Satelit | Armáda | Zbraně

Americká armáda využívá satelity k zaměřování cílů dělostřelectva

  • U.S. Army usilovně pracuje na vylepšení dělostřelectva
  • Při nedávných testech dělostřelecké jednotky využily satelitní data k zasažení cílů mimo dohled
  • Američtí dělostřelci využili satelitní technologie, k nimiž doposud neměli přístup

U. S. Army je v současnosti uprostřed usilovných snah o vylepšení dělostřelectva. Jejich hlavním cílem přitom je zajistit, aby dělostřelecké systémy střílely rychleji, přesněji a na větší vzdálenost než doposud.

Armádní specialisté propojují senzory vojenských satelitů s jednotkami dělostřelectva, aby umožnili obsluze dělostřeleckých systémů detekovat, identifikovat, sledovat a napadnout jednotky protivníka rychleji než kdy jindy.

Ve vojenském prostoru Grafenwoehr v Německu se nedávno odehrály testy, v nichž dělostřelecké jednotky využily satelitní data k zasažení cílů mimo dohled. Obsluhy houfnic M777 ráže 155 milimetrů a raketometů M270 Multiple Launch Rocket Systems komunikovaly se satelity, získaly potřebná data a použily přesně naváděnou munici k likvidaci simulovaných cílů.

Klíčovou roli sehrál tým A-PNT

dostupných informací není přesně jasné, jak konkrétně tyto průlomové testy proběhly. Klíčovou roli měl sehrát tým Futures Command Assured Position, Navigation and Timing (A-PNT). Postupy spojené s určením pozice, času a navigací jsou přitom obvykle spojené s využitím americké primárně vojenské satelitní sítě GPS.

Dělostřelecké jednotky americké armády již dříve využívaly palbu municí, která byla naváděna pomocí satelitů, například pokud jde o systémem GPS naváděnou munici M982 Excalibur. Podle vyjádření představitelů armády ale ve zmíněných testech v německém Grafenwoehru američtí dělostřelci využili satelitní technologie, k nimž doposud neměli přístup.

Podle expertů je jednou z možností, že dělostřelci použili data systému Space-Based Infrared System (SBIRS). Jde o satelitní síť, kterou provozuje americké letectvo, stejně jako síť satelitů GPS. Flotila satelitů SBIRS monitoruje zemských povrch a pátrá na něm po odpalech balistických střel. Tyto satelity pořizují snímky celého povrchu planety každých deset sekund a start balistické rakety by odhalily velmi rychle.

Rychlé objevení, a případně i následní zničení balistických raket je jednou ze známých priorit amerického Pentagonu. V poslední době je to velmi aktuální téma, především v souvislosti s vývojem a používáním balistických střel v zemích jako je Írán, Severní Korea a Sýrie, případně i u nestátních aktérů, jako jsou například Hútíové z hnutí ansar Alláh v Jemenu.

Diskuze (8) Další článek: Google+ je mrtvé, přivítejte Currents. Podívejte se, jak vypadá služba, kterou nikdo nechce

Témata článku: Technologie, Technika, USA, Německo, Vojenství, Satelit, GPS, Armáda, Zbraně, Pentagon, Severní Korea, Alláh, Dělostřelectvo, Írán, Sýrie, Satelit GPS, SBIRS, Jemen, Data, Dělostřelec, Satelitní data, Zaměřování


Určitě si přečtěte

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 17

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 31

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 122

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 118

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 159