Americká armáda využívá satelity k zaměřování cílů dělostřelectva

  • U.S. Army usilovně pracuje na vylepšení dělostřelectva
  • Při nedávných testech dělostřelecké jednotky využily satelitní data k zasažení cílů mimo dohled
  • Američtí dělostřelci využili satelitní technologie, k nimiž doposud neměli přístup

U. S. Army je v současnosti uprostřed usilovných snah o vylepšení dělostřelectva. Jejich hlavním cílem přitom je zajistit, aby dělostřelecké systémy střílely rychleji, přesněji a na větší vzdálenost než doposud.

Armádní specialisté propojují senzory vojenských satelitů s jednotkami dělostřelectva, aby umožnili obsluze dělostřeleckých systémů detekovat, identifikovat, sledovat a napadnout jednotky protivníka rychleji než kdy jindy.

Ve vojenském prostoru Grafenwoehr v Německu se nedávno odehrály testy, v nichž dělostřelecké jednotky využily satelitní data k zasažení cílů mimo dohled. Obsluhy houfnic M777 ráže 155 milimetrů a raketometů M270 Multiple Launch Rocket Systems komunikovaly se satelity, získaly potřebná data a použily přesně naváděnou munici k likvidaci simulovaných cílů.

Klíčovou roli sehrál tým A-PNT

dostupných informací není přesně jasné, jak konkrétně tyto průlomové testy proběhly. Klíčovou roli měl sehrát tým Futures Command Assured Position, Navigation and Timing (A-PNT). Postupy spojené s určením pozice, času a navigací jsou přitom obvykle spojené s využitím americké primárně vojenské satelitní sítě GPS.

Dělostřelecké jednotky americké armády již dříve využívaly palbu municí, která byla naváděna pomocí satelitů, například pokud jde o systémem GPS naváděnou munici M982 Excalibur. Podle vyjádření představitelů armády ale ve zmíněných testech v německém Grafenwoehru američtí dělostřelci využili satelitní technologie, k nimž doposud neměli přístup.

Podle expertů je jednou z možností, že dělostřelci použili data systému Space-Based Infrared System (SBIRS). Jde o satelitní síť, kterou provozuje americké letectvo, stejně jako síť satelitů GPS. Flotila satelitů SBIRS monitoruje zemských povrch a pátrá na něm po odpalech balistických střel. Tyto satelity pořizují snímky celého povrchu planety každých deset sekund a start balistické rakety by odhalily velmi rychle.

Rychlé objevení, a případně i následní zničení balistických raket je jednou ze známých priorit amerického Pentagonu. V poslední době je to velmi aktuální téma, především v souvislosti s vývojem a používáním balistických střel v zemích jako je Írán, Severní Korea a Sýrie, případně i u nestátních aktérů, jako jsou například Hútíové z hnutí ansar Alláh v Jemenu.

Diskuze (8) Další článek: Google+ je mrtvé, přivítejte Currents. Podívejte se, jak vypadá služba, kterou nikdo nechce

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,