Americká armáda využívá satelity k zaměřování cílů dělostřelectva

  • U.S. Army usilovně pracuje na vylepšení dělostřelectva
  • Při nedávných testech dělostřelecké jednotky využily satelitní data k zasažení cílů mimo dohled
  • Američtí dělostřelci využili satelitní technologie, k nimiž doposud neměli přístup

U. S. Army je v současnosti uprostřed usilovných snah o vylepšení dělostřelectva. Jejich hlavním cílem přitom je zajistit, aby dělostřelecké systémy střílely rychleji, přesněji a na větší vzdálenost než doposud.

Armádní specialisté propojují senzory vojenských satelitů s jednotkami dělostřelectva, aby umožnili obsluze dělostřeleckých systémů detekovat, identifikovat, sledovat a napadnout jednotky protivníka rychleji než kdy jindy.

Ve vojenském prostoru Grafenwoehr v Německu se nedávno odehrály testy, v nichž dělostřelecké jednotky využily satelitní data k zasažení cílů mimo dohled. Obsluhy houfnic M777 ráže 155 milimetrů a raketometů M270 Multiple Launch Rocket Systems komunikovaly se satelity, získaly potřebná data a použily přesně naváděnou munici k likvidaci simulovaných cílů.

Klíčovou roli sehrál tým A-PNT

dostupných informací není přesně jasné, jak konkrétně tyto průlomové testy proběhly. Klíčovou roli měl sehrát tým Futures Command Assured Position, Navigation and Timing (A-PNT). Postupy spojené s určením pozice, času a navigací jsou přitom obvykle spojené s využitím americké primárně vojenské satelitní sítě GPS.

Dělostřelecké jednotky americké armády již dříve využívaly palbu municí, která byla naváděna pomocí satelitů, například pokud jde o systémem GPS naváděnou munici M982 Excalibur. Podle vyjádření představitelů armády ale ve zmíněných testech v německém Grafenwoehru američtí dělostřelci využili satelitní technologie, k nimž doposud neměli přístup.

Podle expertů je jednou z možností, že dělostřelci použili data systému Space-Based Infrared System (SBIRS). Jde o satelitní síť, kterou provozuje americké letectvo, stejně jako síť satelitů GPS. Flotila satelitů SBIRS monitoruje zemských povrch a pátrá na něm po odpalech balistických střel. Tyto satelity pořizují snímky celého povrchu planety každých deset sekund a start balistické rakety by odhalily velmi rychle.

Rychlé objevení, a případně i následní zničení balistických raket je jednou ze známých priorit amerického Pentagonu. V poslední době je to velmi aktuální téma, především v souvislosti s vývojem a používáním balistických střel v zemích jako je Írán, Severní Korea a Sýrie, případně i u nestátních aktérů, jako jsou například Hútíové z hnutí ansar Alláh v Jemenu.

Diskuze (8) Další článek: Google+ je mrtvé, přivítejte Currents. Podívejte se, jak vypadá služba, kterou nikdo nechce

Témata článku: Technologie, Technika, Vojenství, USA, Německo, Zbraně, GPS, Armáda, Satelit, Severní Korea, Pentagon, Jemen, Data, Dělostřelec, Írán, PNT, Sýrie, Satelit GPS, Satelitní data, Alláh, Zaměřování, SBIRS, Dělostřelectvo, Satelitní komplety na Heureka.czStrategie The Settlers: New Allies odhalila datum vydání. Vyjde i na konzole a český překlad nemá chybět

Strategie The Settlers: New Allies odhalila datum vydání. Vyjde i na konzole a český překlad nemá chybět

Pokračování série The Settlers už jsme tady měli mít dlouhou dobu. Ubisoft ale nakonec celý projekt značně předělal a výsledek nám předvedl s novým videem.

Martin Nahodil
The Settlers: New AlliesDatum vydání
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
15 let s Kindlem. První verze byla srandovní, ale udělala díru do světa

15 let s Kindlem. První verze byla srandovní, ale udělala díru do světa

**První Kindle se začal prodávat 19. listopadu 2007 a jen ve Spojených státech. **Přes zjevné nedostatky Amazon uspěl, protože vybudoval funkční ekosystém. **Trh s e-knihami není tak velký, jak se čekalo, Kindlům dnes konkurují i mobily.

Petr Urban
VýročíKindleAmazon