Americká armáda využívá satelity k zaměřování cílů dělostřelectva

  • U.S. Army usilovně pracuje na vylepšení dělostřelectva
  • Při nedávných testech dělostřelecké jednotky využily satelitní data k zasažení cílů mimo dohled
  • Američtí dělostřelci využili satelitní technologie, k nimiž doposud neměli přístup

U. S. Army je v současnosti uprostřed usilovných snah o vylepšení dělostřelectva. Jejich hlavním cílem přitom je zajistit, aby dělostřelecké systémy střílely rychleji, přesněji a na větší vzdálenost než doposud.

Armádní specialisté propojují senzory vojenských satelitů s jednotkami dělostřelectva, aby umožnili obsluze dělostřeleckých systémů detekovat, identifikovat, sledovat a napadnout jednotky protivníka rychleji než kdy jindy.

Ve vojenském prostoru Grafenwoehr v Německu se nedávno odehrály testy, v nichž dělostřelecké jednotky využily satelitní data k zasažení cílů mimo dohled. Obsluhy houfnic M777 ráže 155 milimetrů a raketometů M270 Multiple Launch Rocket Systems komunikovaly se satelity, získaly potřebná data a použily přesně naváděnou munici k likvidaci simulovaných cílů.

Klíčovou roli sehrál tým A-PNT

dostupných informací není přesně jasné, jak konkrétně tyto průlomové testy proběhly. Klíčovou roli měl sehrát tým Futures Command Assured Position, Navigation and Timing (A-PNT). Postupy spojené s určením pozice, času a navigací jsou přitom obvykle spojené s využitím americké primárně vojenské satelitní sítě GPS.

Dělostřelecké jednotky americké armády již dříve využívaly palbu municí, která byla naváděna pomocí satelitů, například pokud jde o systémem GPS naváděnou munici M982 Excalibur. Podle vyjádření představitelů armády ale ve zmíněných testech v německém Grafenwoehru američtí dělostřelci využili satelitní technologie, k nimž doposud neměli přístup.

Podle expertů je jednou z možností, že dělostřelci použili data systému Space-Based Infrared System (SBIRS). Jde o satelitní síť, kterou provozuje americké letectvo, stejně jako síť satelitů GPS. Flotila satelitů SBIRS monitoruje zemských povrch a pátrá na něm po odpalech balistických střel. Tyto satelity pořizují snímky celého povrchu planety každých deset sekund a start balistické rakety by odhalily velmi rychle.

Rychlé objevení, a případně i následní zničení balistických raket je jednou ze známých priorit amerického Pentagonu. V poslední době je to velmi aktuální téma, především v souvislosti s vývojem a používáním balistických střel v zemích jako je Írán, Severní Korea a Sýrie, případně i u nestátních aktérů, jako jsou například Hútíové z hnutí ansar Alláh v Jemenu.

Diskuze (8) Další článek: Google+ je mrtvé, přivítejte Currents. Podívejte se, jak vypadá služba, kterou nikdo nechce

Témata článku: Technologie, Technika, Vojenství, USA, Německo, GPS, Satelit, Armáda, Zbraně, Severní Korea, Pentagon, Írán, SBIRS, Dělostřelec, Satelit GPS, Sýrie, Jemen, Alláh, Data, Zaměřování, PNT, Satelitní data, Dělostřelectvo, Satelitní komplety na Heureka.czNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

** Kometa 29P/Schwassmann–Wachmann je pozoruhodná tím, že víceméně pravidelně vybuchuje ** A letos se vyloženě předvádí ** V srpnu odpálila pořádnou erupci, v září doslova supererupci a 24. října následovala další velice silná exploze

Stanislav Mihulka
AstronomieKomety
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

** Apple pustil fantazii na špacír a vymyslel celoskleněný mobil ** Na vizualizacích vypadá zajímavě, v praxi by byl asi hodně nepraktický ** Jde jen o další z konceptů, blízkou výrobu nečekejte

Martin Miksa
PrototypPatentiPhone