2020 a od té doby procházejí různými testy a probíhá na nich výcvik posádek.

Ostré střelby s Iron Dome se zúčastnili vojáci z jednotky 3-43 Air Defense Artillery (ADA) Battalion, která je součástí brigády 11th ADA Brigade ve Fort Bliss, Texas. Operátoři z 3-43 ADA se systémem Iron Dome úspěšně zasáhli osm simulovaných střel s plochou dráhou letu.

Diskuze (11) Další článek: Souboj desktopů: Je hezčí Windows 11, střídmý Zorin, anebo pastelkový Deepin z Číny?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,