Americká armáda vyrobila vakcínu proti koronavirům, která funguje proti všem variantám

Nová vakcína proti covidu-19, kterou vyvinuli vědci z Walter Reed Army Institute of Research (WRAIR), nejenže vyvolává dobrou imunitní odpověď, ale také chrání i proti všem variantám koronavirů. Na základě série preklinických testů to uvádí tisková zpráva americké armády.

Výrobci vakcín závodí s časem o to, aby co nejrychleji přinesli posilovací očkovací látku, jež ochrání i před nejnovější mutací koronaviru SARS-CoV-2 označovanou jako omikron. Ačkoli předběžné údaje ukazují, že staré i nové vakcíny a boostery poskytnou určitou míru ochrany, nelze v budoucnu vyloučit možnost výskytu dalších variant viru.

Jedna vakcína proti všem mutacím

Vědci z oddělení zabývajícího se novými infekčními chorobami (Emerging Infectious Diseases Branch, EIDB) proto vyvinuli vakcínu, kterou lze použít proti všem mutacím viru SARS i dalším variantám, které se mohou v budoucnosti objevit.

Použili k tomu novou technologii vakcíny označovanou jako „Self-assembling Protein Nanoparticle“ („samostatně sestavitelná proteinová nanočástice“). Skládá se z malé částice s několika povrchy, z nichž každý je schopen nést část bílkoviny hrotu, na kterou se může imunitní systém hostitele zaměřit. Vědci na nanočástici připojili proteiny hrotů z více kmenů koronavirů, čímž vytvořili očkovací látku, jež by měla imunitní systém připravit na několik typů viru najednou.

Cílem vakcíny postavené na nanočástici Spike Ferritin (SpFN) je vyřešit současnou pandemii a působit jako první linie obrany proti obávaným variantám a podobným virům, které by se mohly objevit. Potřebu preventivních vakcín nové generace podtrhuje zejména rostoucí výskyt lidských koronavirů v posledních dvou desetiletích a nárůst počtu mutací viru SARS-CoV-2, včetně nejnovějšího omikronu.

V odborném časopise Science Translation Medicine byly publikovány výsledky preklinických studií prováděných na lidoopech. Ukázaly, že očkovací látka podávaná ve dvou dávkách s odstupem 28 dní poskytuje ochranu před covidem-19 způsobovaným variantami koronaviru SARS-CoV-2 alfa, beta, gama a delta. Chrání také před virem SARS-CoV-1, který způsobil epidemii v letech 2002 a 2003.

Bude se testovat na lidech

Výsledky první fáze klinického testování na lidech, která byla zahájena v dubnu 2021, jsou očekávány koncem prosince a budou porovnány s již schválenými vakcínami proti covidu-19. Úkolem této studie je zjistit, zda lidský organismus novou látku toleruje, a odhalit případné nežádoucí účinky. V následující druhé fázi se budou prokazovat léčebné účinky a hledat optimální dávka.

„Tato vakcína vyčnívá z řady vakcín proti covidu-19,“ řekl ředitel EIDB Kayvon Modjarrad. „Opakované a uspořádané umístění proteinu hrotu koronaviru na nanočástici „s více tvářemi“ může stimulovat imunitu takovým způsobem, že se to projeví v podstatně širší ochraně.“

Armádní vědci vyvinuli ještě další vakcínu označovanou jako „Spike Receptor-Binding Domain Ferritin Nanoparticle“, která se zaměřuje na menší část spike proteinu koronaviru. Předběžné výsledky publikované v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences rovněž prokázaly podobnou ochranu proti virům SARS, uvádí tisková zpráva.

„Naše investice do vývoje vakcíny nové generace je důležitým krokem k překonání hrozby covidu-19 a dalších budoucích onemocnění,“ řekl ředitel Centra pro výzkum infekčních nemocí ve WRAIR Nelson Michael.

Diskuze (13) Další článek: Recenze NAS Synology DS920+. Aby práce s daty nebrzdila vaši firmu

Témata článku: Koronavirus, USA, COVID-19, Očkování, Armáda, SARS-CoV-2, Mutace, Vakcinace, Vakcína, SARS-CoV, Virus, Látka, Posilovač, Walter Reed, VariantaIzrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Battlefield 2042 je pro EA zklamáním. Zvažuje přechod na free-to-play model

Battlefield 2042 je pro EA zklamáním. Zvažuje přechod na free-to-play model

Poslední díl série Battlefield na tom není zrovna nejlépe. Zklamáním není jen pro hráče, ale i pro samotné vydavatelství.

Martin Nahodil
Battlefield 2042Spekulace
Podívejte se na prodlouženou scénu z letadla ve filmu Uncharted

Podívejte se na prodlouženou scénu z letadla ve filmu Uncharted

Film si rozhodně bude brát některé inspirace z herní série.

Michal Maliarov
FilmSony